YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz yaptıklarımızla, projelerimizle konuşuyoruz"
"Biz yaptıklarımızla, projelerimizle konuşuyoruz"
"Biz yaptıklarımızla, projelerimizle konuşuyoruz"
08 Şubat 2009 / 20:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Değişimden, dönüşümden yana tavır alan, ezberleri bozan bir Türkiye inşa ediyoruz'' dedi.


Erdoğan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimi için ilk mitingini Kocaeli'nde yaptı.


50 civarında ilde miting düzenleyecek olan Başbakan Erdoğan, Kocaeli Perşembepazarı Meydanında vatandaşlara hitap etti.


Kocaeli'de tarihi bir gün yaşandığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Siyasetimiz, demokrasimiz için tarihi bir gün yaşıyoruz. AK Parti olarak seçim startımızı buradan, Türkiye'nin en gelişmiş en kalkınmış kentlerinden birinden Kocaeli'nde veriyoruz'' diye konuştu.


Vatandaşların ''Vur vur inlesin, Baykal dinlesin'' sloganı üzerine, ''Bizim vurmayla işimiz yok. Bizim, sevgiyle, barışla işimiz var'' diyerek araya giren Erdoğan, 28 Mart 2004'de başlattıkları ''Yerel kalkınma hamlesinin ikinci aşamasını Kocaeli'de şahlanarak başladığını'' söyledi.


Meydandakileri işaret ederek, ''Burada bindirilmiş kıtalar yok'' diyen Erdoğan, ''Burada Kocaeli halkı var'' diye konuştu.


Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olan Kocaeli'ni Türkiye'nin ilerlemesinde önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:


''Gün, artık büyük düşünme günüdür, çünkü biz büyük bir devletiz, Çünkü biz büyük bir milletiz. Türkiye son 6 yılda çok değişti, Türkiye büyüdü, Türkiye'ye biçilen o kaftan, artık bu bedene dar geliyor. Biz artık o kaftana sığmıyoruz, sığamayız. Mehmet Akif diyor ya 'yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım'. Şimdi bu vizyonu, bu ruhu yeniden yaşıyor, yeniden kazanıyoruz. Kazandığımız ruh ile istikbalimizin peşinden koşuyoruz.


Kocaeli'ne, Türkiye'ye küçük düşünmek yakışmaz. Hiçbir vilayetimize küçük düşünmek yakışmaz. Onun için diyoruz ki, 'Türkiye, sen Türkiye'sin büyük düşün'. İşte onun için diyoruz ki 'Sen Kocaeli'sin büyük düşün'. Bize her bir şehrimizi, dünya kenti haline getirmek, dönüştürmek, yeniden şehirlerimizi bir dünya şehri olarak büyütmek yakışır.


Biz bunlara alıştık, ama bunlara alışmayanlar hala başka şeylerle meşgul. Onlar hala başka yerlerde dolaşıyorlar. Adres dahi bulamıyorlar. Çünkü, dertleri belediyecilik değil, dertleri iftira, bunlar müfteri. Bunların başka işi yok. Ve bunların yandaş medyası var. Bu yandaş medya ile koşturuyorlar.''


''TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL''


Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını, 6 yılda çok değiştiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ''Biz, Türkiye'yi kapalı kapılar ardına saklanan, içine kapanan bir ülke olmaktan çıkardık, Türkiye'yi dünyaya, dünyayı Türkiye'ye açtık'' dedi.


Türkiye'nin, artık ekonomisiyle, sanayisi ile, demokrasisi ile dünya liginde üst sıralara tırmandığını kaydeden Erdoğan, bugün artık şehirlerin sadece birbirleri ile yarışmadığını, her bir şehrin, kendi ürettikleri, kendi kültürü ve kendi öz değerleri ile birer marka haline geldiğini anlattı.


İzmir'in Milano, İstanbul'un Pekin, New York, Antalya'nın diğer Akdeniz ülkeleri ile yarıştığını belirten Erdoğan, pek çok şehrin artık dünya şehri olma yolunda ilerlediğini ifade etti.


Kalkınmanın yerel düzeyde başladığını bildiren Başbakan Erdoğan, ''Bu şuur, bu anlayış, bu vizyon ile 'Kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar' diyor ve mücadelemizi böyle sürdürüyoruz'' diye konuştu.


KISIR SİYASİ TARTIŞMALAR


Kısır siyasi tartışmalar içinde olmadıklarını anlatan Erdoğan, vatandaşların diğer siyasi partiler aleyhine tezahüratı üzerine, ''Biz, ne o parti ile ne bu parti ile bir yarış içindeyiz. Biz, dünya ile dünya şehirleri ile yarış içindeyiz. Biz kendi kırdığımız rekorları yenilemenin gayreti içindeyi'' dedi.


Bu nedenle ''İşimiz hizmet, gücümüz millet' dediklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:


''Biz Ak Parti olarak, Türkiye'ye yeni bir anlayış kazandırıyoruz. Değişimden, dönüşümden yana tavır alan, ezberleri bozan bir Türkiye inşa ediyoruz. Bu Türkiye'de tüyü bitmemiş yetimin hakkı, artık daha iyi korunuyor. Garip gureba itilip kakılmıyor, işçinin, emekçinin hakkı gasp edilmiyor. Hiç bir ırk, hiçbir din, hiç bir sosyal sınıf bir diğerine üstün sayılmıyor, dışlanmıyor horlanmıyor.


Bu ülkede Türkiye'de artık güçlünün sesi, haklının sesini bastırmıyor. Biz daha da iyisini hak ediyoruz. Bu ülke çok daha fazlasını hak ediyor. İşte bunun için 'Durmak yok, kalkınmaya, ilerlemeye devam' diyoruz. Bunun için 'Durmak yok reformlara devam' diyoruz.


Bölgelerarası adalet, şehirlerarası denge sağlansın diye, bir yandan öteki Türkiye, diğer tarafta imtiyazlı Türkiye olmasın diye, yalnızca bir tek Türkiye olsun diye, 'geri kalmak yok, yola devam' diyoruz.


Bütün yüreğimle ifade etmek istiyorum; bu mücadelede senlik, benlik kavgasına yer yok. Bu mücadelede kişisel çıkarlar için kavgaya yer yok. Bu Türkiye'nin mücadelesidir. Bu 71.5 milyon vatandaşımızın esenliği, güvenliği, itibarı için yürütülen mücadeledir.''


''RİCADA BULUNMAK İSTİYORUM''


Vatandaşlardan bir ricada bulunmak istediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerde sadece partilerine değil, şehirlerinin geleceğine ve çocukların geleceğini düşünerek oy vermelerini istedi.


Vatandaşların, ''Dik dur eğilme, bu millet seninle'' sloganları üzerine Erdoğan, ''Biz, dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Bütün ilkemiz bu. Bu milletin onuruna, asla kara leke sürdürmeyiz. Bu milletin onurunu, bugüne kadar nasıl koruduysak, bundan sonra da öyle koruruz'' diye konuştu.


Bu yarışın, Türkiye'nin şehirleri ile dünya şehirleri arasındaki kalkınma yarışı olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Bu yarış hizmet yarışıdır. Bu yarış, yerel kalkınmada, şehirleşmede Türkiye'yi lider yapma yarışıdır'' dedi.


Vatandaşların, oy pusulasına 'evet' mührünü basarken, mutlaka ama mutlaka bunu gözeteceklerini dile getiren Erdoğan, kime evet derlerse desinler, vatandaşların Türkiye'nin kazanmasına 'evet' demelerini istedi.


Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'ye sesleniyorum; gelin canlar adalette birleşelim, gelin canlar kalkınmada birleşelim, gelin canlar demokraside birleşelim, gelin canlar barışta buluşalım, gelin canlar başlattığımız medeniyet yürüyüşünde el ele tutuşalım, kol kola yürüyelim. Türkiye'nin yarınları için, Türkiye'nin geleceği için kenetlenelim, bir olalım, iri olalım, diri olalım'' diye konuştu.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''CHP'nin kitabında belediyecilik, hizmet yok. Bunların kitabında iftira var. Bu zihniyet kirlidir. Bu zihniyet bereketsizdir'' dedi.


Erdoğan, AK Parti'nin Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, kentte toplu açılış ve TOKİ konutları anahtar teslim törenine katılacağını belirterek, yeni yapıların Kocaelililere hayırlı olmasını diledi.


Başbakan Erdoğan, Kocaelililerin 3 Kasım 2002'de, 28 Mart 2004'de, 22 Temmuz 2007'de kendilerine destek olduklarını ifade ederek, ''Sizin desteğiniz, teveccühünüz sayesinde AK Parti büyüdü. Sizin desteğinizle, heyecanınızla, değişim iradenizle Türkiye büyüdü. Sizin iradenizle Kocaeli büyüyor, kalkınıyor, gelişiyor, değişiyor. Kocaeli ile aramızda başkalarının göremeyeceği gönülden gönüle köprüler inşa edildi. İnşallah 29 Mart'ta bu gönül köprüleri daha da güçlenecek. Aramızda sarsılmaz, kopmaz bağlar oluşacak'' diye konuştu.


''Biz millet sevgimizi asla ve asla oyla ölçmeyiz. 'Ne kadar oy, o kadar hizmet'. Bu anlayış bizim kitabımızda yazmaz. Başkaları bunu yapar'' diyen Başbakan Erdoğan, başka hükümetler döneminde bunun örneklerinin yaşandığını ifade etti. ''Kendi belediyelerine tonlarca teşvik aktaranlar, devletin imkanlarını kendi siyasi menfaatleri için kullananlar'' olduğunu savunan Erdoğan, ''Kendi illerini, ilçelerini afet bölgesi ilan edip buralara ayrıcalık tanıyanlar olduğunu'' kaydetti.


Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Kimin ne kadar oy verdiğine bakıp ayrımcılık yapanlar oldu. Hamdolsun AK Parti ile tüm bu ayrıcalıklar, imtiyazlar, ayrımcılıklar son buldu. Biz yerel yönetimlerde hiçbir zaman parti ayrımı gözetmedik, ister AK Partili olsun ister başka partilerden olsun. Bütün belediyelere eşit davrandık, kaynaklardan adil yararlanma imkanı getirdik. Bizden önceki iktidarlar bunu yapmadı. Kendilerinden olanlara farklı, olmayanlara farklı davrandılar.


Benim belediye başkanım İller Bankası'ndan alması gereken payı, en tabi, en doğal hakkını bile devlete borcu olduğu bahanesiyle çoğu zaman alamıyordu. Devletin imkanlarını, devletin kaynaklarını kendi partilerinden olan belediyelere aktarıyor, diğer belediyeleri yokluğa, yoksulluğa mahkum ediyorlardı. Göreve geldiğimizde biz bunu kaldırdık. 'Belediyelere ödenen paydan borçlarına mahsuben yapılacak kesinti hiçbir zaman yüzde 40'ı aşmayacak' dedik. 'Payların yüzde 60'ını belediyelere vereceksiniz' dedik. Hangi partiden olursa olsun. Bizler bu anlayışla yürüdük, bu anlayışla yürüyoruz bundan sonra da devletin kaynaklarını adil bir şekilde dağıtmaya devam edeceğiz.''


''BEN BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTIM, DAMDAN DÜŞTÜM''


Başbakan Erdoğan, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında belediyelerin borçlarına mahsup yüzde 40'lık kesintiyi tamamen kaldırdıklarını, yatırımın yoğun olduğu yaz aylarında kaynakların yüzde 100'ünü belediyelere verdiklerini belirtti.


''Niçin? Çünkü ben belediye başkanlığı yaptım bu ülkede, damdan düştüm. Bana benden olmayan, bizden olmayan iktidarlar maalesef destek vermiyorlardı'' diyen Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde İstanbul metrosu için teminat mektubu istediğini, kendisine ''teminat mektubu dahi verilmediğini'' anlattı.


Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Ama biz buna rağmen İstanbul'un metrosunu CHP belediyesinden aldık. 50 milyon dolar yatırım yapmıştı, biz bunun üzerine 500 milyon dolarlık yatırımı yaptık ve Taksim-4.Levent metrosunu hamdolsun bitirdik. Yine aynı şeyler devam ediyor. Bu CHP'nin kitabında belediyecilik, hizmet yok. Bunların kitabında iftira var. Bu zihniyet kirlidir. Bu zihniyet bereketsizdir. Bunu böyle biliniz. Bu zihniyette, geçmişinden bugüne alın, bereketsizlik var. 12 Eylül öncesinde Enerji Bakanı kimdi? Sayın Baykal'dı. Sayın Baykal'ın döneminde hatırlayın o benzin kuyruklarını, akaryakıt kuyruklarını. O dönemi hatırlayanlar bilir. Bunlar bu. Yine CHP'nin dönemine bakın. Rahmetli babam bana anlatırdı. Nüfus kağıdında, yağ damgası, ekmek damgası, gaz damgası var. Bunlar maalesef karneyle dağıtılırdı. Karne bulamayanlara nüfus kağıdıyla. Bu günleri bu millet gördü, gördüğü içindir ki bu CHP'ye tek başına iktidarı vermedi.''


''KOCAELİ'NDE İLKLERE İMZA ATTIK''


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ni CHP'den 4.5 milyar dolar borçla devraldıkları söyleyen Başbakan Erdoğan, buna rağmen Kocaeli'de iki dönemde çok şey yapıldığını ifade etti. Yuvacık Barajı'nın borcunu milletin ödediğini, borcun hazineden ödendiğini anlatan Erdoğan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun göreve gelişiyle AK belediyecilik farkını ortaya koyduğunu ve görevde bulunduğu dönemde 2 katrilyonluk yatırım gerçekleştirdiğini bildirdi. Erdoğan, ''Büyük başarılara, çok büyük reformlara bu borca rağmen imzasını attı, mührünü vurdu'' dedi.


Kocaeli'nin ve şehrin altyapısının nasıl değiştiğinin görüldüğünü kaydeden Erdoğan, burada da ilklere imza atıldığını dile getirdi. Belediyeyi devraldıklarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit Belediyesi olduğunu, şimdi ise İzmit'in ilçe belediyesi olduğunu hatırlatan Erdoğan, bütün köyleri, beldeleri ve ilçeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet alanına dahil ettiklerini söyledi. Erdoğan, böylece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 110 kat büyüdüğünü, nüfusunun ise yüzde 600 arttığını, buna rağmen bu hizmetlerin verildiğine işaret etti. Başbakan Erdoğan, ''Arada böyle bir fark da var. Bazıları bunu gözden kaçırıyorlar. Lütfen bunu gözden kaçırmayın'' diye konuştu.


Başbakan Erdoğan, ''Çalışınca oluyor'' sloganları üzerine, ''Çalışınca ve inanınca oluyor. Başarıya inanacaksınız. Yoksa sizin sevdanız, inancınız, aşkınız, hizmet anlayışınız olmazsa hiçbir şey olmaz'' dedi.


Göreve geldiklerinde Kocaeli'nde altyapı olmadığını, yağmurlarda şehrin her yanında sel baskınları yaşandığını söyleyen Erdoğan, 5 yılda yaklaşık 5 bin 500 kilometrelik alt yapı yatırımı gerçekleştirildiğini vurguladı. Kocaeli'nin tamamının imar planlarını yaptıklarını, uydu takip sistemiyle kaçak yapılaşmayı önlediklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, başlattıkları kentsel dönüşüm uygulamasının ilk etabında 2 bin 200 evin yıkıldığını, 16 ay gibi rekor sürede yapılan yeni evlerin sahiplerine teslim edildiğini anlattı.


Sanayinin başkenti Kocaeli'de sadece kentsel dönüşümü değil endüstriyel dönüşümü de gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, bunun en güzel örneğinin ''SEKA Park'' olduğunu söyledi.


Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Ana muhalefet ne yaptı? Ana muhalefet, Sayın Baykal yanına milletvekillerini topladı, SEKA'ya geldi. Ne dedi? 'Burayı peşkeş çekecekler, burayı sattırmayız, yıktırtmayız'. Şöyle dedi, böyle dedi. Biz ne dedik? 'Zarar eden buraları artık ayakta tutamayız' dedik. 'Buradaki işçilerimiz asla sokakta bırakılmayacak, mağdur edilmeyecek' dedik. Bu işçilerimizi büyükşehir belediyemiz aldı. 'SEKA Park projesini Kocaeli'nin emrine amade kılacağız' dedik. Birinci etabını 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladık mı? Şehir merkezindeki büyük sanayi kuruluşlarını da kent dışına çıkarmaya başladık.


Her hizmete tersinden bakan bu beyefendiler ne dediler? 'Göreceksiniz SEKA kapanıyor, bütün işçiler sokağa atılacak, bunlar size yalan söylüyor' dediler. Biz onlar gibi ne aldanan olduk, ne aldatan olduk. Bizim kitabımızda aldanma ve aldatma yok. Ama onların kitabında var. 'Peşkeş çekilecek' dediler. Biz ne yaptık, bu araziyi Kocaeli halkının gezebildiğini, dinlenebildiği, eğlenebildiği muazzam bir park yaptık.''


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, CHP'nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen'in, ''Her mahallede Kur'an kursu açılmasına'' ilişkin düşünceleriyle ilgili olarak, ''(Her mahalleye Kur'an kursu) diyorlar ya. Ama bunlar güzel gelişmeler. Konuşmaları bile güzel. Rozet takmaları bile güzel. Herhalde AK Parti'ye kapatma davasını açanlar bunları da seyrediyordur, izliyordur, değil mi?'' dedi.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Kocaeli'nde partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ilde bir dönem adeta yeşil bir alanın kalmadığını, beton yığınlarına mahkum edildiğini ifade ederek, SEKA Park ile farklı bir güzellik elde edildiğini anlattı.


Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Şimdi ortaya yeni bir durum daha çıktı. Bir zamanlar SEKA'yı kapatıp buraları rant merkezine dönüştürmek isteyen o şahıs, şimdi seçim propagandasında ne diyor? 'SEKA'yı yeniden gazeteler için kağıt üreten fabrikaya dönüştüreceğim' diyor. Böyle bir şeyi zaten yapamazsın, o ayrı bir şey de atı alan Üsküdar'ı geçti. Onu artık yapamazsın, o bitti. O zaman adama sorarlar, '1998'de Özelleştirme İdaresi'ne yazı yazıp buraları villalarla donatmak isteyen, buraları birilerine peşkeş çekmeye çalışan sen değil miydin?


SEKA Fabrikası'nı bizzat kapatmak isteyen sen değil miydin? Şimdi neden yeniden kalkıp gazetelere kağıt üretmekten bahsediyor. Yoksa belediye kağıt fabrikası mı kuracak? Belediyenin böyle bir görevi mi var? Ama bunlardan her şeyi beklersiniz. Bunlar Sanayi Bakanlığı'nın görevini çalmak istedikleri gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görev alanına girdikleri gibi buraya da girerler, normaldir. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Fakat dert edinmeyin, aslında ben şuna seviniyorum. Hani 'Her mahalleye Kur'an kursu' diyorlar ya. Ama bunlar güzel gelişmeler. Konuşmaları bile güzel.''


Vatandaşların, ''Her şey yalandı, çarşafa dolandı'' şeklinde slogan atmaları üzerine Erdoğan, ''Bunlar güzel gelişmeler, yani konuşmaları bile güzel, rozet takmaları bile güzel. Herhalde AK Parti'ye kapatma davasını açanlar bunları da seyrediyordur, izliyordur, değil mi?'' diye sordu.


''29 MART ÖNEMLİ BİR GÜN''


29 Mart'ın önemli bir gün olacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:


''Onların benim halkım 29 Martta sandıkta hesabını görecek. 29 Martta sandıkta. Biliyorsunuz yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış. Şimdi yatsı, 29 Mart. Şimdi mum yanıyor, ama o gün sönecek hiç merak etmeyin. Tabii hepsine ben soruyorum, ne oldu, hangi dağda kurt öldü? Nasıl oldu da aklınıza geldi? Bu aydınlanmanın, bu uyanışın, bu milleti, milletin taleplerini birden bire hatırlamanın sırrı ne? Ne oldu? Ama bütün bunlara rağmen güzel oldu, güzel. Bunlarda fayda var.''


''AĞIR CEZADA YARGILANIYOR''


AK Parti'nin yaptıkları ve yapacakları ile konuştuğunu belirten Erdoğan, ''Yalan, dolan ve talanla'' işlerinin olmadığını kaydetti.


Vatandaşlardan, CHP'li bir belediyenin 500 milyon TL ile yaptıklarına, bir de AK Parti belediyeciliği döneminde 96 milyon TL ile yapılanlara bakmalarını isteyen Erdoğan, şunları söyledi:


''CHP'li belediye 10 yılda 550 kilometre doğalgaz hattı döşemiş. 70 bin abone için 500 milyon TL yani 500 trilyon harcamış. Bunu yapanlar zimmet ve devleti zarara uğratmaktan ağır cezada yargılanıyorlar. Biz ise Kocaeli'ne geçtiğimiz 5 yılda sadece 96 milyon TL harcayarak, 100 trilyon diyelim, 100 trilyon harcayarak 2 bin 180 kilometre doğalgaz hattı döşedik. Ne kadar abone yaptık? 150 bin yeni abone yaptık. Üstelik 25 köyümüze hatta Kandıra ilçesine varıncaya kadar Kocaeli'nin her yanını doğalgaza kavuşturduk. Bunu oranlamaya kalkarsak, 1'e 20. Bizim özelliğimiz bu, farkımız bu. Dürüstlük burada, doğru siyaset, doğru belediyecilik, bereketli belediyecilik burada.


Bir başka rant siyaseti... Çok enteresan ben, İstanbul'da Belediye Başkanıyım, beyefendi de burada belediye başkanı, Yuvacık Barajı, güya ben kendisine söz vermişim... Çıkıyor televizyonlarda diyor ki 'benden İstanbul Belediye Başkanı Erdoğan su alacaktı, bana söz verdi.' Bir kaç kez söyledim, söz verdiysem, çık şunu ispat et. Yazılı bir sözleşme var mı aramızda? Yok. Bir mukavele yaptık mı? Yok.


Belediyeler arasında, şehirler arasında lafla böyle bir anlaşma olur mu? Ne biçim belediye başkanısın, nasıl belediye başkanısın da bunu böyle söyleyebiliyorsun. En ufak bir yazılı belge yok, bunu söylüyor. Kaldı ki o ara biz Gebze'ye su veriyoruz, İstanbul'dan, Darıca'ya su veriyoruz. O zaman madem sende bol su var, önce Gebze'ye su ver, Darıca'ya su ver. Sen buralara su vermiyorsun, kaldı ki Pendik'e su vereceksin, el insaf...Şu anda artık Yuvacık Barajı bile Kocaeli'nin su ihtiyacına yetmiyor. Bunlarda hukuk yok, bunlarda geleceği görmek yok.''


Su ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak Sapanca ile Kocaeli arasında bağlantı yapıldığını anlatan Erdoğan, CHP'li belediye döneminde yüzde 70 oranındaki su kaçağının AK Parti döneminde yapılan çalışmaların sonucunda yüzde 39 oranına indiğini bildirdi.


''KOCAELİLİ KARDEŞLERİM DENİZLE BARIŞTI''


Başbakan Erdoğan, 6 yeni arıtma tesisini hizmete soktuklarını, toplam 8 arıtma tesisini tam kapasite çalışır hale getirdiklerini de belirterek, atık suların denize gitmesinin önüne geçtiklerini anlattı.


Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Daha önce Kocaeli'nin hiçbir noktasında sahillerden faydalanamıyordu Kocaeli halkı. Şimdi 14 ayrı noktada sahil parkları yapıldı. Denize küsen Kocaelili kardeşlerim yeniden denizle barıştı. Çok şükür İzmit Körfezi artık kokmuyor. Bizim çalışmalarımız neticesinde tertemiz bir körfez oldu. 35 yıl aradan sonra yeniden yüzme yarışmaları yapılmaya başladı. Körfezin 12 ayrı noktasında yeni iskeleler inşa ettik. 8 deniz otobüsüyle her gün 146 sefer yapılıyor. Yine Kocaeli'nde ilk defa bizim dönemimizde başlatılan hizmetlerden birisi de meslek edindirme kursları oldu. Bundan dolayı da belediye başkanımızı tebrik ederken, kurslara katılan 7'den 70'e kardeşlerimize de hayırlı olsun diyorum.''


Erdoğan, Kocaeli'nin sporda da bir atılım yapacağını ifade ederek, 30 bin kişilik stadyum ile 8 bin kişilik spor salonu yapılacağını söyledi. 40 bin metrekarelik antrenman sahalarıyla birlikte bir spor kompleksinin oluşturulacağını da bildiren Erdoğan, gençliğin kötü alışkanlıklardan bu alanlara çekilmesini hedeflediklerini anlattı.


Kocaeli'ne 5 yıldızlı otel ve dev otoparklar da yapılacağını anlatan Erdoğan, AK Parti göreve geldiğinde şehir merkezinde 500 bin metrekare olan yeşil alanı 5 yılda 9 milyon metrekareye çıkardıklarını, 2 milyon 900 bin ağaç dikildiğini söyledi. Erdoğan, ''Bugün Kocaeli'nin köyleri bile hamdolsun şehir haline geldi. İnşallah daha iyi olacak'' diye konuştu.


''LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ''


Kocaeli'ne gelen turist sayısının 5 yılda 30 binden 100 bine çıkarıldığını dile getiren Başbakan Erdoğan, 15 yıldır ihmal edilmiş, çürümeye terk edilmiş Gebze Kültür Merkezi gibi 5 kültür merkezinin tamamlanarak hizmete sokulduğunu kaydetti. Böylece Kocaeli'nde ilçeler, beldeler ve köyler dahil olmak üzere 18 kültür merkezini açtıklarını ifade eden Erdoğan, ''Laf değil iş üretiyoruz, değer üretiyoruz, yeni tesis ve eserler üretiyoruz. Yaptıklarımızla projelerimizle, eserlerimizle konuşuyoruz. Önümüzdeki dönemde Kocaeli çok daha gelişmiş, çok daha yeni hizmetlerle buluşacak'' dedi.


Kocaeli'ne 3 yeni baraj kazandıracaklarını ifade eden Erdoğan, ayrıca kentte havadan raylar üzerinde ulaşımı sağlayacak ''Monoray Projesi''nin de hayata geçirileceğini bildirdi. Erdoğan, ''Metro, hafif metro bir de bunun dışında monoray sistemleri var ki bu konuda da ön çalışmalar tamamlandı. 23 kilometrelik kısımda Türkiye'nin ilk havadan raylı taşıma sistemini Kocaeli'ne kazandırıyoruz'' diye konuştu.


''SANDIKLARI DEMOKRASİNİN OYLARI İLE PATLATACAĞIZ''


Konuşmasında, Marmaray ile Avrupa-Asya Hızlı Tren Projelerine değinen Başbakan Erdoğan, projelerin hızla ilerlediğini bu hat sayesinde Londra ile Pekin'i birbirine bağladıklarını anlattı.


Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin de devam ettiğini, Ankara-Eskişehir hattından sonra Eskişehir-İstanbul ayağının ihalesinin de yapıldığını anlatan Erdoğan, Marmaray Projesi'nin de 2013 yılında bitirileceğini söyledi.


Bu projelerin, ''Sultan Abdulhamit Han'ın hayali olduğunu'' söyleyen Erdoğan, ''Bunları gerçekleştirmek bize nasip oldu. Bunlar bunu yapamadılar. Fatih'in bir sözü var ya 'Bizim fiilimizin ulaştığı yere bunların hayali bile ulaşamaz'. Biz, iş üreteceğiz, biz uygulamalarımızı yapacağız. Onlar da bol bol laf üretecekler'' dedi.


5 yıl önceki Kocaeli'nin, bugünden çok farklı olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:


''Kocaeli belediye başkan adayımız İbrahim Karaosmanoğlu kardeşimle, 'Durmak yok, yola devam' diyoruz. 'İşimiz hizmet, gücümüz millet' diyoruz...Şimdi ben diyorum ki gerek hanım kardeşlerim, gerek genç kardeşlerim, gerek beyefendi kardeşlerim, sadece buradan, durmak yok, yola devam olmaz. Kapı kapı dolaşacağız, tek tek anlatacağız ve sandıkları demokrasinin oyları ile patlatacağız, bunu başaracağız. Ve inşallah, sandıklardan 29 mart akşamı, belediyede İbrahim Karaosmanoğlu, 12 ilçede ilçe belediye başkan adaylarımız AK Parti'li olarak çıkacak, il genel meclisinde de evvel Allah AK Parti çıkacak. Buna inanıyoruz.''


Başbakan Erdoğan, sözlerinin sonunda, vatandaşlarla, ''Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bize her şey sizi hatırlatıyor. Son söz sizin, karar sizin, durmak yok, yola devam. Sen Türkiye'sin büyük düşün. İşimiz hizmet, gücümüz millet'' dedi.


Erdoğan, konuşmasının sonunda, vatandaşlara kırmızı karanfiller attı.


MİTİNGTEN NOTLAR


Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan tören alanına geldiğinde, partililerin sevgi gösterilerine el sallayarak karşılık verdi.


Tören alanında dev Türk bayrağı, Atatürk ve Başbakan Erdoğan'ın posterleri asılırken, ''Dünyanın fatihi, dünya peşinde gönlümüz seninle'', ''Dün Türkiye'nin bugün dünyanın gönüllerin sultanı adamın hasısın'', ''Türkiye'nin gururu kadınların umudusun'', ''Peres'i presleyen Başbakan hoşgeldin'', ''Davos bitmiştir Kartepe Zirvesine bekliyoruz'' yazılı dövizler taşındı.


Törene katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da AK Parti'nin seçim otobüsü üzerinden Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını dinlediler.


Partililerin sık sık ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' şeklinde tempo tutmasına karşılık olarak Başbakan Erdoğan da ''Biz sizinle gurur duyuyoruz'' karşılığını verdi.


Partililerin kendisine verdiği turuncu-mavi atkıyı boynuna takarak konuşmasını sürdüren Erdoğan, daha sonra adaylarla fotoğraf çektirdi.


Bu arada miting alanında kalabalık nedeniyle rahatsızlanan vatandaşlara sağlık ekibi müdahale etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler