YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sözler Baykal ve Bahçeli'ye
Bu sözler Baykal ve Bahçeli'ye
13 Şubat 2010 23:45
Arınç: Baykal ve Bahçeli fotoğraf çektirecek iki kişi bulamaz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın Bahçeli, siz iki kişi daha alın yanınıza fotoğraf çektirin bakalım Türkiye beğenecek mi? Bir defa yapamaz, zaten yanına alacak iki kişi bulamaz. Sayın Baykal iki kişiyi bulamaz. Kendine göre bulur da milletin onları seveceğinden emin değilim. Bu tarafta Onur Öymen olsa mesela, diğer tarafta Önder Sav olsa mesela, böyle bir fotoğrafın Türkiye'de kredisi ne kadardır arkadaşlar?" dedi.
 

AK Parti Kocaeli İl Gençlik Kolları'nın Gebze ilçesindeki Osman Hamdibey Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa katılan Arınç, "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları ile eşliğinde salona girdi.
 

 Burada partililere hitap eden Arınç, AK Parti'nin Gençlik Kolları faaliyetlerine değindi.
 

Arınç, "Bilmiyorum CHP'nin gençlik kolları var mı? Mutlaka 'var' diyeceksiniz. Varlığını ne ile bileceğiz, yani CHP'nin kadın kolları bildiğim kadarıyla yok, ihtiyaç duymamışlar; ama gençlik kolları Manisa'da olduğu için biliyorum. Demek ki bazı yerlerde var ama böyle bir gençlik kolunun varlığını nereden bileceğiz? Şüphesiz yapacakları etkin çalışmalarla. Bu çalışmalardan habersizsek, ortada sadece bir tabela varsa o zaman biz AK Parti olarak gençlik kollarımızı çok daha dinamik, halkın arasında çok daha iyi siyasi çalışmalar yapan bir ekip olarak görüyoruz, bu da bizim başarımızdır. Şüphesiz kadın kolları da aynı çalışmaları yapıyor." dedi.
 

Arınç, "Biz ifade özgürlüğüne en çok değer veren partiyiz. İfade özgürlüğü bütün özgürlüklerin bileşkesidir. Ne olacak ifade özgürlüğünde? Diyeceğim ki birisiyle karşılaştığım zaman, 'bana göre benim düşündüklerim doğrudur; ama yanlış olma ihtimali vardır. Senin düşüncelerin yanlıştır; ama doğru olma ihtimali vardır. O zaman ben konuşayım sen sonuna kadar dinle ve saygı göster, sen konuş ben dinleyeyim sonuna kadar saygı göstereyim." ifadelerini kullandı.
 

Arınç, CHP'nin tek başına iktidar olmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bu iddia değil. Bu tarihen sabit bir gerçek. 1950'de CHP iktidardan düştü, o günden bu tarafa 15 seçimdir bu parti halkın tertemiz, helal oylarıyla iktidara gelemiyor. Gelemiyor arkadaş. Çünkü halkın partisi olamıyor. Siz halkın layık olduğu hizmeti vermezseniz; gerçekten her an halkla birlikte olmazsanız, onun inanç; gelenek, örf ve adetlerine, duygu ve düşüncelerine, istek ve ihtiyaçlarına hiçbir zaman ilgi duymaz, onun inancıyla, duygu ve düşünceleriyle uğraşırsanız; onun çocuklarının nerede okuyacağına siz karar verirseniz; halka her zaman gerici, yobaz ve rejim düşmanı gibi bakarsanız bu parti tek başına iktidara gelmez. Sittin sene gelmez." diye konuştu.
 

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile arasında geçen diyaloğa da değinen Arınç, "Meclis Başkanı ve başkanvekillerinin tarafsız olması gerektiğini ilan ettim. Anayasa'nın 94. maddesinin 4. fıkrasında Meclis'i yönetecek başkan ve başkanvekillerinin kendi partisinin faaliyetlerine katılamayacağı yazar. Oysa siz her grup toplantısında Sayın Baykal'ın karşısındasınız, bu yanlıştır dedim onlara.
 

Onlar da geçen bir basın toplantısı yapmışlar 22 Temmuz seçimlerinden önce Kayseri mitinginde benim, Tayyip Bey'in ve Abdullah Bey'in el ele vererek halkı selamladığımız fotoğrafını gösteriyorlar. Güya, 'sen bize böyle diyorsun ama sen de miting meydanına çıktın' demek istiyorlar. Biz eleştirilere hazır insanlarız, eleştirilerden keyif alırız yeter ki adı eleştiri olsun, hakarete gitmesin.
 

Durum şuydu; 5 sene ben Meclis Başkanlığı yaptım ne partimin grup toplantısına katıldım, ne genel merkezine gidebildim. Ama o miting meydanına çıkmamın, o üçlünün el ele bir fotoğraf vermesinin, o görüntüyü bütün Türkiye'nin görmesinin yüzde 47'nin içinde en az 5 puan faydası olmuştur.''
 

AK Parti'nin en azından 3-5 kişiyle el ele kol kola fotoğraf çektirecek gücü ve samimiyeti olduğunu dile getiren Arınç, ''Ben onlara hem acıyor hem üzülüyorum. Biz üçümüz fotoğraf çektirdik, halk bunu beğendi. Peki, Sayın Bahçeli, siz iki kişi daha alın yanınıza fotoğraf çektirin bakalım Türkiye beğenecek mi? Bir defa yapamaz, zaten yanına alacak iki kişi bulamaz. Sayın Baykal iki kişiyi bulamaz. Kendine göre bulur da milletin onları seveceğinden emin değilim. Bu tarafta Onur Öymen olsa mesela, diğer tarafta Önder Sav olsa mesela, böyle bir fotoğrafın Türkiye'de kredisi ne kadardır arkadaşlar?" ifadelerini kullandı.
 

Türkiye'nin yılların birikimi olan bir sorunu daha çözmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, "Kardeş kavgası artık ülkemizde yok. Sivil-asker ilişkileri çok iyi bir noktaya doğru gidiyor. Herkes olması gereken yerde, Anayasa'nın emrettiği gibi olacak. Ayrımcılık yok. Evet, katsayı adaletsizliği konusunda hala ayrımcılık devam ediyor; ama hukuk ve adalet içerisinde, demokrasi içerisinde bir mücadele yapılıyor. Onu yapan bir hükümet var, onu yapan anayasal kurumlar var. Artık YÖK 'katsayı adaletsizliğini gidermek gerekir' diyor, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, 'Bu adaletsizliktir, fende birinci olarak Türkiye'de sınavı kazanan birisi istediği yere gidemiyorsa bu zulümdür' diyor, bugün gazetelerde beyanatı var. 40 puanlık bir fark var meslek liseleri ile diğerleri arasında. Biz hükümet olarak bize düşeni yapıyoruz ama daha çok bu görev YÖK'ün olduğu için YÖK iki karar aldı. İkisini de Danıştay iptal etti." diye konuştu. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler