YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu da Kamer Genç affı
Bu da Kamer Genç affı
10 Haziran 2014 07:49
CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç, hükümetin af çalışmalarından yola çıkarak öğrenci kredileri için de af önerdi.

Gazeteport'un haberine göre; Hükümet başta SGK ve Bağ-Kur alacakları olmak üzere idari cezaların borç faizlerini silip, 120 liraya kadar olan borçlardan da vazgeçmeye hazırlanırken, CHP Tunceli milletvekili Kamer Genç de, öğrenci kredileri için af önerdi.

Gazeteport'a ulaşan bilgiye göre, Kamer Genç'in bu konuda TBMM'ye verdiği kanun teklifi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kanununda değişiklik öngörüyor. Buna göre, öğrenci kredisi alanların borçları için uygulanan faizler tümüyle silinecek. Öğrenim kredisi borcu 12 aylık eşit taksite bölünerek, tahsil edilecek. Faizin yanı sıra, gecikme zamları da alınmayacak.

Öte yandan YURTKUR ile Ziraat Bankası arasında yapılan ve 1 Temmuz 2014'te yürürlüğe girecek protokol ile burs ödemeleri, öğrencilerin TC kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenen tarihlerde ödenecek. Tahsilatlar, internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek. Bankalar vadesiz hesapta mevduatı bloke edemeyecek ve öğrencilere yapılan kredi ödemeleri için alınan binde 2'lik komisyon da, binde 1'e düşecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler