YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bize düşen Musa gibi asayı vurmaktır
Bize düşen Musa gibi asayı vurmaktır
17 Ağustos 2013 13:18
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'daki gelişmelerle ilgili "Rabbimiz geçmişte denizlere yararak yol açtı, yine açar. Bize düşen Musa gibi asayı vurmaktır" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'daki gelişmelerle ilgili "Rabbimiz geçmişte denizlere yararak yol açtı, yine açar. Bize düşen Musa gibi asayı vurmaktır" dedi.

Mısır'daki olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Bağış, Adeviyye ve Nahda meydanlarında yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek bazı çevrelerin Türkiye'yi Mısır konusunda yalnız kalmakla itham ettiğini söyledi.

Türkiye'nin hakkın savunuculuğunu yapmaktan vazgeçmeyeceğinin altını çizen Bağış, 10 sene öncesinin krizlerle, baskılarla, çetelerle diz çöktürülmüş Türkiye’sinin bugün artık etrafına kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını ifade etti. Cunta hükümeti üzerindeki baskıyı arttırmanın gerektiğine vurgu yapan Bağış, konuyla ilgili sürdürdükleri yoğun diplomasinin de altını çizerek şunları belirtti:

"Kardeşlerimizin kanı akarken hiçbir şey olmamış gibi hayatlarımıza devam edersek gelecek nesillerimize ne söyleyeceğiz? Ecdadımızın emanetine nasıl sahip çıkmış olacağız? Rabbimiz geçmişte denizlere yararak yol açtı, yine açar. Bize düşen Musa gibi asayı vurmaktır. Bu minvalde geçtiğimiz günlerde yoğun bir telefon diplomasisi gerçekleştirdik.

AP Başkanı Martin Shultz, AB Komisyonu üyesi Stefan Füle, diğer bazı ülkelerin bakanlarıyla Mısır konusundaki görüşlerimizi ifade ettik. Türkiye hamdolsun bu çabalarının meyvesini almaya başladı.

Amerikan Başkanından gelen kınama açıklamasından sonra Fransa ve İngiltere'nin de BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırması olumlu birer adımdır. Bu süreç batının son dönemde karalanan demokrasi sicilini temizlemesi için bir fırsattır. Ya bu fırsatı değerlendirir ve tatile çıkmış vicdanlarınızı harekete geçirirsiniz ya da bu lekeyi ilelebet üzerinizde taşımak zorunda kalırsınız."

"Bugün Türkiye gibi olabilmek için canlarını feda ediyorlar"

Bakan Bağış, Türkiye'nin dört bir yanında Mısır'a desteğin tam olduğunun altını çizerek aynı desteğin İslam aleminden de beklendiğini söyledi. Türkiye'nin tüm mazlumların yanında olduğuna dikkati çeken Bağış, "Bugün tüm mazlumların elinde Türkiye bayrağı, gönüllerinde Türkiye sevgisi var. Bundan 10 sene önce kimsenin yerinde olmak istemediği bir hasta adam Türkiye vardı. Bugün ise dünya ülkelerinin insanları Türkiye gibi olabilmek için canlarını feda ediyorlar. İşte 'nerden nereye' dediğimiz husus budur" ifadelerini kullandı.

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler