YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz senin emir erin değiliz"
Partisinin grup toplatısında konuşan BDP lideri Demirtaş, Kürt sorunun şiddetle çözülmeyeceğini savundu. Demirtaş'ın hedefinde Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ vardı. Başbuğ'un açıkalmarını eleştiren Demirtaş, savcıları göreve davet etti...
"Biz senin emir erin değiliz"
06 Temmuz 2010 / 15:04 Güncelleme: 06 Temmuz 2010 / 15:15

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorununun çözümü konusunda partilerinin yoğun çaba sarf ettiğini belirterek, ''BDP dışında her siyasi parti oyun, sandığın derdine düşmüş durumda'' dedi.

Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Türkiye'nin en önemli sorunun çatışmalar ve bunların beraberinde getirdiği ölümler olduğunu, barış konusunda yoğun çaba sarf eden bir parti olarak bu tabloya üzüldüklerini'' ifade etti. Demokratik yollarla çözülebilecek bir sorunun ''hatalı politikalar nedeniyle şiddet alanına sıkışıp kaldığı'' görüşünü savunan Demirtaş, ''Kürt sorunun şiddetle çözülemeyeceğini'' söyledi.

BDP olarak, ''Kürt sorununun çözümünde kendi paylarına düşen vicdani sorumlulukları her zaman kabul ettiklerini, ancak bu işte siyasi sorumluluğu olanların, sorumluluklarını başka yere attığını'' öne süren Demirtaş, ''BDP dışında her siyasi parti oyun, sandığın derdine düşmüş durumda'' dedi.

Olağanüstü hal önerilerinde bulunanların, son zamanlarda bölgeyi görmediklerinin belli olduğunu savunan Demirtaş, bölgede zaten siyasi, kültürel ve ekonomik olarak olağanüstü hal yaşandığını iddia etti.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın sözlerini de eleştiren Demirtaş, ''Biz hiçbir etnik grubun kültürel, ekonomik, siyasi, evlilik ilişkilerine karşı değiliz. Rize Belediye Başkanı, Başbakan'ın memleketinde, Kürt sorununun çözümü konusunda ortaya koyduğu öneriyle, partisinin ideolojik, felsefik yaklaşımını ele vermiş oldu. Bu, her şeyden önce kadın kimliğine hakarettir. Çağdışı bir anlayıştır. Kürt kimliğine hakarettir ve ırkçılıktır. Türkiye'nin bütün toplumsal yapılarına hakarettir. Kadına yapılmış bu hakareti, kendisine iade ediyorum'' diye konuştu.

Demirtaş, Rize Belediye Başkanı hakkında nasıl bir karar alınacağı merakla beklediklerini söyledi.

''BURASI KIŞLA DEĞİL''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, siyasi parti liderleri ile görüşme yaklaşımını anlamlı bulduklarını belirten Demirtaş, ancak Erdoğan'ın meseleye ''samimi ve çözüm üreten bir perspektifle yaklaşmasını beklediklerini'' ifade etti. Önerilerinin dikkate alınmaması halinde görüşmenin bir anlamı olmayacağını söyleyen Demirtaş, Erdoğan'ın bu konudaki yaklaşımını takip edeceklerini ve önümüzdeki günlerde görüşme konusunda buna göre karar vereceklerini ifade etti.

Konuşmasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamalarını da değerlendiren Demirtaş, şöyle konuştu:

''Başbakan tatilde. Genelkurmay Başkanı AKP'nin grup toplantısını yaptı bu hafta. Partimizin milletvekillerini açıkça hedef haline getiren ciddiyetsiz açıklamalar yaptı.

Milletvekilleri katıldıkları cenazelerde pankart taşımazlar. Orada hangi pankartın olduğunu ve kimler tarafından taşındığını milletvekillerimiz bilmezler. Cenazeye katılırlar, ailenin acısını paylaşırlar. Milletvekillerimiz bundan sonra da bunu yapmaya devam edecekler.

Bir milletvekiline emir verir gibi konuşmak Genelkurmay Başkanı'nın haddine değil. Burası kışla değil, biz de senin emir erin değiliz.

Dağa çıkışları engellemekle görevli en üst düzeyde güvenlik görevlisi bunu söylerse onun görevi bitmiştir. Kendisinin görevi insanlarını dağa gitmeye teşvik etmek değildir, dağdan inişleri sağlamaktır. Milletvekiline açıkça dağın yolunu gösteren Genelkurmay Başkanı'nın görevi bitmiştir. Ya istifa etmelidir ya da Başbakan onu görevden almalıdır. Bu ülkeye iki Başbakan fazladır. Hiçbir demokratik ülkenin iki Başbakanı olmaz... Ya da iki Genelkurmay Başkanı olmaz. Bir karar versinler artık.

Şu saatten sonra, şu dakikadan sonra herhangi bir milletvekilimizin başına gelebilecek en küçük bir şeyden Genelkurmay Başkanı sorumludur. Hedef göstermiş ve suç işlemiştir. Genelkurmay Başkanı hakkında savcıları göreve davet ediyorum.'' (A.A.)

demitaş öldüren ile öleni ayırt edemiyor...
 // ibrahim çelikoğlu
Bütün Dünya'da hukuk öldüreni yakalar ve islah için uğraşır ve tahlikeliyse,tehlike vermesin diye tutuklar.Sen adam öldürmüş,öldürtmüş,yataklık yapıp desteklemişsen;Devletin güvenlik güçleri gelir seni yakalar,devletin avukatı savcıya teslim eder ve hukuk işler.Demokrasilerde her anlaşmazlık hukuk'a götürülür.Başbakan,Genelkurmay başkanı,bakan vs.hiç bir yetkisi olamaz.T.C.D'ti hukuk devletidir.Be demirtaş senin bir itirazın varda hukuk'a götürülmüyo...
06 Temmuz 2010 17:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler