YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bölgemizde nükleer silahlanma olmamalı'
'Bölgemizde nükleer silahlanma olmamalı'
19 Ocak 2016 16:32
Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Barışçıl bir şekilde herkes nükleer teknolojiyi kullanmalı ama bölgemizde de nükleer silahlanma olmamalı. Türkiye olarak biz her zaman bundan yana olduk" dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Türkiye'de istikrarın pekiştiği ve siyasi belirsizliklerin kalktığı döneme girildiğine dikkati çeken Yılmaz, bu süreçte reformlara ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Yılmaz, İran'a yönelik ambargoların kaldırılmasına da değinerek, bu durumun bölgeye ve Türkiye'ye olumlu yansıyacağını söyledi. İran'ın önemli bir potansiyel taşıdığını dile getiren Yılmaz, iki ülke arasında yapılan tercihli ticaret anlaşmasının ambargoların kaldırılmasıyla daha anlamlı hale geldiğini vurguladı.

"Barışçıl bir şekilde herkes nükleer teknolojiyi kullanmalı"

Ülkelerin nükleer teknoloji konusundaki çabalarının barışçıl nitelik taşıması gerektiğine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Barışçıl bir şekilde herkes nükleer teknolojiyi kullanmalı ama bölgemizde de nükleer silahlanma olmamalı. Türkiye olarak biz her zaman bundan yana olduk. İran'ın ambargolardan kurtulmuş olması bölgemiz ve ikili ilişkilerimiz için olumlu bir gelişme."

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da Bakan Yılmaz'a iş dünyasının yeni dönemdeki beklentilerini ve önerilerini aktardı.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler