YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu parlamento rejim değiştirmez
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, "Bu parlamento, rejim değişikliğinin altına imza atacak parlamento değildir" dedi.
Bu parlamento rejim değiştirmez
13 Nisan 2013 / 12:58 Güncelleme: 13 Nisan 2013 / 13:00

Karaman beldesinde partililerce karşılanan Kılıçdaroğlu, çay içtiği kahvehanede gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, "AKP'nin son seçim beyannamesine bakın, son seçim beyannamesinde 'anayasa kısa ve öz olmalı, erkler ayrılığı dikkate alınmalı, parlamenter sistem güçlendirilmelidir' diyor. Bunu söyleyerek halktan oy aldı. Halka gidip 'ben başkanlık sistemini getireceğim' diye söyledi mi Söylemedi. Şimdi getiriyor, ne demiştim Yalan söyleyenden başbakan olmaz" şeklinde konuştu.

"Halka gidip 'ben başkanlık sistemini getireceğim' diye oy aldıysanız, o zaman gereğini yapın" diyen Kılıçdaroğlu, "Parlamenter sistem' diyorsunuz, halka öyle gidiyorsunuz, sonra getiriyorsunuz başkanlık sistemini, tepki geliyor, yarı başkanlık sistemi... Bu parlamento, rejim değişikliğinin altına imza atacak parlamento değildir. Başkanlık sistemi Recep Bey içindir, bu parlamentoda bu sistem geçmez. Recep Tayyip Erdoğan değil, kim gelirse gelsin geçmez" ifadesini kullandı.

4. Yargı Paketi

Kılıçdaroğlu, 4. Yargı Paketi'yle ilgili soru üzerine paketi yeterli bulmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin kendisini ziyarete geldiğini, yargı paketiyle demokrasi ve özgürlük alanının genişleyeceğini söyleyerek, destek istediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ben de kendisine şunu söylemiştim, her yargı reform paketinden sonra hapisteki gazeteci sayısı arttı. Bu yargı paketiyle hapisteki gazeteci sayısı düşüyor mu Hayır, düşünce suçlularının önündeki engeller kaldırıldı mı Hayır. Gazetecileri, avukatları ve düşünürleri hapiste olan bir ülkede hangi yargı paketinden bahsediyorsunuz, hangisi reform olarak kabul edilebilir ki Hiçbirisi."

Kılıçdaroğlu, "Murat Karayılan'ın siyasete girme ve İmralı'ya gidecek heyette bulunma isteğine yönelik" soruya ise "PKK'nın muhatabı Recep Tayyip Erdoğan'dır, bu soruları ona sormanız gerekir'' yanıtını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler