YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bizi seçimle tehdit ediyorlar"
"Dinlemeyi hükümetle bağlantılı göstermek art niyetli"
"Bizi seçimle tehdit ediyorlar"
22 Kasım 2009 / 08:32 Güncelleme: 22 Kasım 2009 / 08:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de bölünme ve parçalanma korkuları yayılarak demokratikleşmenin engellenmek istendiğini belirtti. "Orhan Gazi korksa Bursa, Fatih korksa İstanbul olur muydu?" diyen Erdoğan, korkmadan yola devam edeceklerini söyledi.

AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na yine Kızılcahamam'daki Asya Termal Tesisleri'nde girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açış konuşmasının öncelikli konusu 'demokratik açılım' oldu. Erdoğan, konuşmasında, açılımla ilgili oluşturulan korku atmosferini eleştirdi. Antik dönemin ünlü filozoflarından Eflatun'un, "Korkaklar hiçbir zaman zafer anıtı dikememişlerdir." sözüne atıf yapan Erdoğan, İstiklal Marşı'nın da 'korkma' diyerek başlamasına dikkat çekti. Korku üzerine ülke inşa edilemeyeceğinin altını çizen Başbakan, arka arkaya şu soruları sıraladı: "Eğer Alparslan korksaydı Malazgirt olur muydu? Orhan Gazi korksa Bursa, Fatih korksa İstanbul olur muydu? Mehmetçik korksa Çanakkale'de o destan yazılabilir miydi? Merhum Menderes korksaydı bu demokrasi mirasını bize bırakabilir miydi? Mustafa Kemal korksa bu cumhuriyet inşa edilebilir miydi? Özal korksa suikasttan sonra 'Allah'ın verdiği ömrü ondan başka alacak yoktur' diyebilir miydi?" "7 yıldır üretilen korkulara boyun eğmedik. Bundan sonra da korkmadan devam edeceğiz." diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti kampında özetle şöyle konuştu:

KİRLİ SENARYOLARI GÖRÜYORSUNUZ: Hukuksuzluğa, çetelere göz yummadık, mafyaya eyvallah demedik. Kirli ilişkilere, örgütlenmelere asla hoşgörü göstermedik. Ne tür kirli senaryoların gündeme geldiğini, hukukun konusu olduğunu görüyorsunuz. Bütün bunlara rağmen biz inadına demokrasi dedik, hukuk dedik, adalet dedik. Millet, ülke, hizmet aşkına, 'cehennem olsa gelen göğsümüzle söndürürüz. Bu yol ki hak yoludur dönme bilmez yürürüz.' (Mehmet Akif Ersoy'dan)

KORKU TOPLUMU OLUŞTURMAK İSTİYORLAR: AB dedik, kimliğimiz tehlike altında dediler. Kıbrıs dedik, milli menfaatlerimiz tehdit altında, peşkeş çekiliyor dediler. Komşularla sıfır sorun dedik 'eksen kayıyor', Ermenistan dedik 'Sevr' dediler, çetelerle mücadele dedik 'sakın ha dokunma' dediler. Demokrasi dedik 'uzak dur' dediler, neyine lazım. Şimdi de milli birlik süreci diyoruz 'ihanet, hıyanet, müzakere, bölünme' diyorlar. Aynı korkak yaklaşımı sergiliyorlar.

İSTİKLAL MARŞI'MIZ 'KORKMA' DİYE BAŞLIYOR: İstiklal Marşı'mız 'korkma' uyarısıyla başlıyor. 'Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak...' Mesele bu. Korkarak değil, korkmayarak. Korku, aklın katilidir. Korku köleleştirir, korku üzerine ülke inşa edilmez. 7 yıl korkmadık, üretilen korkulara boyun eğmedik. Bundan sonra da korkmadan yolumuza devam edeceğiz.

KABADAYI OLMUŞLAR MAŞALLAH (MHP'YE): Seçime 1,5 yıl varken bırakıp kaçtılar. Şimdi bakıyorsunuz 'kabadayı' olmuşlar maşallah. Bizi erken seçimle tehdit ediyorlar. 4 yıllık süreyi devam ettireceğiz. Bu ülke, zamanında seçim yapmaya alışmıştır, bunu böyle bilin.

BUNLAR MİKSER: Tek meseleleri ülkeyi karıştırmak. Bunlar mikser. Görevleri bu. Milli birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirmek için hangi adımı attılar?

KURTULUŞ SAVAŞI'NDA ANALAR AĞLAMADI AMA DERSİM'DE AĞLADI: Bu yola anneler ağlamasın diye çıktık. 'Analar tabii ağlayacak' diye talihsiz ifade kullandılar. Çanakkale'de benim yürekli anam oğlunun başına kına yakarak askere gönderdi. 'Git vatanın için, toprağın için, memleketin namusu, şerefi, onuru için şehit ol' diyerek evladını cepheye gönderdi. Dersim'de analar ağladı. Gazi Mahallesi'nde, Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta, Başbağlar'da analar ağladı.

NECİP FAZIL'IN AĞZINDAN DERSİM KATLİAMI: Dersim'le ilgili Necip Fazıl şöyle der: "Mazgirt Tersemek nahiyesinin halkı doğranmakta... Merhamet sahiplerinden biri, birle on yaşı arasında 20 kadar çocuğu alıp bir derenin içine saklamıştır. Çocukların öldürülmeleri emri veriliyor. En katı yürekliler bile, böyle müdafaasız mâsumlara silâh kullanamayacaklarını söylemeye mecbur kalıyorlar. Tecrübe birkaç defa akamete uğruyor ve hayli sıkıntı mevzuu oluyor. Nihayet karanlık suratlı bir adam bulunuyor ve bir dere içinde titreşe titreşe bekleyen 20 mâsumun işi bitiriliyor." Ne o tablonun savunulacak bir tarafı vardır ne de bugün yaşanan manzaranın.

GÜN NUTUK ATMA DEĞİL, GÖZYAŞLARINI DİNDİRME GÜNÜ: Gün nutuk atma günü değildir. Gün süslü söylevler irat etme günü değildir. Gün, ölümlere çare bulma günüdür. Bundan gerisi lafı güzaftır.

HABUR NE KADAR İSTİSMARSA, ŞEHİT ANNESİNİ ELİNDEN TUTUP GETİRMEK DE İSTİSMAR: Habur Sınır Kapısı'ndaki durum ne kadar nahoşsa, ne kadar tahrik, istismarsa, bir şehit annesini elinden tutarak Meclis'e taşımak, slogan attırmak o kadar nahoştur, o kadar provokasyondur. Hiç kimse aziz şehitlerimizi kendi çarpık siyasi görüşlerine malzeme yapmasın.

EMPATİ YAPALIM: Doğu ve Güneydoğu'da olduğu gibi ülkenin her bir köşesinde yaşananları anlamaya çaba göstermek zorundayız. Empati yapmak, oradaki iklimi, ruh halini teşhis etmek zorundayız. Bunu yapalım ki; sorunu samimi bir şekilde anlayabilmelerini sağlayalım.

Telefon dinlemelerini hükümetle bağlantılı göstermek art niyettir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada, son dönemde başlatılan dinleme tartışmalarına da değindi. Kendisinin 'dinleme mağduru' olduğunu belirten Başbakan, "Dinlemeyi hükümetle bağlantılı göstermek art niyetli. Dinlemeyle ilgili kurumlarımız, ilgili bakan arkadaşlarımız gayet net açıklamalar yaptı. Meseleyi hükümetle bağlantılı gösterenler art niyetli, zihinleri bulandırmaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı. Başbakan şöyle konuştu: "Karşınızda dinleme mağduru bir başbakan var. Herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın dinlenen bir başbakan var. Acaba şu anda bazı senaryolar hazırlayanlara sormak lazım. Bu senaryoları hazırlıyorsunuz da, şurada burada Erdoğan'ın dinlendiğinin hesabını niye sormuyorsunuz? Eğer bu dinleme konusunda teknoloji o kadar ileri ki art niyetli olsam bana ait dinlemeleri ortadan kaldırırım."

Vekiller termalin keyfini çıkardı

AK Parti'nin 14. kampı önceki akşam başladı. Başbakan Erdoğan da kampın yapıldığı Asya Termal Tesisleri'ne saat 21.00 sularında geldi. Şehir girişinde Erdoğan için 'hoş geldin' yazan afişler dikkat çekti. AK Parti'nin kampına bakanlar, milletvekilleri, parti kurucuları, eşleri ve çocuklarıyla birlikte katıldı. Sabahın erken saatlerinde bazı vekiller yürüyüş yaptı. Vekiller Asya Termal'deki şifalı suların tadını çıkarırken, birçok vekil de Asya Termal Tesisleri'ndeki sportif imkanlardan istifade etti.

Erdoğan, vekil eşlerini ağlattı

Konuşma platformunun arkasında yer alan Türkiye haritası, açılım için özel olarak ilk defa hazırlandı. Anadolu'nun ortasına AK Parti'nin amblemi olan bir ampul, üstünde ve altında ülkeyi kucaklayan bir kuşak yerleştirildi. Erdoğan, konuşmasını spor kıyafetle yaptı. Vekillerin hemen hepsi de spor kıyafetliydi. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, sıkça şiirlerden alıntı yaptığı konuşmasında, zaman zaman duygulandı. Konuşması AK Partili vekilleri tarafından sürekli alkışla kesildi. Erdoğan'ın oğluna mektup gönderen anayla ilgili sözleri birçok milletvekili eşini ağlattı.

Başbakan'ın referandum açıklamasına partisinden destek

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'demokratik açılımı' gerekirse referanduma götürecekleri yönündeki sözlerine AK Partili milletvekillerinden destek geldi. AK Parti kampına katılan AK Parti Batman Milletvekili Ahmet İnal ve AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, tereddüt edilen noktada halka başvurmanın doğru olacağını belirtti. Batman Milletvekili Ahmet İnal, Türkiye'nin cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak uzun yıllardan sonra bir referandum gördüğünü hatırlattı. İnal, "Vatandaş bundan hoşnut oluyor. Muhalefet ile iktidarın anlaşamadığı bir konuda, anayasa değişikliği yapılması için halkın reyine başvurmaktan daha güzel bir şey olmayacağına inanıyorum." dedi. AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran da referandumun demokratik bir yöntem olduğunu hatırlatarak, "Eğer kiletlenme olacaksa tabii ki referanduma gidilebilir. Açılımdan geri adım atılmamalı." ifadesini kullandı.  (Zaman)
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler