YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu paket 17 Aralık'ın üstünü örtme yasasıdır"
"Bu paket 17 Aralık'ın üstünü örtme yasasıdır"
14 Şubat 2014 14:01
CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Demokratikleşme Paketi'nin "17 Aralık'ın üstünü örtme yasası" olduğunu öne sürdü.

Batum, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde insanların birbirlerine sevgilerini ilettiğini belirterek, ancak iktidar eliyle ülkede bölünme yaratıldığını iddia etti.

Dün Kızılay'da yapılan gösteride sıkılan boyalı su ve gaz fişeğini gösteren Batum, "Sevgiden, hediyelerden bazıları ziyadesiyle paylarını alıyorlar. Bilal oğlan ve bakan çocukları gemiler, pırlanta dükkanları alıyor, inanılmaz himayelere mazhar oluyorlar fakat bazılarına da tazyikli su, boyalı su, biber gazı, cop, dayak düşüyor. Bana bir demokratik ülke göstersinler; bu kadar büyük farklılık olsun" dedi. 

TBMM Adalet Komisyonu'nda dün kabul edilen Demokratikleşme Paketi'ne bazı kesimlerin "demokratikleşiyoruz, bir yerinden başlamak gerekir"diye savunduğunu anlatan Batum,"Bu Demokratikleşme değil, 17 Aralık'ın üstünü örtme yasasıdır. Buna demokratikleşme diyen bir kişi varsa gelip anlatmalı. Teklifin görüşmelerine katıldık. Hukukçu olmaya gerek yok. Adalet Bakanı büyük pişkinlikle bir duvar gibi duruyor. Sahte delillerle yargılananların etkilenip etkilenmeyeceğini sorduk, 'Başbakan talimat verdi seçimden sonra onlarla da ilgileneceğiz' dedi. Bu işi çıkmaza sürükleme, yalan söyleme politikasıdır. İnsan utanır" diye konuştu.

Düzenlemeyle"ayakkabı kutuları ve para kasalarının geçersiz olacağını" ileri süren Batum, bunu yapacak hakimler konusunda da daha önce iktidar tarafından görevden alma ve yeni atamalar yapıldığını söyledi. 

Batum, "Başbakan'ın oğlu ve bakan çocuklarının 17 Aralık operasyonu savcılarına dava açılacağına yönelik sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz " sorusuna, "Mehmet Haberal 9 yargıcı tazminata mahkum ettirdi. Sonrabir gecede buraya yasaya madde eklendi, 'dava açamazsınız' diye. Şimdi bu düzenlemeyi kaldırıyorsunuz. 5 yıldır yapmadın da niye bugün yapıyorsun  Sen bu ülkeyi dayak yemeye ve gemi almaya mazhar olanlar diye ikiye ayırıyorsun" karşılığını verdi. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler