YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölücü siyaset, şimdi de taraftarları bölüyor
Bölücü siyaset, şimdi de taraftarları bölüyor
24 Eylül 2013 12:19
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: "İç ve dış politikada ayrımcı ve bölücü siyaseti benimseyenler şimdi de taraftar gruplarını bölüyor, tribünleri ayrıştırıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "İç ve dış politikada ayrımcı ve bölücü siyaseti benimseyenler şimdi de taraftar gruplarını bölüyor, tribünleri ayrıştırıyor. Bu siyaset doğru, aklın ve vicdanın kabul edebileceği bir siyaset değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Beşiktaş-Galatasaray derbisinde yaşanan olaylara ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın birbiriyle çelişen açıklamalar yaptığını ileri sürerek, olayların sorumlusunun "1453 adlı grubu kurduranlar" ve "olayların yaşanmasına zemin hazırlayanlar" olduğunu iddia etti.

Açıklamasında, "İç ve dış politikada ayrımcı ve bölücü siyaseti benimseyenler şimdi de taraftar gruplarını bölüyor, tribünleri ayrıştırıyor. Bu siyaset doğru, aklın ve vicdanın kabul edebileceği bir siyaset değildir" ifadesine yer veren Toprak, maçta yaşanan olayların, hükümetin sporla ilgili siyasi hesaplarının geldiği tehlikeli aşamayı göz önüne serdiğini öne sürdü.

Toprak, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Sporu siyasileştirme ve ticarileştirme yolunda atılan adımlar, sporumuzu doping utancına boğdu. Atletizmden basketbola, voleybola, futboldan haltere kadar, tüm spor dallarındaki siyasileştirme gayretleri, gözle görülür, elle tutulur hale geldi. Artık barış ve yarış heyecanının, dostluk ve kardeşliğin doruk noktası olan sporda da ayrıştırma, kamplaştırma sürecine girildiğini görüyoruz. Siyasi amaçla sporculara konulan ambargolar, milli oyunculara getirilen yasaklar, son Avrupa şampiyonasında başarısızlıkları beraberinde getirdi. Hükümetin sporu siyasallaştırma yaklaşımını tüm dünya gördüğü içindir ki, olimpiyatlar Türkiye'ye verilmedi.

Beşiktaş-Galatasaray derbisindeki olaylar, hükümetin taraftar grupları üzerinde de siyasi senaryolara, provokasyonlara yöneldiğini ortaya çıkarmaktadır. Ülkemiz insanlarını etnik, inanç, siyasi temelde ayrıştırma politikalarının vardığı son nokta, sporun ve taraftarların ayrıştırılması, birbiriyle çatışma noktasına getirilmesidir. AKP iktidarı, yaklaşan seçimler öncesinde, bu tür gözü kara stratejilerle tüm ülkeyi kamplaştırmaktadır."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler