YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu iş bana ısmarlama geliyor, açık ve net söylüyo
"Bu iş bana ısmarlama geliyor, açık ve net söylüyo
"Bu iş bana ısmarlama geliyor, açık ve net söylüyo
16 Kasım 2008 / 10:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk bankalarının dayanıklılığını öven bir rapor yayınlamasının hemen ertesi günü Türkiye’nin görünümünü durağandan negatife çevirerek tepki çeken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da kızdırdı.


Washington’daki G-20 zirvesine katılmak için bulunduğu ABD’de çeşitli temaslarda bulunan Erdoğan, S&P’nin son kararının sorulması üzerine “Bu iş bana biraz da ısmarlama geliyor, çok açık ve net söylüyorum” şeklinde tepkisini ortaya koydu.


GERÇEKLERİ YANSITMIYOR


Başbakan Erdoğan, “Aynı kurumun kısa bir süre önce arkadaşlarımızla yaptığı görüşmede olayı çok daha farklı yansıtırken, şimdi böyle bir açıklama yapmış olmasını anlamsız görüyorum. Hazırlamış oldukları raporlarındaki yaklaşımları ülkemin gerçeklerini yansıtmıyor. Bunları bir başbakan söyler mi, ben söylüyorum. Bizim ülkemizin onların raporlarında yer verdikleri gibi bir sıkıntısı söz konusu değil” diye konuştu.


Ulusal Basın Kulübü’nde Türk ve ABD medyasının katılımıyla düzenlenen toplantıya katılan Başbakan Erdoğan, ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan bankaların devletleştirilmesi uygulamasının Türkiye’de söz konusu olmayacağını belirtti.


İŞİ SIKI TUTACAĞIZ


Erdoğan, “Bizde böyle bir durum yok. Yüzde 5’lere kadar bile bir kredi dönüşü söz konusu değil. Temenni ediyoruz ilerde de olmayacak, bu konuda sıkı tutacağız” dedi. Erdoğan, küresel krizden çıkışla ilgili olarak güçlü olanların güçsüz olanları destekleme noktasında bir kredinin açılması sürecini de öneri olarak dile getirdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler