YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozkır: Türk vatandaşları kimlikleriyle AB'ye giriş hakkına sahip olacak
Bozkır: Türk vatandaşları kimlikleriyle AB'ye giriş hakkına sahip olacak
03 Şubat 2016 19:35
AB Bakanı Bozkır, "İleride inşallah Türk vatandaşları, yeni tanzim etmekte olduğumuz kimlik kartlarıyla pasaporta da ihtiyaç olmadan Avrupa Birliği’ne giriş yapma hakkına sahip olacaklardır. Bu 36 yıllık sürecin sona erdiği bir ortamdır" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

AB ülkelerine gidişte vize muafiyetine ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin üzerine düşen 72 yükümlülüğün tamamını mart sonuna kadar yerine getirmeyi planladıklarını belirten Bozkır, "Bununla ilgili tüm yasalar ya hazırlandı, ya meclise sevk edildi ya da meclisten geçti. 

10 kadar da uluslararası sözleşme var. Bunların dördü geçtiğimiz cuma günü mecliste onaylandı. İki tanesi dış işleri komisyonunda, geri kalanlar da meclise sevk edilmek üzere hazırlanıyor" diye konuştu.

Haziran ayında geri kabul anlaşmasını geçici olarak uygulamaya koyacaklarını belirten Bozkır, şunları kaydetti:

"Ekim-kasım aylarında da Türk vatandaşları için vize kalkmış olacak. Burada Schengen bölgesine Türk vatandaşlarının vizesiz girmesinden bahsediyoruz. Bu 36 yıllık sürecin sona erdiği bir ortamdır. 
Türkiye’nin hak etmediği ve 1980 askeri darbesinin Türk vatandaşlarına bıraktığı kötü miraslardan birisi bu şekilde ortadan kalkmış olacaktır.

Vize muafiyeti, İngiltere ve İrlanda dışındaki ülkeleri kapsıyor. Norveç, İsviçre ve Lichtenstein da Schengen bölgesinin içinde olarak addedilecektir. 

İleride inşallah Türk vatandaşları yeni tanzim etmekte olduğumuz kimlik kartlarıyla pasaporta da ihtiyaç olmadan Avrupa Birliği’ne giriş yapma hakkına sahip olacaklardır" dedi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler