YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu karar siyasi değil insani amaçlıdır
Bu karar siyasi değil insani amaçlıdır
Bu karar siyasi değil insani amaçlıdır
06 Kasım 2007 / 11:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ''Milletvekillerinin Irak'a gitmesinde grup kararı aldık. Bu karar siyasi değil insani amaçlıdır.'' dedi.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türk, "Üç arkadaşımız grup kararıyla gitti. Biz tamamen olayın insani boyutuyla alakalı karar aldık. İnsanlara yardım etmek bizim görevimiz. Bazı yöneticiler memnun kalmayabilir ama biz konuyu TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na götürdük, yanıt alamadık" diye konuştu.

Türk, daha önce düşüncelerini ve çağrılarını basın yoluyla açık bir şekilde yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 askerin Türkiye'ye getirilmesi süreciyle ilgili olarak DTP milletvekilleri Osman Özçelik, Aysel Tuğluk ve Fatma Kurtulan hakkında inceleme başlatmıştı.


Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit olduğu saldırının ardından, terör örgütü PKK'nın eline geçen 8 asker, 14 gün sonra bırakılmıştı.

Askerler, Hakkari Çukurca'nın karşısında yer alan Zap Vadisi'ndeki bir mevkide Kuzey Irak Kürt yönetimi yetkililerine teslim edildi. Teslim sırasında DTP milletvekilleri Osman Özçelik, Fatma Kurtulan ve Aysel Tuğluk da oradaydı.

Kürt yönetiminin içişleri bakanının da aralarında bulunduğu heyet, askerleri Erbil'de ABD'lilere teslim etti.

8 asker Erbil Havaalanı'ndan ABD askeri uçağıyla Musul'a götürüldü. Askerler, Musul'dan ABD helikopterleri ile Türkiye sınırı yakınlarındaki Bamerni üssüne getirildi.

Askerler, burada Türk askeri yetkililerine teslim edildi. Askerleri taşıyan, Türk askeri helikopteri, Diyarbakır Askeri Havaalanı'na indi.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler