YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bölünme değil, birlikte yaşamak istiyoruz"
Şırnak'ta, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Örgütü 1. Olağanüstü Kongresi yapıldı.
"Bölünme değil, birlikte yaşamak istiyoruz"
09 Şubat 2013 / 18:04 Güncelleme: 09 Şubat 2013 / 18:13

Kongrede, geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren BDP Şırnak İl Başkan yardımcısı Yusuf Uğur’un posteri ve yeşil sarı, kırmızı flamalar asıldı. Kongrede,  BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan bir konuşma yaptı.

Tan, İmralı’da yapılan görüşmelere dikkat çekerek, yeni bir Türkiye, demokratik bir Türkiye istediklerini söyledi. Tan, "Eğer sen yeni bir Türkiye kuracaksan, demokratik bir Türkiye kuracaksan, dünyanın kabul ettiği en gelişmiş demokratik değerlere göre yeni bir Türkiye olacaksa senin zaten BDP’den başka gidebileceğin bir yer yok. MHP ile mi yapacaksın? CHP ile mi yapacaksın bunu? Kemalizm’in devri bitti. Silahı dayadılar milletin alnına, Kürtlerinde, Alevilerinde, Müslüman dindarlarında teslim olun dediler, teslim aldılar. Kemalizm artık tarih çöplüğüne gidecek. Yeni bir Türkiye kurulacak ve bu bütün Ortadoğu’ya model olacak. Nasıl yeni bir Türkiye, nasıl bir Türkiye istiyoruz; ayrılmak mı, bölünmek mi, kavga mı, tahakküm mü? Hayır. Ne istiyoruz? Yahu kardeşim bu dünyanın en gelişmiş demokratik ülkeleri nasılsa bizdeki hukukta böyle olsun. Türk, Kürt, Arap, Sünni, Alevi, dindar, laik, köylü şehirli, gundi, bajari bunların hepsi hakkını hukukunu alsın ve birlikte yaşasın. Bizim istediğimiz bu başka bir şey yok" dedi.

Daha sonra konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç İmralı’yla yeni açılan sayfa görüşme, müzakere sürecidir. Halkın yüzde 90'ı hatta şehit aileleri derneklerinden ki barış anneleri her zaman barış istediler. Barış analarına kadar bu gün toplumun, Türkiye’nin yüzde 90'ı barış istiyor ama onurlu bir barış istiyor, çözüm istiyor. Bu kamu desteği bu konjonktür o zaman yoktu. Avrupa Birliği'ne kadar ve dışarıdaki dinamiklere kadar İmralı sürecini destekleyen bir gelişme var. Bu hiçbir Başbakana bu güne kadar nasip olmadı. Hiçbir zaman hiçbir lidere, hiçbir Başbakan bu kadar nasip olmamış. Şimdi Orta doğuda taşlar yerinden oynarken, çok önemli değişimler yaşanırken, Türkiye’nin 21. yüzyıldaki stratejisi çizilirken Türklerle, Kürtlerin strateji birliği kardeşlik çerçevesinde eşitlik özgürlük ve adalet temelinde bir çözümü yapın diyor halkımız. Bizde bunun için, son derece hassas davranıyoruz. Bu şansı, bu fırsatı Başbakan yakalamışken ve partimiz bu tarihi rolünü, misyonunu oynama sürecindeyken birbirimizi hırpalamanın ne barışa faydası var nede çözüme faydası var" diye konuştu.
 
Kaplan ve Tan’ın konuşmalarının ardından tutuklu bulunan BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız’ın kongreye gönderdiği kutlama mesajları okundu.
 
Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından tek listeyle yapılan seçimde başkanlığa Baki Katar seçildi.


İHA

20:44
 // Kenan Akkuş
ALLERJİ
Şöyle dikkat ettim, kemalistler nelere karşı allerji duyuyor.
1. İslam
2. Samimi Aleviler
3. Kürtler
4. Anadolu Türkleri
5. Köylüler
6. Fakirler
7. Evrensel düşünenler
8. Cesurlar
Eğer arnavut, yada balkan kökenli iseler, kemalistlerin gözünde asıl Türk bunlardır. Türkiye Türklerini kim ne yapsın....
09 Şubat 2013 20:44
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler