YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu kervan bundan sonra istediğiniz gibi gitmeyece
"Bu kervan bundan sonra istediğiniz gibi gitmeyece
"Bu kervan bundan sonra istediğiniz gibi gitmeyece
08 Eylül 2008 / 18:24 Güncelleme: 08 Eylül 2008 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'teki konuşmasında üstü kapalı olarak Doğan grubuna yüklendi.


Başbakan Erdoğan, "Biz çok önemli çalışmalar yürütürken bir medya grubu utanmadan sıkılmadan bizi yolsuzlukla suçluyor. Yapılanların altında iftira at izi kalsın mantığı yatıyor. Bugüne kadar bu kervanı böyle götürdünüz ama bundan sonra götüremeyeceksiniz." dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim öğretim sezonunun açılışı için geldiği Gaziantep'te vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı.


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Gaziantep'e gelen Başbakan Erdoğan, vatandaşlara hitap etti.


Başbakan Erdoğan'ın programına Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş milletvekilleri ile belediye başkanları, AK Parti il başkanları da katıldı.


"Antep seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde konuşmasına başlayan Erdoğan, "2008-2009 eğitim öğretim yılının başında eğitim camiamızı en kalbi duygularla selamlıyorum. Eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize öğretmenlerimize, velilere, eğitim camiamızın tüm mensuplarına, ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.


Bu eğitim sezonunda Gaziantep'te 45 yeni okulun açılışını yaptıklarını kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğitim bizim için her şeyden önemli. Eğitim bizim için her şeyin başı. Milletimiz bize bir emanet verdi. Biz bu emanete layıkıyla bakacağız. Bizden sonrakilere de layıkıyla emanet edeceğiz. Bu çocuklar, yarın bizim koltuklarımızın sahibi olacaklar. Yarının başbakanları bu sıralardan yetişecek ve emaneti devralacaklar." diye konuştu


Erdoğan şöyle devam etti: "2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesi 7,5 milyar YTL idi. Bugün yaklaşık 22,9 milyar YTL'ye yükseldi. Yani 23 milyar YTL, yani 23 katrilyon lira. Bütçede en çok payı artık Milli Eğitim alıyor. Eğitim konusunda hiçbir engeli kabul etmiyoruz. Hakkari'den Edirne'ye kadar benim kardeşlerim aynı eğitim fırsatlarına sahip olacak."


Konuşmasında öğrencilere de önemli mesajlar veren Başbakan Erdoğan, "Okuyun, okuduğunuzu düşünün, düşündüğünüzü uygulayın, uyguladığınızı neticelendirin. Başarı bu 4 kelimeye bağlı. Biz Batı ve Doğu ile iletişim kurabilen bir milletiz. Kafkasya'da Ortadoğu'da Balkanlarda Türkiye artık aktif rol oynuyor. Aktif görevler üstleniyor. Türkiye ne için bu alanda aktif rol oynuyor. Çünkü Türkiye değişiyor, gelişiyor.


Bu değişim ufkunu öğrencilere sağlamak zorundayız. Bu gelişmeleri en iyi şekilde anlayabilen kavrayabilen hatta ülkeler arasında en iyi iletişimi kurabilen bir ülkeyiz. Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Benim öğrenci kardeşimin ufku açık olacak. Benim öğrenci kardeşim Türkiye'yi, bölgeyi dünyayı iyi tanıyacak. Gelişmeleri yakından takip edecek. Türkiye olarak bunu başarmak zorundayız." dedi.


Türkiye'de öğrencilerin teknolojinin imkanlarından faydalanması için hiçbir engelin tanınmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Öğrencilerimizin yüzde 95'i eğitim teknoloji sınıflarından yararlanabiliyor. Bilim nerede olursa olsun biz bunları alıp ülkemize getiriyoruz. 4 bin 374 yeni kütüphane kurduk öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Eğitimde hiçbir mazereti kabul etmiyoruz. 123 bin derslik yaptık. Kimse ben çocuğumu okula gönderemiyorum demesin.


Kız çocuklarımıza parasal destek de verdik. 53 yeni üniversite açtık. Üniversite olmayan şehrimiz kalmıyor. Bizden önce konuştular biz ise yaptık farkımız bu. İşte bugün okullar açıldı. Çocuklar burada veliler burada. Kitaplar sıralarda değil mi?. Bizler yavrularımız için varız. Biz milletimiz için varız." şeklinde konuştu.


Başbakan Erdoğan, "Biz bu çalışmalarımızı yürütürken bir medya grubu, utanmadan sıkılmadan yolsuzluk suçlaması yapıyor. Bu suçlamaların altında iftira at iz bıraksın mantığı yatıyor. Bugüne kadar bu kervanı böyle götürdünüz ama bundan sonra götüremeyeceksiniz." diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler