YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz CHP olarak kimin ne giyeceğine, nasıl giyineceğine bakan partı değiliz"
"Biz CHP olarak kimin ne giyeceğine, nasıl giyineceğine bakan partı değiliz"
"Biz CHP olarak kimin ne giyeceğine, nasıl giyineceğine bakan partı değiliz"
09 Aralık 2008 / 10:12 Güncelleme: 09 Aralık 2008 / 00:00

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Ali Kılıç, "Türkiye'nin bir gerçeği var. Doğuda, güneydoğuda insanların büyük bir kısmı bu elbiseyi giyiyor, bu örtüyü örtüyor. Biz altı oka çarşaf giydirmedik. Çarşafa altı oku takıyoruz" dedi.


Kılıç, CHP Tunceli İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin yepyeni bir vizyonla halkın karşısına çıkmaya hazırlandığını söyledi.


"Türkiye Cumhuriyetinin en köklü, en devrimci ve üç darbeye göğüs gererek en fazla bedel ödeyen partisinin CHP olduğunu" savunan Kılıç, şöyle devam etti:


"Partimizin Türkiye Cumhuriyetinin 70 milyon vatandaşını kucaklaması gerektiğini biliyorum. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kimin ne giyeceğine, nasıl giyineceğine, sokakta gezerken kiminle kol kola gireceğine, hangi restoranda yemek yiyeceğine bakan parti değiliz. Biz sadece anayasal çerçeve içinde kamu kuruluşlarında siyasi sembol olarak artık kabul gören türbanın, o kurumlarda giyilmesine karşıyız."


Partilerin kişileri kılık kıyafetine göre ayırıp, seçmenini de ona göre belirlemesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:


"Bazı değerlerle oynanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'nin bir gerçeği var. Doğuda, güneydoğuda insanların büyük bir kısmı bu elbiseyi giyiyor, bu örtüyü örtüyor. Biz altı oka çarşaf giydirmedik. Çarşafa altı oku takıyoruz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki o arkadaşlarımız, o değerlerimiz, o insanlarımız, o seçmenlerimiz, o bölgelerde kaldıkları müddetçe, AKP'nin tekelinde kaldıkları müddetçe belki özgürlüklerine isterlerse, tırnak içinde belirtiyorum, kavuşamayabilirler. Onlara o fırsat verilmeyebilir ama bu insanlar Cumhuriyet Halk Partisinde, arzu ettikleri takdirde devrimlerin ve devrimcilerin partisinde özgürlüklerine kavuşabilirler."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler