YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç'tan Çerkes Ethem açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa'da katıldığı ödül töreninde Çerkez Ethem ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bülent Arınç'tan Çerkes Ethem açıklaması
09 Kasım 2014 / 15:12 Güncelleme: 09 Kasım 2014 / 15:18

Bursa'da Belediye tarafından gerçekleştirilen Kafkas Diasporası Yılın En İyileri Ödül Töreni'nde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ta vardı. Törende, Yılın Siyasetçisi ödülünü alan Bülent Arınç burada Çerkez Ethem konusuna değindi.

Araştırma komisyonu kurulmalı

Arınç, Türkiye’de hâlâ ‘vatan haini’ olarak geçen Çerkes Ethem’in itibarının iade edilmesi için meclis araştırma komisyonu kurulması gerektiğini dile getirdi.

Hiçbir vatansever Çerkez Ethem'e hain diyemez

Bu konuda talimat vereceğini belirten Arınç, “Çerkes Ethem Bey ve, Çerkez Reşit Bey ile ilgili olarak vatan hainliği konusu acı bir tartışmadır. Türkiye’de hiçbir vatansever, resmi ideolojiye kendini kaptırmış üç beş kişi dışında Çerkes Ethem Bey’e hain diyemez” dedi.

Arınç konuşmasına şöyle devam etti:

Asil bir insandı

“Çerkes Ethem, gerçekten istiklal mücadelesinde varını yoğunu ortaya koymuş bir insandır. Allah rahmet eylesin. Asil bir insan, gerçek bir Çerkez olduğu için de kendisine tanınan bazı haklarına ve imkanları reddetmek asaletini de göstermiştir.

Önümüzde çok az bir zaman kaldı

Aklıma şu geldi, madem 36’da bir yasa yada karar çıkmış da o kararları ortadan kaldırmış, buna rağmen o yargılanıp aklanmayı ve milletin vicdanında tertemiz olmayı arzu etmiş ve bu bugüne kadar gerçekleşmemiş, bence bu parlamentoda bulunup da Çerkes olduğunu iddia eden milletvekilleri için büyük bir ayıptır. Bir kanun teklifine gerek olmayabilir ama bir meclis araştırması komisyonu kurulması çok isabetli olur. Yani önümüzde çok az bir zaman kaldı.”

19:26
 // Rasim DUMAN
Cerkez Ethem'in bu aziz millete yaptigi fedakarane ve cansiperane hizmetlerini hatirlamak ve genc insanlara ogretmek, uzerimize manevi bir vecibedir. ALLAH (C.C.) ondan razi olsun....
09 Kasım 2014 19:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler