11 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın153,755
 • BIST109.200
 • Dolar3,8233
 • Euro4,5095
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1107
 • İstanbul14 °C
 • Ankara11 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya13 °C
 • Adana18 °C
 • Antalya18 °C
 • Diyarbakır12 °C
 • Bursa16 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa14 °C
 • Gaziantep14 °C
 • İçel17 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Boyun eğmedik, sağduyumuzu koruduk"
"AK Parti olduğu sürece, hiç kimse Türkiye'yi karanlığa sürükleyemez"
"Boyun eğmedik, sağduyumuzu koruduk"
03 Kasım 2009 / 11:51 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 13:31

Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısında partililere seslendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından bazı başlıklar:

Bundan 7 yıl önce bugün Türkiye AK Parti iktidarıyla tanıştı. Biz 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını doğru okuduk. 7 yıl boyunca türlü badirelerle uğraştık. Milletimizin bize emanet ettiğini bizden almak için zaman geldi hukuk zorlandı, zaman geldi çeşitli entrikalarla üstümüze geldiiler. Ama biz sağduyumuzu koruduk. Boyun da eğmedik. Şunun altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. AK Parti var olduğu sürece hiçbir hukuk dışı güç, hiçbir çete, hiçbir zümre milletin emanetine el uzatamaz. Uzattığı anda karşısında milleti, hukuku ve AK Parti'yi bulur. Biz var olduğumuz sürece hiç kimse Türkiye'yi karanlık mecralara sürükleyemez.

Biz hayal üretmiyoruz. Biz hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz. İşte enflasyon bir canavardı. Yüzde 30'daydı. Şu anda 5.3. Bugün yenisi açıklanacak göreceğiz. Diğer tarafta devletin borçlanma faizi. Ey MHP! O dönemde devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü. Enflasyon yüzde 30'du. Bunları MHP, DSP, ANAP yaşattı bu ülkeye. Onların bedelini ödüyoruz biz şu anda. Biz böyle yerlerden geldik. Bu ülke bu bedelleri ödedi.
 

Geçtiğimiz aylarda partimize yönelik kirli senaryolar ieçeren bir belge ortaya çıktı. Ben o zaman da söyledim. Gerçekse de vahim sahteyse de vahim. Sabırlı olmamız gerektiğini, sonucu bekleyeceğimizi söyledim. Nitekim hukuk işliyor. Partimizle ilgili böyle bir şey karşısında sessiz kalamayız. Hele hele parlamentonun yüzde 75'i size ekseriyetle destek verecek ve sessiz kalacaksınız. Böyle bir şey olabilir mi? Gördüğümüz şu ki hiçbirşeyin üzeri örtülmüyor. Hukuk işliyor. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacak.

Ama bu süreçte kurumlarımızın ve hukuk sürecinin hedef haline getirilmesini kabul edemeyiz. Birkaç zanlı üzerinden ülkemizin köklü kurumlarının yıpratılması asla doğru değildir. AK Parti olarak bu iddiaların peşini bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışacağız. Kim olursa olsun nerede olursa olsun bunlar ortaya çıkrılmalıdır. Ama bunu yaparken de kurumlar asla ve asla yıpratılmamalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri de yıpratılmamalıdır, adli merciler de yıpratılmamalıdır. Burada da yönetici makamında olanların tutuculuk içerisine girmemesi gerekir. Getirip rahatlıkla bunları yargıya teslim etmelidir.

Komşularımızla ilişkilerimiz güçleniyor, işbirliğimiz artıyor. Biz kısıtlı yaklaşımlara rağmen, komşularımızla ilişkilerimizi daha  iyi noktaya taşıyacağız. AB ile ilişkilerimiz 1959'da başladı ama müzakere dönemi bizim dönemimizde başladı.

AB olmazsa da biz yolumuza devam ederiz. Bütün engellemelere rağmen AB hedefimiz devam ediyor

Yönümüzün batı olması sırtımızı doğuya çevirdiğimiz anlamına gelmez. Türkiye, Türk devletlerine, İslam Dünyası'na sırtını dönebilir mi?

Ortadadoğu ülkeleri Batı'ya milyar dolarlarca yatırım yapıyor. Bu ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirmek gerekir. Türkiye'nin dış politikası barış üzerine kuruludur. Gazze'de yapılanlara karşı hukuku savunmak yön değiştirme değildir.

Anti-semitizm bir insalık suçudur. Bunu ilk söyleyen lider benim. Filistin halkı işgali bitmeyecek gibi görüyor. Özgür Filistin 'in önünde büyük engeller var. Filistinli liderler barış istiyor, yol haritası ilerliyor. Yeni yerleşim yerleri açmak barışa bir katkı sağlamaz.

Türkiye büyük bir ülke önce kendimize güvenmeliyiz. Türkiye gündem belirleyen ülke konumuna geldi. Türkiye dış politikada ezberleri bozdu. Çocukların öldürülmesine her yerde karşı çıkacağız. Çelik gibi sinirlere sahip olmamız gerekiyor. Habur ve Diyarbakr'daki sorumsuzluklar tahrilere uygun ortam hazırladı.

Açılım sürecinde çok sayıda başlık var ama ilk sorun terör sorunudur.Etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşıyız. Çünkü bunlar önemli bir sorun. Ülkemizdeki hak ve özgürlüklerle ilgili sorunları masaya yatırdık. Bazı çevreler kandan besleniyor. Şehitlerin gazilerin acıları istismar ediliyor. Biz şehit ve gazilere yeni haklar verdik.

7 yıldır milletimizi yararına olmayan hiçbir adım atmadık. AK Parti illegal kişilerle masaya oturmaz. Hassas ve istismara açık bir süreçten geçiyoruz. Şehitler ve gaziler tahriklere kapılmasın. MHP dağa çıkmak istiyorsa buyursun çıksın. Erken seçime gitmek acziyettir. Yine söylüyorum ekonomik kriz teğet geçti.  Kredi kuruluşları Türkiye'nin kredi notunu artırıyor.

Gazi madalyasını yere atarsa terör baronları sevinir. Spor müsabalarında ırkçı ve ayrımcı sloganlarla kardeşliğe zarar veriliyor. Kimse spor müsabalarını siyasete alet etmesin. Atılan ırkçı sloganlar sadece bir kente mal edilmesin. Diyarbakırspor yöneticileri duygusal davranması. Fenerbahçe'de G.antep'e yenildi. Demokratik açılımda sonuna kadar gideceğiz.

Biz birinin emriyle buraya gelenleri değil, 221. madde çerçevesinde gelenleri kabul ederiz. Lütfen öpüşmeyin, kimseyi aşı olun diye zorlamıyoruz.

 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler