YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozkır'dan Rum Vekile Tokat Gibi Cevap
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır KKTC'deki Türk Silahlı Kuvvetleri varlığını soran Rum parlamenterlere yunan askerini sordu.
Bozkır'dan Rum Vekile Tokat Gibi Cevap
11 Kasım 2014 / 21:10 Güncelleme: 11 Kasım 2014 / 21:11

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılamasından AB tarafının sorumlu olduğunu söyledi.

AB tek yanlı engellemeler çıkarıyor

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun 75'inci toplantısı, Avrupa Parlamentosu'nun ev sahipliğinde başladı. Bozkır, katılım müzakerelerinde yeni fasılların müzakerelere açılabilmesi için AB üyelerinin başlangıçtaki taahhütlerine bağlı kalması ve tek yanlı siyasi engeller çıkarmaması gerektiğini belirtti.

"Bir kararı beğenip, bir kararı beğenmiyorsunuz"

Bozkır, Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesimi gemilerine açmasıyla ilgili AB Konseyi kararını gündeme getiren Rum parlamenterlere, "AB Konseyi'nin (KKTC'ye) doğrudan ticaret ve mali yardım kararları da var. Bunları neden gündeme getirmiyorsunuz? AB Konseyi'nin bir kararını beğenip diğerini beğenmiyorsunuz" dedi.

Rum parlementere tokat gibi yanıt

KKTC'deki Türk Silahlı Kuvvetleri varlığını soran Rum parlamenterlere Bozkır, adanın güneyindeki Yunan askeri varlığından bahsetti ve Rum tarafının reddettiği Annan Planı'nda bu meselenin de çözüme kavuşturulduğunu belirtti. Bozkır, Türkiye'nin KKTC'yi arka bahçesi olarak gördüğü iddialarının gerçeği yansıtmadığını fakat Brüksel'de düzenlenen son AB zirvesi öncesinde yüksek tansiyon nedeniyle hastaneye kaldırılan ve zirveye katılamayan Rum lider Nikos Anastasiadis yerine Kıbrıs Rum kesimini toplantıda Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın temsil ettiğini hatırlattı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler