YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu paket derhal geri çekilmeli'
'Bu paket derhal geri çekilmeli'
18 Şubat 2015 16:16
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkcü TBMM'de yaşanan kavga ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Pervin Buldan, "Türkiye'yi karanlığı sürükleyecek bu paket derhal geri çekilmeli. Hükümet derhal demokratik çözüm ve barış sürecine yönelmeli, bunun gereklerini yerine getirmeli.

Grubumuza yönelik yapılan saldırı nedeniyle AKP Grup Başkanvekili hakkında partisi tarafından derhal işlem başlatılmalı ve AKP Grubu, başta biz kadın vekiller olmak üzere tüm demokratik kamuoyundan derhal özür dilemelidir" dedi.

Pervin Buldan, "Aylardır Hükümete çağrı yapıyoruz, uyarıda bulunuyoruz. Adına 'Güvenlik Paketi' denilen bu paketin Türkiye'yi karanlık bir noktaya doğru götüreceğini, bu paketin barışı, demokrasiyi, özgürlükleri, toplumsal yaşamı tehdit ettiğini her zeminde ve fırsatta dile getirdik, getiriyoruz. Bu paketin bir güvenlik paketi değil, tersine devlet terörünü meşru -yasal hale getirecek bir darbe yasası olduğu sayısız örnekleriyle ortadadır. Toplumsal gösterilerde yapılan yargısız infazlar, işkence uygulamaları, demokratik gösterilerin devlet şiddetiyle bastırılması, düşüncesini ifade edenin tutuklanması, gazetecilerin baskı altına alınması, demokratik siyaset kanallarını tıkamaya yönelik girişimlerin artması, kadına yönelik artan şiddet bu paketin ne gibi tehlikeli sonuçlara yol açacağını ortaya koyan gelişmelerdir" dedi.

"Yurttaşı değil, devleti koruyan darbe anayasasıdır"

Pervin Buldan, "Dün gece Meclis Genel Kurulu'nda yaşananlar tam da bahsettiğimiz bu tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir. Iç Güvenlik Yasası henüz gelmeden ilk kanı Mecliste döktüler. Grubumuza ve ana muhalefet grubuna yapılan saldırılar paketin somut yansımasıdır. Dün gece Genel Kurul'da kurulmaya çalışılan hegemonya, paketin toplumsal kesimler üzerinde oluşturacağı baskının bir provasıydı.

Paket yasalaştığında; AKP grubunun muhalefete saldırısı gibi devletin güvenlik mekanizmaları da muhalif tüm toplumsal kesimlere karşı saldırıya geçecektir. AKP'nin İl Başkanları gibi hareket eden Vali ve kaymakamların talimatıyla şehirler, ilçeler, yarı açık cezaevine dönüşecektir. Yasanın amacı asla kamu güvenliği değildir. Kamuya karşı iktidarın, Sarayın, AKP'nin güvenliğini esas alan bir pakettir. Yurttaşı değil, devleti koruyan darbe yasasıdır. Bu yasa çıktığında zaten çok sınırlı olan demokrasi ve özgürlükler tamamen ortadan kalkacaktır" diye konuştu.

"Acaba hükümetin zihninin arka planında sürecin sona erdirilmesi planı mı var?"

Pervin Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Toplumsal barış kesinlikle bu yasa çıktığında çok ciddi zarar görecektir. Asıl tehlikede olan demokrasi, barış ve birlikte yaşamdır. Barış ortamını sabote etmek isteyen, bu ülkeyi kapalı-otoriter bir rejime dönüştürerek kendi vesayetçi sistemlerini oluşturmak isteyen güvenlik mekanizmaları içerisindeki karanlık odaklar yasa çıktığında tıpkı 1990'lardaki gibi devreye girecek ve Türkiye o karanlık döneme yeniden dönecektir. Hergün sokaklarda infaz gerçekleştiren güvenlik güçleri yasa çıktığında muhalif avına çıkacak ve sokaklar artık infaz alanlarına dönüşecektir.

Yeni Ali İsmail Korkmazlar, Ahmet Cömertler, Berkin Elvanlar, Uğur Kaymazla, Nihat Kazanhanlar yaşanacak. Sınır ötesi operasyon tezkeresi çıkarır gibi güvenlik yasasını parlamenten geçirmeye çalışan AKP Hükümeti, çözüm ve barış sürecini çok ciddi bir biçimde tehlikeye sokmakta, adeta bu süreci kendi elleriyle sonlandırmanıng ayreti içerisine girmektedir. Sormak gerekiyor: Hedefi demokratik çözüm ve barış olan bir hükümet niçin böyle bir yasa paketine ihtiyaç duyar? Madem barışı sağlayacaksanız, barış ortamında Türkiye normalleşecekse bu yasaya niye ihtiyaç duyuluyor? Demek ki Hükümet çözüm ve barış konusunda da samimi değil. Acaba bu hükümetin zihninin arka planında sürecin sürdürülmesi değil de sona erdirilmesi planı mı var? Güvenlik paketini bunun için mi çıkartıyor? Bunlar derin kuşku uyandıran gelişmelerdir."

"Grubumuza yönelik adeta linç girişimi hükümetin artık raydan çıkmata olduğunun işaretidir"

Pervin Buldan, "Müzakereye geçilmesi için adım atması, bununla eş güdümlü olarak yasal demokratik adımları hızlandırması gereken bir hükümetin bütün bunları bir yana bırakıp barış ve çözüm karşıtı yasa için çalışması, AKP grubunun gözü kararmışçasına grubumuza yönelik adeta linç girişiminde bulunması hükümetin artık raydan çıkmakta olduğunun işaretidir. Hükümet freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı hızla iniyor, nereye çarpacağı, kimleri ezipg eçeceği, nereleri yıkacağı belli değil" diye konuştu.

"AKP Grup Başkanvekilinin kadın vekilimize yönelmesi çok vahim bir tablo ortaya çıkarmıştır"

Pervin Buldan, "Dün Genel Kurul'da bir AKP Grup Baskanvekilinin kadın vekillerimize yönelik darp girişimi AKP'nin artık kontrolden çıkmaya başladığını göstermektedir. 20 yaşındaki bir genç kadının, Özgecan'ın hunharca katledildiği, kadın katliamlarının kınandığı, Mecliste kadın katliamlarına karşı geliştirilecek refkleslerin tartışıldığı bir günde bir AKP Grup Başkanvekilinin kadın vekilimize yönelmesi çok vahim bir tablo artaya çıkartmıştır. Özellikle Başbakan'ın 'kadına şiddet uygulayan kolları koparırız' söyleminin ardından AKP Grup Başkanvekilinin biz kadın vekillere yönelmesi darp girişiminde bulunmasıyla açığa çıkan bu zihniyetin, sokaklarda kadını katleden zihniyetten farklı olmadığı açıkça görülmektedir" dedi.

"Kadın meclis başkanvekilinin sessiz kalması tarihe geçecek bir tutumdur"

Pervin Buldan, "AKP Grup Başkanvekiliyle ilgili ne gibi işlemlerin yapılacağını takip ediyoruz. Özellikle Meclis oturumunu yöneten Başkanvekili'nin tutumu da ibret vericiydi. Başkanvekili Genel Kurulu, AKP'nin talimatlarıyla yönetmiş ve muhalefete karşı sert tutum izleyerek tarafsızlığını tümüyle kaybetmiştir. Kadın Meclis Başkanvekilinin biz kadın vekillere darp girişimi karşısında sessiz kalması tarihe geçecek bur tutumdur.

AKP'nin 7 Haziran'da yaşayacağı hezimet, seçim anketlerinde gizledikleri ciddi düşüşler, HDP'nin barajı aşacak olmasının yarattığı korku, AKP'nin uykularını kaçırmaktadır. Kendine güvenen, demokrasiye inanan bir hükümet böyle Ortaçağ yasalarına ihtiyaç duymaz. AKP'nin şuan dayandığı tek zemin kalmıştır o da yolsuzluklar ve rant düzenidir. Bunun da artık sonuna doğru gelindiğini görünce iyiden iyiye kontrolü kaybetmeye başladılar" diye konuştu.

"Bu paket hükümeti götürecektir"

Pervin Buldan, "Eğer AKP bu pakette ısrar etmeye devam ederse şunun bilinmesini isteriz: bu paket hükümeti götürecektir. Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz: Türkiye'yi karanlığı sürükleyecek bu paket derhal geri çekilmeli. Hükümet derhal demokratik çözüm ve barış sürecine yönelmeli, bunun gereklerini yerine getirmeli. Grubumuza yönelik yapılan saldırı nedeniyle AKP Grup Başkanvekili hakkında partisi tarafından derhal işlem başlatılmalı ve AKP Grubu, başta biz kadın vekiller olmak üzere tüm demokratik kamuoyundan derhal özür dilemelidir" dedi.

Senin gibi maşalar ancak taşeronluk yapar...!!!
 // Muhafız
Ey Pervin Buldan;senin gibi taşeronlar sokaklarda yüzünü maskelerle gizleyip polis araçlarına molotofkokteyli atıp daha iyi polis öldürelim diyemi bu yasayı çekin diyorsunuz???yoksa, yüzünü gizleyip otobüslere molotofkokteyli atıp kızımız rahmetli Serap Eser'i öldürdükleri gibi başka kızlarımızıda daha rahat öldürmeleri için mi bu yasayı derhal çekin diyorsun???!!!senin gibi insanlarda biraz vicdan ve merhamet duygusu varsa en azından bir daha Serap Eser gibi kızlarımız ölmesin diye düşünürsün....
19 Şubat 2015 Perşembe 01:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler