YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boykota tokat gibi cevap
Anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik hazırlanan anayasa değişikliği paketinin oylanmasına kısa bir zaman kala Diyarbakır'dan evet sesleri yükselmeye başladı. Bazı Kürt grupları BDP'nin boykot kararına rağmen evet diyeceklerini açıkladı.
Boykota tokat gibi cevap
16 Ağustos 2010 / 13:27 Güncelleme: 16 Ağustos 2010 / 13:56

Anayasa değişikliği için yapılacak olan Referanduma kısa bir süre kala BDP boykot kararını sürdürürken, Diyarbakır'da bazı kürt kesimleri referanduma "Evet" diyeceklerini açıkladılar.   

12 Eylül günü Anayasa değişikliği için yapılacak olan referanduma kısa bir süre kala Diyarbakır'da Evet sesleri yükselmeye başladı. BDP'nin referandumu boykot kararı hala sürerken, Diyarbakır'da Hak ve Özgürlükler Partisi, Demokrat Kürtlerin Arayışı, Kürt Devrimci Demokratlar Hareketi, Dicle ve Fırat Dialog Grubu bir araya gelerek Referandum'a Evet dediler. Yapılan kitlesel basın açıklamasında konuşan HAK-PAR İl Başkanı Arif Sevinç referanduma konu olan anayasa değişikliğini yetersiz bulmalarına rağmen evet demek için , farklı Kürt siyasi kurumlarıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Daha sonra ise hazırlanan Kürtçe metni Halim İpek, Türkçe metni ise Tahsin Sever okudu. Tahsin Seven, yetersiz olsada Evet diyeceklerini belirterek "Farklı Eğilimlere sahip kürt grupları olarak Türkiye'nin çok uluslu, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu gerçeğini kapsayacak, başta kürtler olmak üzere bütün etnik ve dini farklılara Türk halkıyla eşitlik temelinde bir arada yaşama güvencesi sağlayacak bir sivil anayasa yapılmadan, gerçek anlamda demokrasi ve barışa kavuşmasının mümkün olmadığına inanmaktayız. Kısmi anayasa değişiklik paketi de mevcut anayasanın ırkçı şoven karekterini esastan değiştirmediği, toplumsal ve siyasal sorunları çözmeyi hedeflediği açıktır. Ancak demokratikleşme adımlarını da önemsiyoruz. 12 Eylül Anayasasına gedik açtığı, Kürt halkının aleyhine şekillenen statükoyu sarstığı, vesayet rejimini gerileteceği, Kısmi demokratik açılım sağlayacağı, Mevcut anayasanın tümden değişmesi yönünde bir adım olacağı içi Evet diyoruz" dedi.  

Seven, 12 Eylül günü yapılacak olan referanduma tüm halkın katılmasını ve yetersiz olsada Evet oyu kullanmasını istedi.   Basın açıklaması ayrıca Kürtçe ve Zazaca lehçelerinde de okunurken, yapılan basın açıklamasının ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı
İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler