YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan Yargıtay Başkanı'na jet yanıt
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklamalarını 'Açık bir güvensizlik itirafı' olarak değerlendirdi.
Bozdağ'dan Yargıtay Başkanı'na jet yanıt
25 Kasım 2014 / 17:23 Güncelleme: 25 Kasım 2014 / 17:25

Bozdağ, "Yargıtay Başkanının bu şahsi açıklaması, mevcut ve yeni seçilecek Yargıtay üyeleri ile HSYK'nın henüz oluşmamış iradesine karşı önyargıya dayanan açık bir güvensizlik itirafıdır" dedi.

Yeni yargı paketine yönelik eleştirilerde bulunan Yargıtay Başkanı Ali Alkan, ''Taleplerimiz sorulmadı. Yapılacak düzenlemeler, yargıda devamlılık ve tutarlılık esaslarına aykırı, geçmişe ve geleceğe sâri bir dizi yanlışın önünü açabilecek niteliktedir'' dedi.

Alkan'a Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan yanıt geldi.

İşte Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları:

- "Yasama, yürütme ve yargı, TBMM'nin çıkardığı kanunlara uymak ve bunları uygulamakla yükümlüdür. Yargıtay'ın daire ve üye sayısı, kurulları, personeli ve işleyişine ilişkin yasal düzenleme yapma, TBMM'nin münhasır yasama yetkisi içindedir. Yargıtay Başkanı'nın vazifesi, bu düzenlemeleri doğru anlamak ve uygulamaktır."      

- "Yargıtay Başkanının bu şahsi açıklaması, mevcut ve yeni seçilecek Yargıtay üyeleri ile HSYK'nın henüz oluşmamış iradesine karşı  önyargıya dayanan açık bir güvensizlik itirafıdır."      

- "Açıklamasında Yargıtay Başkanı, objektif bir hukuksal değerlendirme yerine siyasi iradeyi hedef alan bir niyet okumayı tercih etmiştir. Yargıtay Başkanı'na düşen siyasal içerikli değerlendirmeleri siyasi partilere bırakarak, objektif hukuksal değerlendirmeler yapmasıdır."

 

18:49
 // M.N.A.
Rabbim ülkemizi ve milletimizi bu Yargıtay bbaşkanından korusun ulan sana ne kanun yapma yetkisi T.B.M.M. dedir siz bunu uygulamayla mükelkefsiniz anayasa mahkemesindeki ve yargitaxdaki bu paralel P.Ö. nden kurtulursak ülkemiz için çok hayırlı olacak ülkemizin düşmanları çok sıkı çalışıp her yere mayın döşemişler yüzlerce ali Alkan var inşallah hepsi temizlenecek...
25 Kasım 2014 18:49
17:44
 // Ali
Tebrik ediyorum sayın bakanı çok güzel cevap vermiş. Herkes yerini çok iyi bilecek....
25 Kasım 2014 17:44
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler