YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boykota ilginç savunma
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, 'Boykot tavrı, müzakere ve diyalogun güvencesidir. Barışın güvencesidir.' dedi.
Boykota ilginç savunma
05 Eylül 2010 / 22:54 Güncelleme: 05 Eylül 2010 / 22:59

Kışanak, İstasyon Meydanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'a geldiğini ama, şiir okuyup, edebiyat yapıp gittiğini öne sürdü.

Başbakan'ın uçakta giderken halkı tehdit etmekten vazgeçmediğini ileri süren Kışanak, şöyle konuştu.

''Sayın Başbakan bu halk bedel ödeyerek bugünlere geldi. Bedel ödemekten korkan bir halk olsaydık, bugünlere gelemezdik. Bu halkı korkutmazsın, yıldıramazsın. Biz fazlasıyla bedel ödedik, alacağımız var. Boykot tavrı müzakere ve diyaloğun güvencesidir. Barışın güvencesidir. Çözümün güvencesidir. Eller tetikten çekilsin diyenleri bu iradeye güç katmaya çağırıyoruz.

12 Eylülden sonra en önemli işimiz yeni Anayasa inşa sürecini hızlı bir şekilde örgütleme ve barışın mutlaka yolunu açmaktır. Diğer partilerin evet ve hayırları ile hiç işimiz yok. Bayrakla da hiçbir sorunumuz yok. Bayrak bu ülkenin ortak değeridir. O bayrakta, bizim de değerlerimiz vardır. Bunları yan yana taşımak için mücadele yürütüyoruz.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, 12 eylülde Kürt halkının iradesini ve isteğini ortaya koyacağını kaydetti

Başbakanın Diyarbakır'da 12 Eylül zulmünden bahsettiğini hatırlatan Baydemir, Mazlum Doğan, Ceylan Önkol ve Musa Anter ile Hrant Dink'in de fotoğraflarının arasında bulunduğu birçok fotoğraf göstererek, şunları söyledi:

''Hrant Dink'e, senin döneminde İstanbul'da kurşun yağdırıldı. Faillerini ortaya çıkardın mı? Erdal Eren, önce yaşı büyütüldü sonra idam edildi. 12 Aralıkta, 24 Aralıkta, Kürt halkının seçilmişleri, belediye başkanları Diyarbakır Adliyesi önünde kelepçeli olarak fotoğraflandı. Bu Anayasaya da, bu pakete de bize bir alerjimiz yok. Onurumuzu rencide ettiği için Kürt halkı ile alay edip iradesini reddettiğin ve ortaklaşmaya gelmediğin için protesto edip sandık başına gitmiyoruz.''

BDP Batman Milletvekili Ayla Akad, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da aralarında bulunduğu grup sonra olaysız bir şekilde dağıldı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler