YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bizi çiğ çiğ yerler
Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik krizi hatırlatan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, 'Benzer durum biz de olsa 'etimizi çiğ çiğ yemezler mi?' diye sordu.
Bizi çiğ çiğ yerler
21 Aralık 2011 / 19:26 Güncelleme: 21 Aralık 2011 / 19:41

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, küresel krizde bir çok Avrupa ülkesinin benzer tedbirleri alırken Türkiye'de bu tedbirlerin hiçbirine başvurulmadığını belirterek, ''Şu dalgalı okyanusta gemisini ustaca yöneten bir kaptan ve kadrosu var. Şimdi bu kaptan ve onun ekonomi yönetimi bir teşekkürü hak etmiyor mu '' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2012 yılı Bütçesi üzerinde AK Parti Grubu adına konuşan Canikli, AK Parti hükümetlerinin 10. bütçesinin görüşüldüğünü hatırlatarak, bunun Türk siyasi tarihinde çok sık karşılaşılan durum olmadığını söyledi.


-''Bizi çiğ çiğ yemezler mi ''-


Avrupa'da bankaların battığını, bütçeden ciddi rakamların bankaları kurtarmak için aktarıldığını belirten Canikli, ''Biz bugüne kadar hiçbir bankaya bir kuruş para harcamadık. Çünkü ihtiyaç yok. Onlar uluslararası alanda güç ve itibar kaybederken Türkiye ekonomisiyle, siyasetiyle, dış politikasıyla yıldız hale geliyor. Şımarma anlamına gelecek tavrımız olamaz. Kesinlikle ayaklarımız yere basıyor. Bundan 10, 20 yıl önce bize kıs kıs gülüyorlardı. Paramızın bol sıfırlarıyla enflasyon oranımızla dalga geçiyorlardı. Bunlar unutulmadı''  dedi.

AB'nin dağılma senaryolarının tartışıldığı bir dönemde, Türkiye'nin ''AB tam üyelik noktasında ekonomik olarak bize katkı sağlar mı '' değerlendirmesini yaptığını belirten Canikli, şunları kaydetti:

''Tüm yatırım harcamalarının azaltıldığı, önemli yatırımların askıya alındığı, sağlık hizmetlerine ulaşımın zorlandığı, sosyal harcamaların azaltıldığı, verginin yükseltildiği bir Avrupa'yı bir an Türkiye'de hayal edin. Bunların Türkiye'de yapıldığını düşünün. Bizi çiğ çiğ yemezler mi  Hayal etmesi bile çok acı. AB'ye üzülüyoruz. Allah kimseyi o duruma düşürmesin. Elimizden ancak bu gelir. Ama IMF'nin başına bir Türk geçirirlerse o başka. Herkes elini vicdanına koysun. Biz Türkiye'de ne yaptık  Lüks taşıt vergilerini artırdık, bir de sigara ve içeceklerden ÖTV'yi artırdık. Başka bir tedbir yok. Şu dalgalı okyanusta gemisini ustaca yöneten bir kaptan ve kadrosu var. Şimdi bu kaptan ve onun ekonomi yönetimi bir teşekkürü hak etmiyor mu '' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler