YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu kadar horozun olduğu yerde sabah olmaz"
DP ile Anavatan'ın arasına Ergenekon girdi!
"Bu kadar horozun olduğu yerde sabah olmaz"
11 Haziran 2009 / 15:36 Güncelleme: 11 Haziran 2009 / 00:00

Anavatan’da DP liderliğine gelen Cindoruk’la birleşme krizi yaşanıyor. Partililer DP çatısı altında birleşmede Ergenekon suçlamalarından çekiniyor.


Birleşme görüşmelerinin sürdüğü DP ile ANAP arasında yeniden kriz çıktı. ANAP’lılar Cindoruk ismine karşı çıkmaya başladı. ANAP MKYK üyesi Mahmut Koçak, ‘Bu kadar horozun olduğu yerde sabah olur mu?’ derken, ‘Biz DP çatısı altında birleşirsek, yarın önümüze faili meçhulleri koyacaklar, Ergenekon’u koyacaklar. Biz bunları tabanımıza nasıl izah ederiz? Acele etmeye gerek yok önümüzde fırsatlar var’ eleştirisi getirdi. Yılmaz Karakoyunlu, yeni bir parti kurularak birleşmenin DEVA adlı partide yapılmasını istedi.


GİZLİ BULUŞMA ELEŞTİRİLDİ


Toplantıda Genel Başkan Salih Uzun birleşme konusunda aceleci davranmakla eleştirildi, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile bir otelde buluşmasının yanlış olduğu belirtildi. Toplantıda birleşme kapsamında sadece DP ile değil, Saadet Partisi ve Türkiye Partisi ile de görüşmeler yapılması istendi.


Eski bakanlardan MKYK üyesi Cengiz Altınkaya ve Genel Sekreter Muharrem Doğan, İbrahim Özdoğan, Ergin Kahveci, Mahmut Ekşi, Erkan Seçkin, Ali Çakıroğlu gibi üyelerde Cindoruk ismine karşı görüş bildirirken olası bir birleşmenin üçüncü parti çatısına destek verdiler.


Deva Partisi formülü


Anavatan Partisi MKYK toplantısında, DP ile birleşme konusunda ‘üçüncü parti’ formülü ortaya atıldı. Bu doğrultuda görüş bildiren eski devlet bakanlarından Yılmaz Karakoyunlu, yeni partinin adının da ‘Demokrat Anavatan Partisi’ olmasını önerdi. Karakoyunlu, ‘Bu partinin kısa adı da DEVA olur. İsim de halk tarafından benimsenir’ dedi.


Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler