YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ, ırkçılığın birinci düşmanını açıkladı
Bozdağ, ırkçılığın birinci düşmanını açıkladı
01 Haziran 2013 18:57
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ırkçılığın gerek Avrupa’nın pek çok yerinde gerek Türkiye'de yükselmekte olduğunu belirterek, “Irkçılık bugün birlikte yaşama kültürünün birinci düşmanıdır” dedi.

İncelemeler için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Ville Pinte sergi alanında düzenlenen Anadolu Festivali’ni ziyaret eden vatandaşlara hitap etti.

Türkiye'nin güçlü olduğu zaman dışarıda yaşayan vatandaşlara da pozitif etki yaptığını belirten Bozdağ, "Bu nedenle Türkiye daha iyi duruma gelmeli" dedi. Bozdağ, Türkiye’nin ekonomik yönden güçlendiğinin de altını çizerek, “IMF’yi Türkiye’den göndermiş bir Türkiye var. Avrupa bir takım sıkıntılar yaşarken, Türkiye daha iyi bir noktaya gelmek için çabasını artırmıştır” diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yapılan çalışmalardan da bahseden Bozdağ, birçok ülkede Yunus Emre Türk Kültür merkezleri kurulduğunu, Fransa’da da bu çalışmalarda son noktaya gelindiğini kaydetti.

Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın kurulmasıyla Türkiye’nin vatandaşları, soydaşları ve akrabalarına daha da yaklaştığını belirterek, “Güçlü yapısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti nerede bir yurttaşımız varsa onların yanında olacaktır” diye konuştu.

Zorda ve darda olan ülke ve topluluklara da Türkiye’nin yaptığı yardımlardan bahseden Bozdağ, bu kapsamda Türkiye’nin 2012’de 2 milyar 530 milyon dolar karşılıksız yardımda bulunduğunu anlattı.

“Avrupa değerleriyle bağdaşmayan örnekler var"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Avrupa’nın ekonominin yanı sıra değerleri bakımından da kriz içinde olduğunu ifade ederek, “Irkçılık ve ayrımcılık konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa’nın üzerine kurulduğu temel değerlerle bağdaşmayan pek çok kötü örneklerin ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.

Belçika’da cezaevindeyken hayatını kaybeden Mikail Tekin isimli Türk vatandaşını örnek gösteren Bozdağ, “Cezaevinde üç gardiyan tarafından öldürülüyor. Mahkeme meşru müdafaa gerekçesiyle onları beraat ettiriliyor. Hukukun ayaklar altına alındığı bir örnek. Bunlar Avrupa Birliği değerlerinin mahkemeler tarafından çiğnendiğini gösteren örneklerden bir tanesidir” diye konuştu.

Bozdağ, "ırkçılığın Avrupa’da ve Türkiye’de yükselen bir yapı arz ettiğini" söyleyerek, bunun dünyanın hiçbir yerine barışı ve huzuru getirmesinin mümkün olamayacağından bahsetti. Bakan Bozdağ şöyle devam etti:

“Irkçılık bugün birlikte yaşama kültürünün birinci düşmanıdır. Ayrımcılık, İslamofobya, birlikte yaşama ve huzur, barış içinde yaşamanın önündeki en büyük engellerdendir. Bununla Türkiye’nin sadece tek başına mücadele etmesi yetmez. Hep beraber bunun karşısında bir mücadeleyi yapmamız lazım.”

Konuşmasının ardından festivale katılan firmaların stantlarını gezerek bir süre vatandaşlarla sohbet eden Bozdağ, bakır kakma eserlerinin yapıldığı bir stant ve müzik aletleri standındaki ud ile yakından ilgilendi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler