YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu paket, bombalı bir pakettir"
"Bu paket, bombalı bir pakettir"
26 Eylül 2013 16:20
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Demokratikleşme Paketi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Demokratikleşme Paketi ile ilgili olarak, “Bu paket PKK taleplerini meşrulaştırmak amacını taşıyan bombalı bir pakettir. Başörtülü kardeşimin durumu, Alevi-İslam inancına sahip insanlarımızın isteklerini PKK’nın gayri meşru talepleri için meze yapmak istiyorlar.” dedi.  

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Bir ülke düşünün ki, sınırları yol geçen hanı, teröristler istedikleri gibi girip çıkıyorlar. Statlar yolgeçen hanı olmuş, hapishanelerde yolgeçen hanı gibi olmuş. Bir tarafta PKK’ya hediye paketi için Bakanlar Kurulu çalışıyor. ‘Hazırladığımız paketin ne PKK ile ne İmralı hatta ne Çözüm Süreci ile kesinlikle bir ilişkisi yok. Acımasızca ve edep dışı bir ifade ile bu pakete PKK’nın başarısı olarak göstermek büyük bir densizliktir’ demiş. Densizlikte sınır tanımayan bu zat, başkalarına söz söylemeden önce aynaya bakmalıdır.” diye konuştu.

Ucu açık bir süreç içinde PKK’ya verilen sözleri meşrulaştırmak amacıyla bir paket hazırlandığını söyleyen MHP’li Oktay Vural, “Bu paket PKK taleplerini meşrulaştırmak amacını taşıyan bombalı bir pakettir. Başörtülü kardeşimin durumu, Alevi-İslam inancına sahip insanlarımızın isteklerini PKK’nın gayri meşru talepleri için meze yapmak istiyorlar. Bu paket, paralel millet ve paralel devlet oluşturmak için hazırlanan bir pakettir. Bunlar milletin karşısına çıkıp nasıl bu sözleri kullanıyorlar. Küçük aklınızla milleti kandıracağınızı mı zannediyorsunuz? ‘Bu paketin Çözüm Süreci ile alakası yok’ diyorlar, böyle bir yalanı nasıl söylüyorlar?” ifadelerini kullandıktan sonra Bakan Sadullah Ergin’in Çözüm Süreci’ne ilişkin yaptığı bir konuşmanın videosunu izletti.

“AK Parti demokrasimize gölge etmesin başka ihsan istemiyoruz” ifadelerini kullanan Vural, “AK Parti ırkçı sözlerden, bölücü sözlerden vazgeçerse, PKK’yı Kürtlerin temsilcisi görmekten vazgeçerse demokraside ilerleme olabilir. Başbakan ‘sürpriz olacak’ diyor, ama anlaşılan o ki bu sürprizden PKK’nın faydalanacağı açık ve nettir. AK Parti’nin demokrasi adı altında ortaya koyduğu adımların hepsinin leyhtarı PKK ve bölücülük olmuştur. Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz. Allah bizi AK Parti’nin ileri demokrasisinden korusun” açıklamasında bulundu.

Bingöl Cezaevi’nden tünel kazarak kaçan PKK’lıların yakalanması ile ilgili sorulara cevap veren Vural, “İyi olmuş yakalanmaları. Bunları yakalıyorsunuz da elinde silahlı PKK’lıları niye yakalamıyorsunuz?

Ya tünelle ya da af ile paketlerle zaten KCK ve PKK’lılar serbest bırakılıyorlar. Ya tünelden kaçacaklar ya da hukukta paketlerle açtıkları labirentlerden kaçacaklar. Umarım bu kaçış ile ilgili içeriden bir takım destekler var mı yok mu onlar tespit edilir. Ne fark eder ki sınırlarımız yolgeçen hanına dönmüş, geliyorlar gidiyorlar, ‘Arınç ile birlikte karpuz kesmeye geldik’ diyorlar. Umarım yargı paketiyle salıverilmezler. Yargıda tünel hazırlıyorlar. Yargı tünellerinden kaçıracaklar. 13 kişi daha serbest bırakılmış. KCK gibi paralel devlet yapılanmasını kuranlar serbest bırakılıyor. AK Parti’nin açtığı tünelden çıkmaları isteniyor. ‘Siz tünel kazdınız ama siz tünelden çıkınca yakaladık ama yiğitlik bizde kalsın, biz sizi af ile serbest bırakıyoruz’ diyerek müzakere sürecinin bir parçası olarak kullanılabilir” dedi.

Ertuğrul Günay’ın sağduyu çağrısına yönelik eleştirilerde bulunan Vural, “İğneyi kendilerine batırıyordur herhalde. Her halde öznesi ‘kızım sana söylüyorum gelinim sen anla’ gibidir. Sayın Günay’ın, ‘biz üslubumuzu değiştirdik, bu politikalardan vazgeçiyoruz’ demesi daha düğmeyi doğru iliklemek olur. Bu kutuplaşma siyasetinin başta AK Parti’nin terk etmesi gerekir. AK Parti’yi sağduyuya dönmeye davet ediyorum. Ertuğrul Günay’ın bu mesajından AK Parti’yi yönetenlerde mesajını alarak bu politikalardan vazgeçerler” diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler