YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozkır, Bayrampaşa'da STK üyeleriyle buluştu
Bozkır, Bayrampaşa'da STK üyeleriyle buluştu
06 Haziran 2015 01:38
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Bu seçimde istikrar ve güvene oy vereceğiz. Bu istikrar ve güven devam ederse Türkiye 2 trilyon dolarlık bir Türkiye olacak. Kişi başına gelirimiz 25 bin dolar olacak" dedi.

Bayrampaşa Kocatepe Mahallesi'ndeki bir restoranda çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleriyle bir araya gelen Bozkır, 7 Haziran seçimlerine işaret etti.  

Her seçimin önemli olduğuna dikkati çeken Bozkır, şunları kaydetti:

"7 Haziran seçimlerinde çok önemli bir karar vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en güçlü konumuna her bakımdan gelmiş vaziyette. Demokrasi noktasında 10 yılda yaklaşık 2 bin yasa değiştirildi. Türkiye'de bugün 104 bin sivil toplum kuruluşu var. 80'li yıllarda 50 tane yoktu, böyle bir toplantıyı o zaman yapsaydık ve bir hafta sonra tekrar yapacağız deseydik çoğumuz burada olmazdık. Bugün artık her şeyi konuşuyoruz. Türkiye'de 7 bin 500 gazete var. 280 televizyon kanalı var. Eskiden eğlence programları izlerdik, artık akşamları fikir tartışmaları izliyoruz. İnsanlar kanaat sahibi oluyor. Onun dışında Türkiye'de refah 3 kat arttı. 10 sene önce 250 milyar dolar olan milli gelirimiz bugün 830 milyar dolar. Kişi başına milli gelir 3 bin doların altındaydı, bugün 10 bin 500 dolar. İhracatımız  50 milyarın altındaydı, bugün 170 milyar dolar. Merkez Bankası'nda 23 milyar dolar rezervimiz vardı, bugün 120 milyar dolar rezervimiz oldu. IMF'ye olan 28 milyar dolar borcumuzu ödedik ve boyunduruğundan kurtulduk."

Türkiye'de AK Parti iktidara geldiğinde 6 bin kilometre duble yol bulunduğunu anımsatan Bozkır, bugün 18 bin kilometre duble yol yapıldığını, 20 uçağı bulunan THY'nin uçak sayısının 280'i bulduğunu, THY'nin 108 ülke ve 280 noktada Türk bayrağını dalgalandırdığını söyledi. 

Bozkır, Atatürk Havalimanı'nın yetersiz kalması nedeniyle üçüncü havalimanını yapmaya karar verdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Dedik ki 6 pisti olan ve 150 milyon yolcuya çıkan bir havalimanı olsun. Dünyadaki bütün yolcu taşımacılığı İstanbul üzerinden olacak. Münih ve Frankfurt havalimanı bugün bu işlevi yapıyor ve hepsi tir tir titriyor. 36 milyon kişi internete kavuştu. Gençliğimde evime telefon bağlatmak için 7 sene bekledim. Şimdi Türkiye'de insan sayısı kadar cep telefonu var. Türk vatandaşı, ülkenin dövizi olmadığı için 3 senede bir yurt dışına çıkabilirdi. Sonra bu senede bire indirildi. Üzerinde Türk bayrağı olan pasaportlarımızı saklayarak gezerdik. Üstünde el yazısıyla yazılar vardı. Evlilik cüzdanımı göstermeye utanıyorum. T.C kimlik numarası diye bir şey çıktı. Pasaportlarımız düzgün. İstanbul'da 10 tane hastane yoktu. Şimdi her ilçede 10 tane hastane var. İlaç kuyrukları 10 saat sürerdi. Ameliyat olmak için malzemeleri alırdık. Şimdi aile hekimi var, hastanelerin yükü azaldı. Artık T.C kimlik numarasıyla eczaneden ilaç alıyoruz. 100 bin engelli kardeşimizi belediyeler alıyor birçok kursa götürüyor. Diyaliz hastaları evlerinden alınıp tedavi ettiriliyor. Yaşlı teyzelerimiz belediye başkanına ulaşıp sorunlarını anlatıyor."

"Türkiye, ekonomik ve siyasi istikrarıyla bölgedeki tek ülke"

 "İstikrar olmazsa hiçbir şey olmaz" diyen Bozkır, "Türkiye'nin bütün etrafı yangınlarla çevrili. Bazı ülkeler topraklarını kaybediyor, bazısı savaş alanı haline geldi, bazısı iflas ediyor. Ama Türkiye, ekonomik ve siyasi istikrarıyla bölgedeki tek ülke. Bu seçimde istikrar ve güvene oy vereceğiz. Bu istikrar ve güven devam ederse Türkiye 2 trilyon dolarlık bir Türkiye olacak. Kişi başına gelirimiz 25 bin dolar olacak. İnsanların dini inancına, yaşamına, giyimine, etnik kimliğine göre kendini öteki hissetmediği bir Türkiye hedefliyorsak, bu seçimler tam zamanı. Bütün dünyanın gıpta ettiği bir Türkiye'de buluşmak üzere" ifadelerini kullandı. 

Bakan Bozkır, katılımcılardan oy kullanmalarını ve çevrelerindekileri sandığa götürmelerini istedi.  

Buluşmaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, ilçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı.

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler