YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz olduğumuz sürece Türkiye'de kriz çıkmaz"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin ekonomik hayatına dair önemli açıklamalar yaptı. Zeybekçi; " Biz olduğumuz sürece Türkiye'de kriz çıkmaz" dedi.
"Biz olduğumuz sürece Türkiye'de kriz çıkmaz"
07 Eylül 2014 / 01:08 Güncelleme: 07 Eylül 2014 / 01:19

Kanal A'da yayınlanan ve Özlem Özcan'ın sunduğu "Sosyal Bilgiler" adlı programın bu haftaki konuğu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi idi.

Bakan Zeybekçi, büyüme rakamları ile ilgili Kanal A ekranlarında ilk kez ip ucu verirken, ekonomik hedefleri ve Türkiye'nin 12 yıldır geldiği noktayı anlattı.

Konuşmasına hayatıyla başlayan ve tütün tarlalarından Bakanlığa geldiğini belirten Zeybekçi şöyle konuştu:

Tütün tarlasından Bakanlığa giden yol

Elimize tütün iğneleri batardı. Tütün yapraklarını 40-50 cm uzunluğunda iğneye geçirirsiniz. Aşamaları var. Yorucu ve uzun olduğu için uyuklarsınız ve iğne batar. Tütün ekonomik bir değer, ekmek paramız. Her batışında bağırır ve kendime gelirdim. Hala tütün tarlasından geçerken arabadan iner tütün toplarım.

İmam Hatip Lisesi okudum ve Marmara Üniversitesi mezunuyum. Hayatın kesişme noktalarında devlet memurluğu şansı da önümüze düştü ve ama ben kesinlikle olmamam gerektiğinin kanaatine vermiştim. Devlet memurluğunda beceriksizdim. İngiltere'de yüksek lisans yaparken babam rahatsızlandı ve ben her şeyi bırakıp geldim.

Daha sonraki yıllarda İstanbul ve Denizli'de profesyonel olarak Turkuaz diye başladık, şimdi buradayız.

Siyaset, hayatınıza nasıl girdi?

Tayyip Erdoğan. Sayın Cumhurbaşkanımız ile çok eskiye dayanan bir tanışıklığımız var. 1994'ten itibaren siyasete dair daha da yakınlaştık. 2002 seçimlerinde Cumhurbaşkanımızın yoğun bir baskısı oldu. Yoğun yatırımların orta yerindeydik. Ben de durumumu gösterdim. "Kimsem yok, şirketim aile şirketi değil. Annem, babam veya kardeşlerim yok, sadece kendimizin bir yere getirmeye çalıştığımız yatırımlarımız var. Müsaade et" dedik. Müsaade etti ama bir yere not ederek müsaade etti.

2004 Belediye Başkanlığı seçimlerinde belediye başkanlığı hiç gündemde yoktu. Öyle bir görüşmemiz de yoktu. 20 Şubat 2004'te bana telefon etti ve "Aday sen olacaksın" dedi. Aday olduk, şimdi buradayız.

Bu millet her şeyin farkındadır, neyin gerçek neyin yalan olduğunu bilir. Dünyalıkla ilgili hayallerimiz yoktu. Şükür ki millete hizmet etmek için böyle bir tercihte bulunduk. Denizli'ye güzel şeyler yaptık. Denizli'de oy oranımız yüzde 23 iken şimdi 48'lerde. Bize verdikleri güvenle ağırlığını omuzlarımızda hissediyoruz. Denizli'ye sevdalıyız, Allah ömür verdikçe hizmet etmeye devam edeceğiz.

Sizin için vekillik mi belediye başkanlığı mı? Hangisi daha heyecanlıydı?

Ben zaten tercih noktasına gelmezdim. Belediye başkanlığı ardından işimize gücümüze dönmeyi düşünmüştüm. Allah'a şükür ki bize lütfetti. Ben belediye başkanlığı gibi muhteşem bir görev yaptım. Ardından bu milletin vekilliği gibi kutsal bir görev yüklendim. Ardından komisyon başkanlığı ve bakanlık geldi. Rabbim kime nasip eder ki? Pişman değilim ama o gün aklıma gelmezdi ve ben milletvekilliğini seçmezdim.

Bakan Zeybekçi neden paralel yapının hedefinde?

Benim annem babam tütün tarlasında ameleydi. Rabbim nasip etti buralara geldik. O amele çocuğu Nihat'tan, tütün tarlasındaki Nihat'tan bugüne kadar şükürler olsun ki hesabını veremeyeceğim hiçbir şey yoktur. Bütün şirketlerim, hayatım şeffaflığıyla herkese açıktır. Rahmetli anamın bir sözü var, hiç unutmam: "Ben sizi abdestsiz hiç emzirmedim. Allah sizi helal süt emmişlerle karşılaştırsın" derdi. Allah'a şükür ki öyleleri ile karşılaşmadım. İstanbul'da şu an evim yok.

Darbe girişiminde "Bundan bunun hesabını soracağız" diyenleri biliyoruz

Bu 17-25 Aralık darbe girişimlerinden sonra kimlerin İstanbul'da, İstanbul İhracatçılar Meclisi Başkanı'na giderek, benimle ilgili "Bundan bunun hesabını soracağız" dediklerini biz biliyoruz. İsteyene isim de veririm. Yani bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi biz bu yola her şeyimizi feda etme riskiyle çıktık. Rahatımız yerindeyken sırf millete hizmet etmek için yola çıktık. Bunun sonuçlarını da göze alarak çıktık. Bu can bu bedende oldukça bu millet adına, milletin başının dik olması için bunlarla mücadeleye devam edeceğiz.

"Biz olduğumuz sürece Türkiye'de kriz çıkmaz"

2008 krizinde dünya yer yerinden oynarken, Avrupa ülkeleri 6 milyon istihdam azaltırken biz 6 milyon istihdam arttırdık. Bizim göreve geldiğimiz andan itibaren Türkiye'de kriz çıkmaz. Çıkartmak isteyenler de çıkartamaz. Biz gelirimizi, ihracatımızı, ithalatımızı, faiz ve kur dengelerini biliyoruz.

Ayın 10'unda büyüme rakamları açıklanacak. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 4.3 büyüdü. İhracatın büyümeye katkısı yüzde 2.7'ydi. İhracatın büyüme katkısı yüzde 2.8-9 olacak. Diğerlerini onlar tahmin etsin.

Biz bugüne kadar edilgen bir ekonomi ile geldik. Başkalarının karar verdiği fasoncu bir etkiyle geldik. 11 Ağustos günü Yeni Türkiye'nin ilk günüdür. Ekonomide etkin bir dönemdeyiz. Fiyat, tüketim ve dağıtım ağlarının başkalarının kontrol ettiği bir ülkeyken, artık biz Avrupa'da ilk üç dünyada ilk 10 ekonomide yer almak için çalışan etken bir ekonomiye sahibiz.

Maşalarını değiştirerek müdahale etmek isteyenler oldu ama Allah'a şükür başarılı olamadılar. Türkiye 2023 hedeflerine önemli adımlar atıyor. İhraç ettiğimiz ürün başı fiyat 1.7, ama bizim hedefimiz 3.5'in üzerine çıkarmak. Ayrıca 2023 hedeflerinde ihracatın teknolojideki payını yüzde 15'in üzerine çıkarmalıyız.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler