YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu Türkiye için büyük tehdit"
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk,iftar yemeğinin ardında yaptığı konuşmada"Bu referandum millet için angaryadır"dedi.
"Bu Türkiye için büyük tehdit"
19 Ağustos 2010 / 10:31 Güncelleme: 19 Ağustos 2010 / 10:52

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ''Terör ve anarşinin hüküm sürdüğü bir ülkede hiç yere, durduk yere faydasız bir siyasi hareketi yani referandumu ortaya koymak yanlıştır. Bu referandum, millet için angaryadır'' dedi.
Cindoruk, partisinin İl Başkanlığınca bir restoranda düzenlenen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada siyaseti, vatanın, milletin bölünmez bütünlüğü için ve Cumhuriyetin nitelikleri için yaptıklarını söyledi.

Anamuhalefet partisini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını takip ettiğini belirten Cindoruk, ''Bir sonuç çıkarmaya bakıyorum bir sonuç yok. Ortada sadece tartışma var ve giderek artan siyasi gevezelik var'' dedi. 

Kendilerinin kavga istemediğini, barış istediklerini söyleyen Cindoruk ''Biz Türkiye'nin geleceği için ne yapılması gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz'' dedi.

Cindoruk, şöyle devam etti:
''Bu siyasi hayattan bir barış çıkmaz. Terör ve anarşinin hüküm sürdüğü bir ülkede hiç yere durduk yere faydasız bir siyasi hareketi yani referandumu ortaya koymak yanlıştır. Bu referandum millet için bir angaryadır. Ve halkımızın büyük kesimi referandumun niçin yapıldığını ne istendiğini bilmiyor. Hatta referandum oy pusulalarının rengini bilmiyor. Şimdi hepimizin görevi o. Bunu halka anlatacağız. Halka şunu söyleyeceğiz; 'bu Anayasa değişikliği gereksizdir, bu Anayasa değişikliğinden bir fayda çıkmaz'.

Ekonomi durmuş, işsizlik artmış, her alanda sıkıntı yaşanan bir Türkiye'de biz işimizi gücümüzü bırakmış nafile bir Anayasa değişikliğinin peşine takılmışız ve Başbakan bunu savunamıyor. Savunurken bağırıyor, konuşuyor zaman zaman ağlıyor. Bir şey söylemiyor. En son dedi ki 'benim boyumu merak edenler, benim boyum 1.85, tepe tepe kullanın' dedi. Bu nasıl sözdür?'' 
 
''HESAP SORMA HAKKIMIZ VAR''
 
Demokrat Parti iktidarlarında ülkeye çok hizmetler yapıldığını savunan Cindoruk, şöyle devam etti:
''Türkiye'de her şeyi yaptık, Allah'ın izniyle. Sayın Demirel'in bir sözü var 'bizim bunca yılda yaptıklarımız Türkiye'nin üzerinden kaldırılsa Türkiye çorak bir toprağa döner'. Gerçekten de öyledir. Biz satmadık, biz fabrika yaptık. Bizim yaptığımız fabrikaları sattılar. Bu paraları nereye koydunuz ne yaptınız? Hesap sormak gerektiği zaman sadece şahıslarından değil bütün iktidar sürecinden hesap sorma hakkımız var.

Hergün Sayın Başbakan her şeyi kendisinin yaptığını söylüyor. Yani ben o hayatı yaşamasam 'acaba doğru mu söylüyor' derim. Türkiye'de önemli kalkınmalar bizim zamanımızda oldu. Demokrat Parti döneminde 10 senede Türkiye'nin milli hasılası milli geliri yüzde 170 büyümüştür.'' 
 
''BÖLÜNMÜŞ YOLLARI BULMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ''-
 
''Son yıllarda yapılmış bir otoyol var mı?'' diye soran Cindoruk, ''Rahmetli Özal'ın yaptığı otoyoldan başka otoyol var mı? 'Bölünmüş yol' diyor, bazen o bölünmüş yolları bulmakta zorluk çekiyoruz'' dedi.
 Her şeyi inkar eden zihniyetin siyasette başarıya ulaşamayacağını vurgulayan Cindoruk, ''Gelin hakkı teslim eden, hukuku teslim eden Türkiye ortaya çıkaralım. Türkiye'de bugün niyetini saklayan bir iktidar var. O niyetini saklıyor o niyetini sakladığı için bu Anayasa değişikliğini anlatamıyor ama biz anlatacağız. Bunun ne kadar yanlış olduğunu anlatacağız. Türkiye'nin bir Anayasaya ihtiyacı var, bu doğru ama bu Anayasa değişikliğine değil.''
Türkiye'nin çok sıkıntılar, geçirdiğini savaşlar gördüğünü anarşi yaşandığını anlatan Cindoruk, şöyle konuştu:

''Ama bir şey yaşamadık, bölünme tehlikesi. Türkiye ilk defa bir bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ben bundan büyük üzüntü duyuyorum. Kandil'de mi PKK'nın merkezi yoksa İmralı'da mı. Öyle anlaşılıyor ki Kandil'deki karargah İmralı'ya taşınmıştır. İmralı ne derse PKK onu yapıyor, PKK ne derse bu hükümet onu yapıyor. Bu, Türkiye'de bir tehdittir, tehlike olmasa bile. Türkiye'nin sıkıntılarını aşamaması gibi bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. 

'Hayır' oylarıyla sadece anayasa değişikliğini reddetmeyeceğiz, aynı zamanda Türkiye üzerinde oynanan ayrışma, bölünme fikirlerini de ortadan kaldıracağız. Terör örgütüyle müzakere eden hükümeti biz bu seçimle kenara iteceğiz ve önümüzde ne varsa ne yoksa hepsini birlikte konuşup danışacağız. Bu bir seçim mi, değil... Ama bir başka seçim. Bu referandumla Türkiye, milli birliğini, milli değerlerini dünyadaki saygınlığını itibarını ve cumhuriyetin temel ilkelerini koruyacağını gösterecektir.''
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler