YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bugün, hem AKP'nin Suriye politikası çökmüştür"
"Bugün, hem AKP'nin Suriye politikası çökmüştür"
20 Eylül 2013 12:38
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Suriye'deki silahlı grupların kendi aralarındaki çatışmaların Türkiye'nin Suriye sınırında güvenlik riskini artırdığını belirterek, Türkiye'nin Suriye sınırının fiilen çöktüğünü ileri sürdü.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin dış politika anlaşına yönelik eleştiride bulundu.

Suriye sınırının "AK Parti tarafından terör örgütü El Kaide'ye teslim edildiğini" iddia eden Toprak, "900 kilometrelik kara sınırını, terör örgütlerinin inisiyatifine bırakan bir hükümete ne kendi halkı ne de dünya devletleri itibar eder.

Böyle bir hükümet halkının can ve mal güvenliğini de sağlayamaz. El Kaide terör örgütü, Esad'a karşı birlikte savaştığı muhaliflerle çatışmaya başladı. El Kaide'nin Suriye'de savaşmadığı kimse kalmadı. Böyle bir örgütün yarın Türkiye'ye saldırmayacağını AKP dahil hiç kimse garanti edemez. Üstelik bu örgüt daha önce Türkiye'de bombalı eylemler gerçekleştirmiş bir örgüt" ifadelerine yer verdi.

CHP'li Toprak, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Kendi sınırını denetleyemeyen devlete devlet, hükümete hükümet denmez. Bütün dünya; El Kaide, El Nusra ve diğer terör örgütlerinin Suriye'de işlediği bütün insanlık suçlarından AKP'yi; dolayısıyla Türkiye'yi sorumlu tutacaktır. AKP Türkiye'yi korkunç bir konuma sürüklemiştir. Artık Türkiye Cumhuriyeti terör örgütleriyle birlikte anılmaktadır. Böyle bir devletin uluslararası toplumda itibarı olmaz.

Bugün hem AKP'nin Suriye politikası hem de Türkiye'nin Suriye sınırı fiilen çökmüştür ve AKP, bunun altında kalmıştır. Asıl tehlike bundan sonra başlayacaktır.

Çünkü El Kaide'nin ve diğer terör örgütlerinin Türkiye'ye saldırmasının önünde hiçbir engel yoktur. Kendi sınırlarını bir terör örgütüne teslim etmiş bir hükümet halkının can ve mal güvenliğini koruyamaz. Bunun en canlı örneği Reyhanlı'da yaşanmıştır. Türkiye hem AKP'den hem de onun terör örgütlerine dayanan dış politikasından kurtulmak zorundadır. CHP olarak, hem kaybettiğimiz sınır kontrolünü hem de kaybolan devlet itibarını geri alacağız."

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler