YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozkır: 'Geri Kabul Anlaşmasını feshetme hakkımız var'
Bozkır: 'Geri Kabul Anlaşmasını feshetme hakkımız var'
03 Mart 2016 21:44
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, "Ekim kasım aylarında vize kalkmazsa Geri Kabul Anlaşmasının içindeki hükme göre bizim anlaşmayı feshetme hakkımız var" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, düşünce kuruluşu German Marshall Fund’ın Washington’daki merkezinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozkır, 7 Mart’ta Brüksel’de yapılacak Türkiye-AB zirvesinde enerji ve ekonomik üst düzey işbirliği, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vizelerin Türk vatandaşları için kaldırılması, müzakere fasıllarının açılması ve yasa dışı göç gibi konuların ele alınacağını hatırlattı.

Avrupa'nın, tarihinin en büyük göç dalgasıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bozkır, "Dünyada gerçekten illegal göçten nemalanmak isteyen bir örgütlenme var. 6 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediliyor" dedi.

Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını, geçen yıl 146 bin illegal göçmen ile 4 bin 500 insan kaçakçısının yakalandığı bilgisini veren Bozkır, “Hiçbir ülke bu sorumlulukla tek başına bırakılamaz” diye konuştu.

"Vizenin kalkması lazım"

Türkiye’nin AB ile vizesiz seyahat ve Geri Kabul Anlaşması imzaladığını hatırlatan Bozkır, Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması’nı haziranda yürürlüğe koyacağını söyledi.

Mart ve nisan ayında da Türkiye’nin kendisinden beklentilerini gerçekleştirmiş olacağını ifade eden Bozkır, “Ekim, kasım aylarında da AB’nin vizeyi kaldırma kararını alması lazım. 

Geri Kabul Anlaşması şayet yürürlüğe girer, ekim kasım aylarında vize kalkmazsa Geri Kabul Anlaşmasının içindeki hükme göre bizim anlaşmayı feshetme hakkımız var. Bu birlikte yürüyen bir ilişki” dedi.

"Suriyeliler, Iraklılar dahil değil"

Bozkır, Türk vatandaşlarının Avrupa’ya göç dalgası yaratacak durumu olmadığını dile getirdi ve Geri Kabul Anlaşmasının da doğru anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesini takip eden gün 1 milyon göçmenin Türkiye’ye gönderilmesi gibi bir düşünce söz konusu olmadığını vurgulayan Bozkır, "Suriyeliler ve Iraklılar Geri Kabul Anlaşmasının kapsamında değildir. Bunun dışındaki ülkeler, kaynak ülkelerden olursa bu kabul edilebilecektir" dedi.

Yunanistan ile yapılan ikili Geri Kabul Anlaşmasının çok daha önce imzalanıp yürürlüğe girdiğini belirten Bozkır, son olarak gönderilen 300 kişinin Suriye ve Iraklılar dışındaki Yunanistan’a intikal etmiş illegal göçmenleri kapsadığını kaydetti.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler