YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan vize krizi açıklaması: Türkiye-ABD ilişkileri bu krizi aşacak
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, vize krizine ilişkin yaptığı açıklamada, "Ben Türkiye-Amerika ilişkilerinin bu tür krizleri aşacak güce sahip olduğuna inananlardan birisiyim" dedi.
Bozdağ'dan vize krizi açıklaması: Türkiye-ABD ilişkileri bu krizi aşacak
12 Ekim 2017 / 10:32 Güncelleme: 12 Ekim 2017 / 10:43

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türkiye ile ABD'nin vize işlemlerini karşılıklı olarak askıya almasıyla ilgili, "İki ülke arasında, temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı ve bu karar gereği önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, çalışılacak ve sonucuna göre de bir adım atılacaktır" dedi.

Bozdağ'ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde;

"Dün Dışişleri Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı bir telefon görüşmesi yaptılar ve son gelişmeleri değerlendirdiler. Bundan sonra yapılacaklar hususunda görüş alışverişinde bulundular. Bakanlıktan aldığım bilgiye göre oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Bundan sonra iki ülke arasında temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışma kararı alındı. Sonucuna göre de bir adım atılacak.

Bizim beklentimiz bu krizin hem Türkiye'nin hem de ABD'nin lehine olmadığıdır. Bu kriz iki ülkeye de zarar vermektedir. İki ülke halklarına da zarar veriyor. Ben bu krizi beklemiyordum. 

Ben Türkiye-Amerika ilişkilerinin bu tür krizleri aşacak güce sahip olduğuna inananlardan birisiyim. 

Burada bir bilgi eksikliği veya yanlış bilgi olduğunu tahmin ediyorum. Bizim hukuk sistemimizde bir kişi gözaltına alındıktan sonra, savcılığa çıktığında tutuklama talebi ile hakimliğe gönderildiğinde avukat bulundurulması kanunen zorunludur. OHAL olduğu için belli bir süre görüştürülemiyor. 25 Eylül'de gözaltına alınıyor, 4 Ekim'de tutuklanıyor. 8 Ekim'de vize ile ilgili sorun ortaya çıkıyor. Baktığımızda haberleri var. 

"KONSOLOSLUK ÇALIŞANININ İFADESİ AVUKATI HUZURUNDA ALINDI"

Bizim hukukumuzda savcı ve kolluk, avukat olmadan herhangi bir şüphelinin ifadesini alamaz, alırsa bu ifade geçerli olmaz. Şüpheli hakkındaki hem polisteki hem de savcılıktaki ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır. 

Benim aldığım bilgiye göre ailesinden de bir görüşme talebi olmamış. Avukatı var. Avukatla görüşme var ama ifade sırasındaki avukat dışında ayrıca bir avukatla görüşme talebi olmamış, ailesi ile de görüşme talebi olmamış. 

"GAZETECİLERİ TOPLAYIP AÇIKLAMASI YAPMASI BUNUN YOLU DEĞİL"

Hukuk devletine uygun biçimde yürütülmesi gereken bir soruşturma yürütülmüştür. Bu konuda bilgi sahip olmak istediğinde sayın Büyükelçi, bunun yolu bellidir. Gazetecileri toplayıp açıklama yapması değildir. Dışişleri kanalına müracaat edilir. Avukat gönderebilirler. Dosyaya bakabilir. Bunun yolu, usulü, diplomatik usulde de bellidir, hukuk usulünde de bellidir. Medyayı toplayıp "burada bir intikam düşüncesi var" gibi açıklama yapmak değil."

BASS NE DEMİŞTİ?

ABD’nin Ankara Büyükeçisi John Bass, "Türk hükümeti tutuklamaya neden olan kanıt hakkında bilgi vermedi, spesifik bir kanıta ilişkin iletişim kurulmadı. Yerel çalışanlarımızın neden gözaltına alındığı ya da tutuklanmasının sebepleri hakkında Türk hükümetinden resmi bir bildirim almadık. Terörizm çok ciddi suçlama. Bu iddiaları destekleyen kanıtlar nelerdir bilmek istiyoruz. ABD, Türk hükümetinin ABD’de çalışanlarıyla ilgili bir terörizm suçlaması olsa bununla ilgili Türk hükümetiyle iletişime geçerdi. Bunun aynını Türk hükümetinden bekliyoruz. " demişti.

Bozdağ!?!
 // Ahmet Y.
Terörist Feto ya ait, ilgili mahkemenin yargı kararları, hakkında kırmızı bülten çıkarma kararları ve abd den istenmesi ile ilgili dosyalar, 7 haziran 2015 seçimlerinden önce adalet bakanlığına ulaştırılmış olmasına rağmen, 15 temmuz darbe girişiminden sonra milletin tepkisi oluncaya kadar abd ye bu dosyalar adalet bakanlığı tarafından gönderilmemişti. Tüm bunlar ayyuka çıktıktan sonra dosyalar abd ye gönderildi. O dönemin adalet bakanı da sn Bozdağ idi. Dolayısıyla ben bu adamdan hoşlanmıyorum. Daha da başka bir şey demiyecem....
12 Ekim 2017 Perşembe 12:04
NUSUBET VE İBRET 2
 // Nezir
Ne diyor Kılıçdaroğlu”İdlib harekatını destekliyoruz,şehitlerin sorumlusu Erdoğan’dır” yani başarı olursa bize,şehit gelirse Erdoğan’a, bu akıl dışı, Bunu ilkokul çocukları bile söylemez,bu vıcık,vıcık, mızıkçılıkdır.Türkiye bekası uğruna dışarıyla savaşırken içerden de cephemi açılmak isteniyor.İşte bu konular üzerinde durulmalı, Türkü, Kürdü,Sunnisi,Alevisi hiç kimse, Irak,Suriye,Libya gibi olmayı istemez,bu örnek nusubetler bütün vatandaşlar için bir ibrettir. Zorlamalı bir ABD krizini aşmak yerine vatandaşlara mücaadele ruhu aşılamak daha hayırlıdır.Şunu çok iyi biliyorum Türkiye asla yıkılmayacaktır,fakat bizimde sebeplere sarılmamız gerekir.Bırakın ABD yi Allah'a...
12 Ekim 2017 Perşembe 11:31
NUSUBET VE İBRET 1
 // Nezir
Bekir bey, tecrübeli bir siyasetçi o benden çok daha iyi bilir diye düşünüyorum ama bu düşüncemin ardında bir başka düşünce daha var. ABD ile anlaşmaya biz mecburmuşuz gibi bir izlenim uyandırmak ABD nin durmadan kriz çıkarmasına sebep olur.Oradaki derin yapı götürüyor işi,tüm Dünya ya istikamet tayin eden bunlar ve bunlarda ölçü,ayar,dürüstlük ve utanma sıfır noktasındadır.Böyle yapılacağına içeriye yönelip,vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek daha hayırlı olur.Türkiye,Suriye ve Irak’ı parçalayarak Nil ile Fırat arasında ayrı bir şer devleti kurmak onların olmazsa olmazıdır.Bu konuda vatandaşın büyük çoğunluğu bilinçsizdir.Daha savunma hakkımızı kullanmadan fatura hazırlanıyor....
12 Ekim 2017 Perşembe 11:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler