YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bülent Arınç: Büyük hatalar yapıldı
Bülent Arınç: Büyük hatalar yapıldı
12 Temmuz 2014 19:37
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Geçmişte çok büyük hatalar yapıldı. İnsanların din ve vicdan özgürlüğüne yanlış müdahale edildi ama bugün çok şükür iyi bir noktadayız" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, restorasyonu tamamlanan Muradiye Camisi'nin resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2'nci Murad tarafından inşa ettirilen bu yapının 600-700 yıl sonra yeniden orijinal şekline dönmüş olmasının herkesi fazlasıyla memnun ettiğini söyledi.

Arınç, Muradiye Camisi'nin de bulunduğu külliyedeki Saraylılar Türbesi, Gülbahar Hatun, Gülruh Hatun, Şirin Hatun türbelerinin restorasyonunun tamamlandığını, Sultan 2'nci Murad, Şehzade Mahmut, Şehzade Mustafa, Mükrime Hatun türbelerinin bitmek üzere olduğunu, Cem Sultan, Gülşah Hatun, Şehzade Ahmet ve Huma Hatun türbelerinde ise çalışmaların devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Vakıflara sahip çıkmak inancımızın gereğidir, hükümetimizin işidir. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla 12 yıllık hükümetimiz döneminde 4 bine yakın vakıf eser restore edilmiştir. Bugün bunların hepsi ayaktadır. Yıkılmış olanlar bile eski fotoğraflarından, arşivlerden istifade edilerek geçmişteki orijinal haline kavuşturulmaktadır. Vakıflar bu hizmetlerinde yalnız da değildir. Bir taraftan Bursa Büyükşehir Belediyemiz bir taraftan Valiliğimiz, ilçelerde de belediyelerimiz yine Büyükşehir ile vakıf eserlerine sahip çıkıyor. 30 büyükşehrimiz var. Sevinerek ifade etmeliyim ki Bursa Büyükşehir Belediyesi ilk 3 belediyemiz içinde vakıflara sahip çıkmayı kendisine kutsal bir görev olarak biliyor."

Allah'tan, daha nice ramazanlara kavuşmayı dileyen Arınç, 12 Temmuz'un Dünya Yetimler Günü olduğunu hatırlattı. Arınç, bundan dolayı yetim iftarları düzenlendiğine değinerek, "Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu yıl Türkiye'de 12 Temmuz'u yetimlerle yapılacak bir iftara döndürdü. Ne mutlu, ne kadar güzel bir hizmet" ifadesini kullandı.

"Laiklik bundan mı incinirmiş?"

Bursa'da bugün her yerde bir iftar olduğunu, fakirlerin, yoksulların, engellilerin evinde de iftarlar bulunduğunu, kentin ramazanda bereketle dolup taştığını anlatan Arınç, şöyle konuştu:

"İnşallah İslam alemi, bugünkü feryatlarından, acılarından, dökülen kanlardan bir an evvel kurtulsun. Filistin'de, Gazze'de, Afganistan'da, Myanmar'da, Suriye'de, Irak'ta, bütün dünya coğrafyasında, Müslümanlıkları sebebiyle kendilerine zulmedilen, ölüm kusulan tüm kardeşlerimize Rabbim yar ve yardımcı olsun, rahmet, inayet etsin. Onlar da iftar ve sahurun sevincine, ramazanın bereketine bir an evvel kavuşsunlar. Dualarımızda onları da lütfen unutmayalım."

"Bugün iyi bir noktadayız"

Arınç, Türkiye'de yıllar sonra normalleşme süreci yaşandığını, artık Kur'an ve duaların rahatça okunabildiğini, insanların Allah'ın ismini zikrederek konuşma yapabildiğini söyledi.

Gelinen noktanın güzel olduğunu belirten Arınç, "Geçmişte çok büyük hatalar yapıldı. Yanlış yapıldı. İrtica yanlış gösterildi, laiklik yanlış anlaşıldı. İnsanların din ve vicdan özgürlüğüne yanlış müdahale edildi ama bugün çok şükür iyi bir noktadayız" ifadesini kullandı.

"Allah'a binlerce şükür olsun, Türkiye bugünleri gördü"

Arınç, cumhurbaşkanı seçiminde üç adayın yarışacağını anımsattı.

Adayların bazı özelliklerine değinen Arınç, şunları kaydetti:

"Biri İmam Hatip mezunu. Bununla da övünüyor. Onun Fatiha okuması, Kur'an-ı Kerim'i kıraat etmesi birilerine çok yabancı gelmeyebilir ama bir başkası var ki o da en önemli toplantısına, 'esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla' diye başlıyor ve Fatiha suresinin mealini okuyor. 7 senede nereden nereye geldik. 7 sene önce beni topa tutanları, gazete, televizyon koleksiyonlarına, Meclis tutanaklarına bakarak görebilirsiniz. İşte aynı onlar, bugün ortaya sürdükleri adayın arkasından Fatiha suresinin mealini vererek konuşmaya başlıyor, elhamdülillah. Allah'a binlerce şükür olsun, Türkiye bugünleri gördü.

Çoğunuz gençsiniz. Ben de sizin yaşınızdayken görmedim ama anlatılanları, yazılanları biliyordum. Türkiye'de türbeler kapatılmıştı. Türbe, tekke, zaviye ne varsa yasaklanmıştı. Hala bununla ilgili bir kanun da var ama daha sonra türbeler kaçak olarak açıldı fakat türbe ziyaretleri yasaktı. Bu büyük zatlar o kadar büyüktü ki kendileri bir yere gitmezler, ayağına çağırırlar. Ayaklarına gidersiniz onların. İşte yine aynı kişiler tarafından desteklenen cumhurbaşkanları veya adayları, bugün türbe ziyaretlerinde bulunuyor. Allah'a hamdolsun ki İslam'ın Kur'an'ın, tarihimizin üzerini ne kadar örtmeye çalışırsanız çalışın, Müslümanları ne kadar küçük görmeye çalışırsanız çalışın, üzerini kara bir şalla örtmeye ne kadar çalışırsanız çalışın o, günün birinde güneş gibi parlıyor."

"Ne mutlu hepimize"

Bülent Arınç, Türkiye'de farklı görüş mensuplarının da bulunduğunu, onlara saygıları olduğunu ifade etti.

Onların görüşlerine herhangi bir ipotek konulmasına karşı olduklarına dikkati çeken Arınç, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz günlerde Latin Katolik kilisesine tecavüz oldu. İlk önce biz gittik. Geçtiğimiz günlerde farklı bir mezhebin camisine yine birtakım kötü insanlar tecavüzde bulundu. Hemen Diyanet İşleri Başkanımız koştu, hemen biz koştuk. 'Bunu yapanları ortaya çıkaracağız, her şeyi yeniden tamir edeceğiz' dedik. Çok şükür inancımızın bugün Türkiye'de ayakta olduğunu görmekten, dimdik olduğunu görmekten ve Müslümanlığın bir güneş gibi bütün dünyaya doğduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. İşte çok şükür bazılarının cenazesini padişahlar kaldırıyor, bazısının ayaklarına da cumhurbaşkanları gidiyor. Müslümanlık böyle bir şey. Ne mutlu hepimize."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler