YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kadarına pes...
Muhalefet, TBMM İçtüzüğünde değişiklik yapılmasının ''kendi seslerini kısmaya yönelik olduğunu'' savundu.
Bu kadarına pes...
19 Ocak 2012 / 16:26 Güncelleme: 19 Ocak 2012 / 16:33

TBMM Anayasa Komisyonunda, AK Parti grup başkanvekilleri ve CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in İçtüzük değişikliği teklifleri ele alındı. Komisyona kolu bandajlı ve elinde fenerle gelen Genç'e, AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi. Genç, salona girişinde,''Huzur bozucu materyal ile geldim'' dedi.

Teklif hakkında bilgi veren Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, ''Fener burada yazmıyor ama mesela onun gibi birtakım şeylerin Genel Kurula sokulmaması öneriliyor. Bu konuda da biraz işin dozunun kaçtığı gözüküyor'' diye konuştu.

AK Parti'li bir milletvekilinin ''karanlığı aydınlatır mı '' demesine Genç, ''onu bilen bilir''karşılığını verirken, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise ''onun bir anlamı var'' dedi.

Genç, teklif sahibi olarak yaptığı konuşmada, AK Parti Grup başkanvekillerinin imzasını taşıyan teklifin bazı mantıklı düzenlemeleri içermesine rağmen genel olarak muhalefetin sesini kesmeye yönelik olduğunu, ayrıca birçok maddede Anayasaya aykırılık bulunduğunu savundu.

Komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin konuşturulmak istenmemesi halinde bir çok önlemin alınabileceğini ifade eden Genç'in, ''Tam tersi Komisyon üyesi olmayanlara konuşma önceliği verilmeli. Bizde misafire saygı var'' demesine Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, ''Misafir misafirliğini bilirse....Bilmeyen çok, gelip evsahibini geçiyorlar'' dedi. 

Milletvekillerinin konuşmasından korkulmaması gerektiğini belirten Genç, TBMM Genel Kuruluna döviz,  pankart gibi materyallerin getirilmesinin çalışma düzenini bozduğuna yönelik görüşler bulunduğunu hatırlattı. Önündeki feneri gösteren Genç, ''Bu feneri taşımamın nedeni var. Deniz Feneri davasında hakimler görevden alınıyor, bir bakan köstebek oluyor, Türkiye'de hukuk düzeni, yargı yok, basın da söylediklerimizi hesaba katmayınca milletvekilleri gündemde kalması gereken konuların bazı emarelerini  materyallerle gündemde tutması önemli. Feneri burada koymanın ne sakıncası var, mikrop da yok, bir şey de yok. Bu gibi olaylara neden teşkil eden olayları ortadan kaldırmak gerekir'' dedi.

Kuzu'nun ''yani buna uymam mı diyorsun'' sorusuna Genç, ''Uymam tabii...'' karşılığını verdi.


-''Bu kadarına pes...''-


MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, muhalefete yönelik bazı kısıtlamalara acil olarak ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ''Hedeflenen Türkiye perspektifinde; yepyeni bir sistem kuruluyor. Bu sistemin temel taşları atıldı. Ucube bir başkanlık sistemine gidiyoruz. Bu sistemde muhalefetin sesine ihtiyaç yoktur. Ona böyle bir rejim dayanamaz'' dedi.

Teklifin gerekçesinde ''egemenlik enerjisi'' sözüne işaret eden Bal, ''Daha önceki dönemlerde bu egemenlik enerjisi yok muydu  Bu nasıl bir enerji...Potansiyel bir enerji mi, kinetik enerji mi, statik enerji mi '' diye sordu.

CHP'li Atilla Kart, ''Bu kadarına da pes dediğimiz bir noktaya geliyoruz'' diyerek teklifle ilgili görüşlerini ifade etti. Kart, teklifin, ''Meclisin faaliyetlerini askıya alan, Meclis faaliyetlerini sabote eden, milletvekilleri arasında tasnif yapan, önerge kotası getiren, gece yarısı baskınlarını meşrulaştıran bir anlayışı gösteren özellikler taşıdığını'' iddia etti.

Teklifin Anayasaya aykırı olduğunu savunan Kart, ''Teklif, muhalefetin varlığını huzur bozma gerekçesi olarak gören bir anlayışı gösteren özellikler taşıyor. Bu düzenlemeyle aslında milletvekilinin fikir ve düşüncelerini özgürce ifade etmesinin özü de yok ediliyor. Anayasadaki kürsü sorumsuzluğunu fiili anlamda engelleyen özellikler taşıyor'' dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın, ''Huzur bozucu materyal nedir  Bunları yazalım'' demesine, Kuzu, ''Tek tek sayarsak adam da belli olur, onun için...'' karşılığını verdi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, geçmiş dönemlerde İçtüzük için oluşturulan uzlaşma komisyonunda görev aldığını hatırlatarak, ''Ortaya çıkan bu metni AKP işine geldiği maddeleri cımbızla çekerek bir metin ortaya koyuyor'' dedi.

1973 tarihli İçtüzüğün felsefesinin bozulduğunu, kalitesiz yasama yapıldığını ileri süren Korkmaz, geçen dönem oluşturulan metnin bir kenara bırakılmamasını istedi. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler