YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz laik ve sosyal devletin gereğini yapıyoruz"
"Biz laik ve sosyal devletin gereğini yapıyoruz"
"Biz laik ve sosyal devletin gereğini yapıyoruz"
23 Mart 2008 / 16:34 Güncelleme: 23 Mart 2008 / 00:00Başbakan, birlik ve beraberliğin sağlanması için medyaya büyük iş düştüğünü belirterek, "Faturayı hep hükümete kesiyorsunuz. Merak etmeyin faturayı millet keser" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan ''ileri geri uydurulan haberlere uymamalarını'' isteyerek, bu konuda medyaya da sorumluluk düştüğünü söyledi. Erdoğan, ''Devamlı bu ülkenin iktidarına fatura kesmeye gayret etmesinler. Faturayı millet keser, merak etmeyin. Vakti, saati geldiğinde millet keser faturayı'' dedi. Başbakan Erdoğan, Manisa Hükümet Konağı Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik yasa tasarısıyla ilgili emekli vatandaşların sürekli olarak aldatıldıklarını söyledi. Erdoğan, şu anda sistem içerisinde olan emeklilerin kazanılmış olan haklarının asla geri alınamayacağını bildirdi. ''Bunu kesinlikle böyle bilin'' diyen Erdoğan, yine sistem içerisinde şu anda çalışan tüm vatandaşların bugünkü hakları neyse bundan sonraki süreçte de böyle devam edeceğini belirtti. Erdoğan, ancak yasa çıkıp da Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yeni sistemin içerisine girecek olanların, o sistemdeki hakları ne ise o hakları kazanacaklarını, onda da mağduriyetin asla söz konusu olmadığını vurguladı. Erdoğan, ''Ama biz diyoruz ki, erken yaşta emeklilik değil, çok çalışsın, çok kazansın. Hedefimizi bunun üzerine bina ettik. Burada da oyunlara gelmeyelim diyoruz. Yapılanlar hep ortada, ama güveneceğiniz, inanacağınız, ne aldatan ne aldanan bir iktidar olmadık, olmayacağız'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, vatandaşlara şöyle seslendi:


''Son ricam, o da şu: Ülkemizde maalesef bir psikolojik havayı germe gayreti içerisinde olanlar var. Bu oyunlara lütfen gelmeyelim. Az önce söyledim, biz tüm insanları sevmekle mükellefiz. Biriz, beraberiz... Birliğimizi, beraberliğimizi hazmedemeyenler çıkabilir ama bu oyuna gelmeyeceğiz. Türk milleti, 70 milyonuyla bir olacak, beraber olacak ve diri olacak. Biz bunu istiyoruz.


Sevgili vatandaşlarım, ileri geri uydurulan haberlere de uymayın. Ben bu konuda medyanın üstüne büyük sorumluluklar düştüğüne inanıyorum. Özellikle, lütfen barış için, birlik beraberlik için, zaman zaman yapmakta oldukları bu yanlışları değil, lütfen bunu düzenlesinler, yeniden bir düşünsünler de bu ülkenin barış ortamına katkıda bulunsunlar. Devamlı bu ülkenin iktidarına fatura kesmeye gayret etmesinler. Faturayı millet keser, merak etmeyin. Vakti, saati geldiğinde millet keser faturayı. Onun için demokrasiyi dışlamayın, demokrasiyi bir kenara koymayın. Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti içerisinde yaşıyoruz. Bu mücadelemizi veriyoruz. Bu kavramların hepsine saygınız olsun. Buna saygınız olduğu zaman inanıyorum ki, mesafeleri çok daha emin adımlarla alacağız.''''LAFLA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANILMAZ. YAŞANIR HUKUK, YAŞANIR.Vatandaşlara, ''Sizler Türkiye'nin nabzısınız, Türkiye'nin sesi sizlersiniz, çünkü iktidarın gerçek sahibi sizlersiniz'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu: ''Kim milleti küçümserse, kim milletin iradesini, tercihini arzusunu yok sayarsa o kaybeder, o kaybetmiştir. Bu meydanlardan bugüne kadar nice siyasetçiler geldi geçti, bu meydanda nice vaatler dinlediniz. Bu kürsülerden kimler geldi, kimler geçti. Bu meydanların sesine kim kulak verdiyse sizlerin takdirini kazandı, kim bu meydanlara kulak tıkadığıysa, sizin takdirinizi de teveccühünüzü de kaybetti.''


Kim bu millete hizmet eder, milletin dertlerine derman olursa milletin gönlünü de desteğini de onun kazanacağına inandıklarını dile getiren Erdoğan, ''Önemli olan sizin kalbinizde kalıcı yer edinmektir. Önemli olan millete, memlekete hayırla yad edilecek eserler bırakmaktadır'' diye konuştu. Erdoğan, bu yüzden gece gündüz demeden çalıştıklarını, bu millete hizmet yolunda yürüdüklerini anlatarak, ''Onun için her yerde şunu söylüyoruz; tıpkı Aşık Veysel gibi; uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece...'' dedi. Manisa'nın, 5.5 yıl önceki hali ile şu andaki halinin karşılaştırılmasını isteyen Erdoğan, Manisa'nın her bir ilçesine, köyüne, mahallesine hizmet götürme gayreti içinde olduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Manisa, Manisa olalı böyle hizmet almadı, böyle bir gelişme görmedi'' dedi.


''On yıllar boyu bunların niye yapılmadığı'' sorusunun sorulması gerektiğini belirten Erdoğan, ''yıllar boyu ihmal edilmiş, hatta yanına bile yaklaşılmamış meseleleri tek tek çözüme kavuşturduklarını'' söyledi.


Törende, merkezi ve yerel idare tarafından tamamlanmış eserlerin açılışını yapacaklarını belirten Erdoğan, ''Ama her birini gidip ayrı ayrı yapamıyoruz, niye? Yetişmemiz mümkün değil'' diye konuştu.


-''ANLAMAZ O İŞLERDEN, ANLAMAZ...''-


Gaziantep'te de birçok eserin açılışını birden yaptığını, ondan kısa bir süre önce de Antalya'da olduğunu anlatan Erdoğan, ''Türkiye'nin bir numaralı turizm merkezi Antalya gibi bir kent, bir tane katlı köprülü kavşak görmemişti bizim iktidarımıza kadar ama şimdi 10 tane var'' diye konuştu. Bu sırada tören alanındakilerin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı hatırlatmaları üzerine Erdoğan, ''Anlamaz o işlerden, anlamaz... Her zaman söylüyorum; milletvekili seçildiğin ilde yıllarca çakılı bir tane çivin var mı, dikili ağacın var mı? Onu söyle diyorum, yok'' dedi. Manisa Vergi Dairesi, Fatih Köprülü Kavşağı, Hayvan Bakım Tedavi Merkezi, Manisa Fuar Merkezi, Laleli Ticaret Merkezi ve Şehir Tiyatroları'nı bugün hizmete açacaklarını anımsatan Erdoğan, ''Hizmet aşkı budur. Millete hizmetkar olmak budur. Zira biz, millete efendilik için gelmedik. Biz milletimizin hizmetkarı olarak bu yola çıktık. Bizim yolculuğumuz bu. Memleket için gayret etmek budur'' şeklinde konuştu.


Eğitim konusunda yapılan çalışmalara da değinen Erdoğan, şu ana kadar Türkiye genelinde 115 bin derslik yaptıklarını, Manisa'ya ise 2003'ten bugüne kadar bin 933 derslik, aynı dönemde 523 okula ADSL sistemini kurduklarını, Manisa'daki okullara 6 bin 491 bilgisayar gönderdiklerini anlattı.


-''YAŞANIR HUKUK, YAŞANIR''-


Manisa'da 2003-2007 yılları arasında sağlık alanında yaptıkları hizmetleri de anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Yıllar yılı konuşulur... Hastaneler hep birleştirilecekti. Yapılabildi mi? Yapılamadı. Biz, 'devlet bunları koordine edecek' dedik. Soruyorum size, şu anda benim bütün vatandaşlarım istediği hastaneye gidip hizmetini alıyor mu? Ah ah, hastanede ilaç kapısında kuyrukta beklediğiniz günleri hatırlayın. Şimdi artık ilaç için kapıda kuyruk bekleyen var mı? İstediğin serbest eczaneden ilacını alıyor musun?


İşte demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti budur. Biz sosyal devlet olmanın gereğini yapıyoruz. Lafta, 'demokrasiyi bir kenara koy, laikliği bir kenara koy, sosyal devleti bir kenara koy', lafta durmadan, 'hukukun üstünlüğüne inanıyoruz'... Lafla hukukun üstünlüğüne inanılmaz. Yaşanır hukuk, yaşanır. Sosyal devlet yaşanır, laik devlet yaşanır, demokratik devlet yaşanır. Ve bunların dördünü de at başı bir arada yaşayan devlet ideal Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Bunların hiçbirini bir yere koyamayız. Biz bu anlayışla bu yolda yürüyoruz ve inşallah ülkemizi, başından beri söylediğimiz gibi; tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet ilkesiyle yarınlara taşıyacağız. Bir, beraber, bütün olarak. Aramıza kimse fitne sokmasın, ayrımcılık tohumları ekmeye gayret etmesin. Biz biriz, beraberiz. Eğer herkes işini bilirse, herkes işinde bu yolculuğa devam ederse, herkes birbirini, 'yaratılanı yaratılandan ötürü severiz' anlayışıyla severse mesele kalmaz.''


-''FARKIMIZ BU...''-


Manisa'nın sağlık kurumlarının yatırım ve onarımı için 2003-2007 yılları arasında 55 trilyon harcama yaptıklarını belirten Erdoğan, sağlık alanında yapılan 5 hastane, 2 ağız ve diş sağlığı merkezi ve 6 sağlık ocağını tamamladıklarını anlattı. Erdoğan, Turgutlu, Alaşehir'de de hastane inşaatlarına başlayacaklarını, Manisa merkezde de 400 yataklı hastane yapımı çalışmalarına da başladıklarını ifade etti. Erdoğan, ''Biz söz verdiğimiz zaman 10-15 yıl sonra bitirmeyiz. Biz temeli attığımız gün tarih veririz ve o tarihte de bitiririz, farkımız bu'' diye konuştu. Suyu, yolu olmayan köy olamayacağını, bunu kabul edemeyeceklerini söyleyen Erdoğan, bu kapsamda 2004 yılında KÖY-DES ve BEL-DES projelerini başlattıklarını anımsattı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler