YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bizi rezil etti''
DSP Genel Başkanı Türker, eski ekonomi bakanı Kemal Derviş'i sert sözlerle eleştirdi.
'Bizi rezil etti''
21 Mart 2010 / 19:39 Güncelleme: 21 Mart 2010 / 19:44

Türker'den Derviş'e sert eleştiri: İthal ekonomi bakanı bizi rezil etti.

Türker: Biz anayasayı değiştirmeye varız; ama havuç anayasasını değil

DSP Genel Başkanı Masum Türker, iktidarları döneminde Kemal Derviş'in bakanlığını kastederek, "Gittik dışardan ithal malı ekonomi bakanı getirdik. Rezil etti bizi değil mi? Sonra ben olunca dediler ki, böyle biri vardı da niye yapmadınız?" diyerek özeleştiri yaptı.

Partisinin İl Kongresi'ne katılmak üzere Denizli'ye gelen Türker, Zebrano Düğün Salonu'nda partililere hitap etti.
DSP'nin bundan sonraki seçimlerde ittifak yapmayacağını ifade eden Türker, başka bir partinin DSP'yi asla boyunduruğuna götürmeyeceğini vurguladı. Türker, "Kendi ayağınızın üstünde DSP bayrağı ile seçime gireceksiniz." diye konuştu.

Bundan sonra DSP'nin Genel Başkanlığı'na aday olacakların asla emanetçi gibi davranmayacağını ileri süren Türker, "Çünkü onu yapmak, genç DSP'lilerin önünü kapatmaktır. Bunu bir zamanlar nerede yaptık. Gittik dışardan ithal malı ekonomi bakanı getirdik. Rezil etti bizi değil mi? Sonra ben olunca dediler ki, 'böyle biri vardı da niye yapmadınız? İşte, bizden birinin asla önünü kesmemeliyiz." ifadelerini kullandı.

Gerçek anlamda yapılacak bir anayasa değişikliğini destekleyeceklerini anlatan Türker, "Biz anayasayı değiştirmeye varız; ama havuç anayasasını değil. Gerçek anayasayı değiştirmeye varız. Ne demek havuç anayasası? Yani senin beğendiğin bir iki maddeyi koyayım, diğer maddeler de farklı olsun. Sonra, referanduma gidelim derlerse, biz o işte yokuz. O havuç politikasıdır."

Konuşmasında, 2002'de rahatsızlanan eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in hastalandığı dönemdeki gelişmeleri "darbe" olarak değerlendiren Türker, DSP'yi bölmek için birilerinin o dönemde devreye girdiğini ileri sürdü.

Türker, "DSP'yi bölmek için parti kurmaya da Amerika'dan gelenler var. Onlarla işbirliği yapanlar var. Her yerde söylüyorum. Büyakanıt Paşa İsmail Cem'i ikna etme turunda. Kemal Derviş'le ne işi vardı? Açıklasın bakalım. Milletin önünde. Neden? Çünkü Ecevitsiz, DSP'siz bir iktidar isteniyordu." CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler