YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu protesto değil, çirkin bir saldırı
Bu protesto değil, çirkin bir saldırı
02 Ekim 2009 07:42
Dün gündemin en önemli konusuydu IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yapılan ayakkabılı protesto... Peki Başbakan bu protesto için ne söyledi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yapılan ayakkabılı protestoya sert tepki göstererek, “Böyle bir çirkin saldırıyı tasvip etmiyorum” dedi

 “Demokratik tavır farklı bir şeydir, saldırı farklı bir şeydir” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Her türlü protestoyu yapabilirsiniz. Kaldı ki bu protestolar fiili bir durum. Bu, Türkiye’nin alışılmış misavirperveliğinin dışında bir olaydır. Ben bunu böyle görüyorum.”

IMF ile ilgili toplantılar için farklı imkânlar hazırladıklarını belirten Erdoğan, “Öyle imkânlar hazırladık ki 13 ayrı mekânda, ‘İsteyenler gelsin orada demokratik ortamda protestolarını yapsın’ dedik. Pankartlarını açsınlar, düşüncelerini söylesinler” dedi. 

Erdoğan, “Bu IMF görüşmelerini nasıl etkiler” sorusuna da, “IMF çalışmalarına aynen devam eder” yanıtını verdi. TBMM’nin açılış resepsiyonun protestoyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Bunu protesto olarak kabul etmiyorum, bu bir saldırıdır. Protesto başka şey. Kalkıp da Irak’ta olanlara özenerek, kalkıp oradan ayakkabı fırlatmayı ben Türkiye’nin misafirperverliğine saygısızlık olarak görüyorum. Böyle şeyi de kabullenmiyorum. Bu, bir demokratik tavır değildir.”

‘Sınırı aşan bir şey’

İçişleri Bakanı Beşir Atalay: Protestoyu yapan kişi Bilgi Üniversitesi’den değil. Bir gazeteci kimliğiyle giriyor, bir gazetenin muhabiri. Böyle bir eylem oldu. Sınırı aşan bir şey. Doğrusu IMF Başkanı ve heyet de çok fazla önemsemediler konuyu ama bizim için üzücü. Türkiye böylesine büyük bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bizim bunu iyi karşılamamız, toplantıların iyi geçmesi lazım.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün: Bu tür protestolar IMF, Dünya Bankası toplantılarında olan protestolar.ABD’de de protestolar oldu. IMF Başkanı da olgunlukla karşılamış. ‘Çok protesto gördüm ama en ilginç protesto buydu’ diye yaklaşım sergilemiş. Protestolar olacaktır. Demokratik ölçüler içinde kalması önemli. Önemli olan protestonun sınırları aşmayan nitelikte olmasıdır. Bu sınıra yaklaşan protesto.

Milliyet

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler