YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan Fetullah Gülen açıklaması: Sonuna yaklaştık
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ/PDY soruşturmalarının bir numaralı sanığı Fetullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini belirtti. Bozdağ, Tercüme çalışmalarının bitmesinin ardından iade sürecinin başlatılacağını ifade etti.
Bozdağ'dan Fetullah Gülen açıklaması: Sonuna yaklaştık
01 Şubat 2016 / 20:15 Güncelleme: 01 Şubat 2016 / 20:08

Bakan Bozdağ, A Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı.

Bozdağ, Fetullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini belirten Bozdağ, "Onun içinde evrakların tercümesi, bütün dosyaların İngilizceye tercümesi konusunda çalışmalar sürüyor.

Adli dosyaları ekleyerek bir iade noktasına bunların hepsinin tercümesi bittikten sonra geçmiş olacağız. Onun da sonuna yaklaştık. Tercüme çalışmaları biter bitmez hemen süreci başlatacağız" dedi.

Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: "Onunla alakalı dört ayrı yerden gelmiş, mahkemelerden gelmiş kararlar var, başka kararlar da var. Biz bunların hepsini toplu bir şekilde yapmayı planlıyoruz ve iade yolunu kullanmayı tercih ediyoruz. 

Çünkü Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yer alan sözleşmeler ve iki ülke arasındaki ilişkiler bunun iade usulünün daha doğru olduğunu bize gösteriyor. 

Kırmızı bültende konuşuluyor ama kırmızı bülten daha ziyade adresi, yurdu, kimliği belli olmayanlarla ilgili işletilen bir prosedür. Ama adresi, yeri kimliği belli olanlarla ilgili iade prosedürüdür. Onun için biz bu konuda iade prosedürü işletmeyi planlıyoruz. 

Onun içinde evrakların tercümesi, bütün dosyaların İngilizceye tercümesi konusunda çalışmalar sürüyor. Adli dosyaları ekleyerek bir iade noktasına bunların hepsinin tercümesi bittikten sonra geçmiş olacağız. Onun da sonuna yaklaştık. Tercüme çalışmalar biter bitmez hemen süreci başlatacağız."

Danıştay savcısının, orta öğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali istemine ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, "İşin doğrusu hayal kırıklığına uğradım. 

Çünkü Türkiye artık bu utançtan kurtuldu. Bu utancı, bu ayıbı yeniden müdafaa etmek, yeniden müdafaa edeni utanacak duruma düşürür. Yeniden gündeme getirmesi gerçekten utanılacak bir durumdur" dedi.

Bozdağ, Danıştayın hürriyeti, din ve vicdan özgürlüğünü, kişilerin bireysel tercihlerini esas alan bir karar vereceğine inandığını belirtti. 

Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne dönük paket hazırlama görevinin Adalet Bakanlığına tebliğ edildiğini aktaran Bozdağ, çalışmaların son noktaya geldiğini ve mart ayı içerisinde de Türkiye'nin gündemine bu konudaki nihai çözüm önerilerini sunmayı ve hayata geçirmeyi planladıklarını kaydetti.

 

AHABER

 // jogk
İpek de olsun içinde...
01 Şubat 2016 22:35
anka
 // ank
ne zaman bu kdar nıye yavas
...
01 Şubat 2016 Pazartesi 20:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler