YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ: Tarihi bir adım
Bozdağ: Tarihi bir adım
24 Kasım 2012 16:14
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması önerisiyle ilgili, 'Demokrasimiz adına da önemli ve tarihi bir adımdır.' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Bizim derdimiz terörün bitmesi, silahların bırakılması, artık yeni şehitlerin gelmemesi, kanın durması, gözyaşının dinmesi, o zaman bunu sağlayacak nedir  silahların bırakılmasıdır'' dedi.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat'ı ziyaret eden Bozdağ, burada yaptığı açıklamada, bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü tebrik ederek, Türkiye'nin geleceğini öğretmenlerin inşa ettiğini belirtti.

-Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması önerisi-

Bozdağ, bir gazetecinin AK Parti'nin Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması önerisiyle ilgili sorusuna da, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun TBMM'de çalışmalarını devam ettirdiğini hatırlattı.

Bu çalışmalar sırasında her partinin anayasaya ilişkin kendi görüşlerini komisyona ilettiğini, son olarak yasama bölümüne ilişkin çalışmalar yapıldığını ve yürütme bölümüne ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildiren Bozdağ, ''Genelkurmay, Başbakanlığa bağlı şu anda, bir idari yapı mevcut Anayasa'mıza göre. Tabi AK Parti'den komisyon üyesi arkadaşlarımızın, grubumuzun adına hazırladıkları taslak metin içerisinde benim bildiğim kadarıyla Genelkurmay'ın yeni anayasada Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması önerisi vardır. Demokrasimiz adına da önemli ve tarihi bir adımdır. Umarımız diğer partiler de bu noktada olumlu yaklaşım gösterirler'' dedi.

Valilerin seçimle iş başına gelmesi tartışmaları konusundaki soruyu da Bozdağ, şöyle yanıtladı:

''Bunların tartışılması Başbakanımız tarafından önerilen bir husustur. Çünkü bu ne kadar doğru olur, eğri olur, faydası ne olur, zararı ne olur bunları tartışmakta büyük faydalar vardır. Tartışmadan, müzakere etmeden reddetmek de, kabul etmek de fevkalade yanlış olur. Biz Türkiye'de her konunun tartışılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın değişik ülkelerinde halkın seçtiği valiler olduğu gibi, Türkiye uygulamasında olduğu gibi hükümetlerin atadığı valiler de var. İki uygulamayı da biz görüyoruz. Dünyada dolayısıyla bu iki uygulamanın da faydalarını zararlarını birlikte değerlendirerek, Türkiye için hangisi daha iyi olur, hangisi daha kötüdür bunun değerlendirmelerini yapmakta fayda var.'' aa
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler