YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bize hain diyecek babayiğit yok
Partisinin kapalı grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan DTP'ye yeşil ışık yaktı
Bize hain diyecek babayiğit yok
04 Ağustos 2009 / 08:08 Güncelleme: 04 Ağustos 2009 / 00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kürt sorununun çözümü konusunda muhatap tartışmalarına noktayı koydu. Erdoğan, "Muhatap İmralı'da yatan terörist başı değil TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerdir" dedi.

 

Erdoğan, DTP ile de ilkesel olarak görüşeceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, dün AK Parti Genel Merkezi'nde TBMM Başkan adayını belirlemek için grup toplantısı yaptı. Basına kapalı yapılan toplantıda, Kürt sorununun çözümü için yürütülen çalışmalar konusunda milletvekilleri bilgilendirildi. Edinilen bilgilere göre, toplantıda yaptığı konuşmada "Bu, onlarca yıldır süren bir sorun. Biz samimiyetle bu sorunu çözmek istiyoruz" diyen Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın girişimlerini anlattı. Bakan Atalay'ın hazırlayacağı raporu daha sonra kamuoyu ile de paylaşacaklarını belirten Erdoğan, sorunun çözümü konusunda kimin muhatap alınacağı tartışmalarına da değindi.

'DTP İLE GÖRÜŞÜRÜM'
Başbakan Erdoğan, toplantıda şu mesajları verdi: "Kimse bizden terör örgütünü, İmralı'da yatan terörist başını muhatap almamızı istemeye cesaret edemez. Böyle şeylerin aslı astarı yoktur. Bizim muhatabımız TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerdir. Zaten grup başkan vekillerimiz DTP'nin grup başkan vekilleriyle de görüşüyor. Onlarla diyalog içindeler. Daha önce görüşmek için randevu verecektim. Ancak 10 şehit olunca vazgeçtim. Çünkü bunu izah edemezdim. DTP ile görüşürüm. İlkesel olarak görüşürüm."

 

Erdoğan, Erdoğan, sorununun çözümü konusunda yürüttükleri faaliyetler konusunda kendilerine yönelik sert eleştiriler yönelten ve vatan haini olmakla suçlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de sert yüklendi. Erdoğan, "Bizi vatan haini ilan etmek kimsenin haddine değildir" dedi. Erdoğan, İçişleri Bakanı Atalay'ın bu konuyla ilgili siyasi partileri de ziyaret edeceğine vurgulayarak, "Göründüğü kadarıyla Sayın Bahçeli kapıyı kapadı. Onlarla görüşmeye gerek kalmadı" dedi.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler