YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bugün Mısır'a sessiz kalanlar...
Bugün Mısır'a sessiz kalanlar...
12 Temmuz 2013 07:08
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Mısır da yaşanan olaylara sessiz kalanların yarın Türkiye'de de olan benzeri bir olaya da sessiz kalacağını söyledi.

Soylu, Ramazan akşamlarında sadece sofraların değil gönüllerin, duyguların ve söylenemeyelerin de paylaşıldığını kaydetti.

Florya İş Adamları Derneği (FİADER), Wow Otel'de düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde iş adamlarını ve siyasetçileri buluşturdu. Programa katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, işadamlarının Kilis'teki mülteci ziyaretinin hayatın gerçeklerini bir kez daha hatırlattığını belirtti.

"Bugün Srebrenitsa'da insanlığın katledildiği 18 yılı acıyla hatırlıyoruz." diyen Soylu, "Sizi bir iddia götürdü Kilis'e, sizi birileri çağırdı Kilis'e, siz kendi istediğiniz ile gitmediniz. Sizi milli idareniz oraya sizi götürdü. Milyonlarca insan Filistin'de, Somali'de, Myanmar'da, Bosna' ve Kosova'da kendi yerlerinden edildi." diye konuştu. Soylu, Arjantin'den, ABD'den, Kırım'a kadar dünyanın her yerine giden insanların kendi iradeleriyle değil de bir büyük gücün onları oralara götürdüğünü vurguladı.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, konuşmasına şöyle devam etti: "Güçlü bir ekonomiye güçlü bir yeni nesle ihtiyacımız var. Biz 21. yüzyıla nasıl başladığımızı biliyoruz. Nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz. Allah sizlere güç ve kuvvet versin. Bu Anadolu medeniyetini dünyaya tanıyan insanlardan birliği ve beraberliği eksik etmesin. Darbeyle devrilen sadece 1 yıllık demokrasiye tek bir cevap veren kişi çıkmadı.

Biz demokrasiyi her tarafa yayacak anlayışı anlatmak için Anadolu ruhunu kullanacağız. Bunu sağlamak durumundayız. Türkiye'de 28 Şubat, 1960'da darbe, 27 Nisan'da muhtıra yaşandı. Türkiye'de acı ve travmaya götüren durumlar yaşandı. Yine aynı davalar yaşatılmaya çalışıldı. Sizler kendi iş adamlarınızda başarılı bir ekonomi ortaya koydunuz. Eğer Türkiye son 10 yılda oluşturulan bu ambiyansı elde edemeseydi, belki de 10 gün önce yaşanan olaylarla Türkiye'de yeniden darbe yapılacaktı. O zaman ülkenin cari açığı yüzde 10'luk seviyelere ulaşacaktı.

Ay yıldızlı pasaportla bir yere gittiğinizde burun kıvıran bir memur görecektiniz. Mısır'da yaşanan olaylara sessiz kalanlar yarın Türkiye'de de olan benzeri bir olaya da sessiz kalacaktır. İyi ki varsınız. İyi ki dünyanın her yerinde bu anlayışı bir vesile ile ortaya koyuyorsunuz. İyi ki bu Ramazanlarda hep birlikte bir araya geliyoruz. Allah her birimizi özümüzden ayırmasın."

FİADER Başkanı Tacettin Negiş de iftar topluluğunda gördüğü manzaranın bir ikram olduğunu kaydetti. Ramazan ayının ilk orucunu Suriyeli mültecilerle açan işadamlarına eşlik edemediği için üzüldüğünü belirten Negiş, "Oradaki manzaralar görülmeden burada yaşananlar hak edilmemiş gibi hissediyorum. Ben iş adamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarının barış sözcüleri ve barış öncüleri olarak görüyorum." ifadelerini kullandı.

İftar programları ile bir araya gelerek birbirlerini daha iyi tanıyıp, sahiplendiklerini aktaran FİADER Başkanı, "Bütün insanlara kucak açıyoruz. Her şeyden önce topluma kucak açıyoruz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah bu bereketli sofralardan dostluklardan bizi ayrımasın." diye konuştu.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise "Bizleri bir araya getiren derneğimize teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel ayda ne kadar şükretsek azdır. Bugün bir arkadaş arayıp iftar vermek istedi, verecek yer bulamadık. Hayırseverler yarıştı. Veren ellerin sayısı bol olsun, her daim veren el olmayı, ticaretlerini daha iyi yapmayı Rabbim nasip etsin." ifadelerini kullandı.

İş adamlarından Mehmet Saçaklı da, "Müslüman kardeşlerimize yardım edeceğiz, elimizden geldiğince desteklerimizi esirgemeyeceğiz." derken, Özgür Erdil de "Kilis'e gittiğimizde oradaki insanların mağdur olduğunu gördük. İnsanların gitmesini isteriz biz de başka bölgelere gitmek isteriz." şeklinde konuştu.

Program, iş adamlarına plaket takdimi ile sona erdi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler