YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ: "O hendekleri oradan kaldıracağız"
Bozdağ: "O hendekleri oradan kaldıracağız"
09 Aralık 2015 18:02
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sanki Diyarbakır Valisi, Silvan Kaymakamı, keyfine sokağa çıkma yasağı ilan ediyor. Oradaki vatandaşların can, mal güvenliği için devlet görevini yapıyor. O hendekleri oradan kaldıracağız" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, valilerin, milletvekillerine yönelik tutumunu eleştirdi.

Baluken'in açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, valilere yönelik öneri ve şikayetlerin dile getirilebileceğini ifade ederek, "Ancak bırakın valiyi, her sıradan insanın dahi itibarına ilişkin bu parlamentoda konuşulurken dikkat etmek bizim boynumuzun borcudur" dedi.

ALTAY: "VALİ GÖREVDEN ALINMALI"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "81 vali şunu bilecek, devletin valisidir, despota şefi değillerdir. Ankara Valisi, Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel'in telefonuna çıkmamıştır. Bu parlamentoya saygısızlık, terbiyesizliktir. Mardin'de 3 milletvekiliyle görüşmeyen vali olmaz, o valinin derhal görevden alınması lazım. Ankara Valisi de Özel'in telefonuna dönecek, özür dileyecek. Bu ayıp hepimize yapılıyor. TBMM, önce kendi itibarını korumak zorundadır" diye konuştu.

"VEKİLLERİN İTİBARI BU ŞEKİLDE Mİ SAĞLANIR"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, tüm atanmışların, her milletvekiline hizmet noktasında yardımcı olması, en üst düzeyde ilgiyi göstermesi gerektiğini kaydetti.

Söylenenlerin boyutunu, doğruluğunu bilmeden kesin karar vermenin doğru olmadığını belirten Aydın, bir atanmışın, hiçbir milletvekiline böyle davranamayacağını vurguladı.

HDP'li Baluken, Aydın'ın oturuma ara vererek, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak'ın, milletvekilleriyle neden görüşmediğinin öğrenilmesini istedi. 

Aydın'ın, ara vermek zorunda olmadığını dile getirmesi üzerine Baluken ve diğer HDP'li milletvekilleri Başkanlık Divanı'nın önüne gitti. Aydın, divanın önünde bulunan milletvekillerine, "Milletvekillerinin itibarı bu şekilde mi sağlanır " diye seslendi.

"YARGISIZ İNFAZ YAPILIYOR"

Tartışmanın ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kürsüye çıkarak, eleştirilere yanıt veren Bozdağ, parlamentoda sağlıklı bir çalışma ortamı oluşması için herkesin elinden geleni yaptığını belirterek, Genel Kurulda yapılan konuşmaların bilgiye ve gerçeğe dayanmasının son derece önemli olduğunu ifade etti.

Genel Kurul'da Mardin Valisi Koçak'ın linç edilmek üzere olduğunu belirten Bozdağ, konuşmalar üzerine Koçak ile görüştüğünü söyledi. Koçak'ın toplantıda olduğu için HDP'li milletvekillerine hemen cevap veremediğini belirten Bozdağ, "Şu anda da Vali, odasında sizin milletvekillerinizle görüşüyor. Ayıptır. Burada yargısız infaz yapıyorsunuz, fevkalade büyük yanlış yapıyorsunuz" dedi.


"TERÖRE KARŞI DA SESİNİZİ YÜKSELTECEKSİNİZ"

Bozdağ, sokağa çıkma yasakları konusunda da şöyle konuştu: 

"Kim sokaklara hendek kazıyor  PKK'nın teröristleri kazıyor. Kim mayınlıyor  Teröristler mayınlıyor. Kim barikat kuruyor  Teröristler kuruyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, sokakları tuzaklayan, mayınlayan, hendek kazan, askerin, polisin, masum insanların hayatına kast eden terör örgütüne karşı devletin güvenlik güçleri müdahale ediyor.

Sur'da, 4 ayaklı minarenin yanında Diyarbakır Baro Başkanı hayatını kaybetti. Olay yeri incelemesine giden başsavcı, başsavcı vekilleri, savcılar, baronun avukatları delilleri toplamak için inceleme yapıyor, sizin yaslandığınız teröristler otomatik silahla saldırıyor.

Otomatik silah yetmiyor, roketle saldırıyor. Savcıların üzerine roket atıyorlar. O yetmiyor, güvenlik alanı içinde olay yeri incelemesi yapan başsavcı, savcı, uzman Diyarbakır Barosunun üyelerinin olduğu yerde güvenliği alan polisin aracını uzaktan kumandayla patlattılar.

Sizden şunu duymak isterdim, 'ey teröristler, ey PKK'lılar -ne diyorsanız öyle deyin- bu hendekleri, tuzakları kaldırın, bunlara son verin. Askeri, polisi şehit etmeyin'. Oradan sesini yükseltmeniz lazım. Sanki Diyarbakır Valisi, Silvan Kaymakamı, Cumhuriyetin hükümeti, keyfine sokağa çıkma yasağı ilan ediyor.

Oradaki vatandaşların can, mal güvenliği için temel hak ve hürriyetlerini özgürce kullansın diye devlet görevini yapıyor. O hendekleri oradan kaldıracağız. Buradan hükümete sesinizi yükselttiğiniz gibi terör örgütüne karşı da sesinizi yükselteceksiniz. Oradaki sivillerin hayatını korumak için özen gösteriyoruz. Hayatını kaybeden siviller var ama bunların neredeyse tamamı teröristlerin saldırısıyla hayatını kaybetti. Hepsi soruşturuluyor."

Bozdağ, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayında bile hakikatin ortaya çıkmasından korkulduğunu, olay yerini inceleyenlere saldırıldığını söyledi.

Bozdağ, gerçeğin ortaya çıkmasından kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, "Olay üzerine hükümetimiz kararlılıkla gidecek. Terörle mücadele kararlılıkla devam edecektir" dedi.

Baluken, sataşma gerekçesiyle Bakan Bozdağ'a yanıt verdi. Bozdağ'ın açıklamasının gerçeğe tekabül eden yanının bulunmadığını savunan Baluken, bir toplantının bir ay sürüp sürmeyeceğini sorarak, Mardin, Şırnak, İstanbul valilerinin, telefonda bile toplantı gerekçesini sunduğunu belirtti.

Baluken, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın 3 gün önce İstanbul Valisi ile telefonla görüşmek istediğini, ancak hala aranmadığını savundu.

Bozdağ'ın, Elçi'nin öldürülmesi hakkındaki soruşturmayla ilgili verdiği bilgilerin hepsinin yanlış olduğunu ileri süren Baluken, "Olay yerinde delilleri karartan sizsiniz. Hiçbir güvenlik önlemi almadan delilleri karartan sizsiniz" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler