YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu teklife Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ne diyecek?
Bakan Fikri Işık, Cumhurbaşkanlığı için en iyi seçeneğin parti liderleri olduğunu söyledi.
Bu teklife Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ne diyecek?
09 Haziran 2014 / 12:26 Güncelleme: 09 Haziran 2014 / 12:30

CHP ve MHP’nin "çatı aday" arayışları sürerken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan aday belirleme konusunda "liderlik formülü" önerisi geldi. CHP ve MHP liderlerinin aday olması gerektiğini söyleyen Işık, Akşam'a konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Özal istisnasını saymazsak

Bugüne kadar kendi gücüyle seçilen cumhurbaşkanımız olmamıştır. Belki tek istisna rahmetli Turgut Özal'dır. O da halk desteğini kaybettiği bir süreçte yine Meclis tarafından seçilmiştir. Şimdi ilk kez Cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan ve yüzde 50'nin üzerinde bir oyla seçilecek. Bu inanılmaz bir güç demek.

Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı, sembolik bir makam olmaktan çıkacaktır ve milletten alacağı destekle anayasadaki yetkilerini tümüyle kullanacaktır. Bu da pratikte ‘yarı başkanlık sistemi’ anlamına gelecektir. Anayasa'nın da bu gerçeklikle doğru orantılı olarak değiştirilmesi kaçınılmazdır. Ümit ediyorum ki TBMM oturacak ve anayasayı birlikte düzeltmenin yolunu arayacak.

'Feragat' ediyorum derse ayrı

Eğer bir yerde hem yetki, hem güç varsa oraya çıkması gereken kişi liderdir. Lider ‘Ben feragat ediyorum’ derse o ayrı konu. Ama siyasetin kuralı, doğası budur. Eğer Başbakanımız Recep Tayyip Bey Cumhurbaşkanı olmayacaksa, bu tamamen Tayyip Bey'in kendi iradesi ve feragatıyla olur. Onun dışında hiç kimse ‘Tayyip Bey cumhurbaşkanı olmamalıdır’ diyemez.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ne diyecek

Cumhurbaşkanı doğrudan halkoyuyla seçileceğine göre, CHP'nin adayı Kılıçdaroğlu, MHP'nin adayı Bahçeli olmalı. Cumhurbaşkanlığının şu anda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre ve son yapılan anayasa değişikliğine göre geldiği konum budur. Artık liderler cumhurbaşkanı adayı olmalıdır. Eğer Kılıçdaroğlu aday olamıyorsa bu, ‘CHP'nin lideri veya Genel Başkanı olamadığı’ anlamına gelir. Başbakanımızın söylediği gibi, Kılıçdaroğlu olsa olsa CHP'nin Genel Müdürü olur.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler