YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Biz bütün mağdurların avukatıyız"
"Biz bütün mağdurların avukatıyız"
"Biz bütün mağdurların avukatıyız"
07 Temmuz 2008 / 08:48 Güncelleme: 07 Temmuz 2008 / 00:00

CHP lideri Deniz Baykal, ''İktidarın elini bu işten (Ergenekon soruşturması) çekmesi gerekmektedir. Bu olursa ortada tahribat, kutuplaşma kalmaz'' dedi.


Habertürk'te Basın Kulübü programına konuk olan Baykal, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Baykal, Ergenekon soruşturmasına ilişkin sorular üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Ümraniye'de bulunan bombalardan başlayarak "bir hesaplaşma arayışı içine girdiğini" savundu.
 
Bu hesaplaşmanın AK Parti hakkındaki kapatma davası karşısında şekillendiğini ileri süren Baykal, "Türkiye'de hiçbir dava siyasetle bu kadar içli dışlı olmamıştır" dedi.
 
"7 Temmuz'da darbe olacakmış da bizi kurtarmışlar. Bunlar uyduruk senaryolar" diyen Baykal, "Anı defterinin sahibini çağırıp konuşmadılar bile" diye konuştu.
 
Baykal, "Ümraniye'den önce Danıştay saldırısını bu noktaya getirmeye çalıştılar. O olmayınca şimdi Ümraniye'den buraya getirmeye çalışıyorlar" ifadesini kullandı.
 
."Niye şimdi çıktı bu? Kapatma davası olmasaydı böyle bir şey olur muydu?" sorusunu yönelten Baykal, Ergenekon soruşturmasının hukuki değil siyasi olduğunu savundu.
 
Baykal, "esas çıkış noktasının bir misilleme bir hesaplaşma" olduğunu iddia etti.
 
"Savcı gibi davranıyor"
 
CHP lideri Baykal, "Başbakan savcıysa ben avukatım" sözlerinin anımsatılması üzerine, "Bir başbakanın bir hukuk sürecinin içine bu kadar dahil olması şaşırtıcıdır. Yoksa, hukuk işler. Başbakan'ın dahil olmasından, müdahil olmasından, yönlendirmesinden kaynaklanmıştır" dedi.
 
Baykal, "Başbakan savcı gibi davranıyor. Bana da 'avukatı mısın?' dediler? Demokrasilerde muhalefet halkın avukatıdır. Milletvekili, milletinin adına söz söyler. Biz, milletin temsilcisiyiz. O nedenle biz bütün mağdurların, mazlumların hakkı çiğnenmiş olanların avukatıyız" şeklinde konuştu.
 
CHP lideri sözlerine, "Örneğin Kuddusi Okkır. İzlerken üzülmüyor musunuz? 'Ergenekon'un kasası' diye aldılar içeriye, hastane masraflarını ödeyecek parası yoktu, cenazeyi taşıyacak parası yoktu kadının. Bunun elbette avukatıyız. Bunun hesabını sorarım. Eğer bir ülkede Başbakan davaların savcısıysa ben muhalefet lideri olarak davanın avukatıyım" diye devam etti.
 
Baykal, "Ergenekon" soruşturmasına ilişkin olarak, "İktidarın elini bu işten çekmesi gerekmektedir. Yargının saygın unsurlarının ağırlıklarını koyarak olayın kendi zemini içinde değerlendirilmesi gerekir. Bu olursa ortada tahribat, kutuplaşma kalmaz" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı'na çağrılar


Baykal, "Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesine işaret ettiler. Sizce Cumhurbaşkanı ne yapsın?" sorusunu da yanıtladı.
 
"Aslında keşke, böyle bir tablo karşısında toplumda yönlendirici bir durumda, etkili olabilecek bir Cumhurbaşkanı söz konusu olabilseydi. Asıl sorun, sıkıntı belki buradan kaynaklanıyor. Sorunu doğru takip edecek, yargıya müdahaleleri etkisiz kılacak, bunları onaylamadığını söyleyecek, buna izin vermeyecek, 'durun' diyecek, savcılığa, adliyeye siyasi müdahaleleri uygun görmediğini ifade edecek, adliyeye sahip çıkacak, siyaseti ayıracak, topluma güven verecek, 'merak etmeyin, böyle hesaplaşma olamaz, her şey kendi kuralları içinde işliyor, Anayasa Mahkemesi'ndeki dava elbette kendi kuralları içinde işleyecektir, bu soruşturma elbette işleyecektir' diyecek ve bunu söylediği zaman da inandırıcı olacak bir Cumhurbaşkanı olsaydı. Bugün maalesef böyle bi rtablo yok. Sorun da zaten buradan kaynaklanıyor"
 
Emekli Orgeneral Özkök'ün önerisinin iyi niyetli bir temenni olduğunu belirten Baykal, "Cumhurbaşkanı elinden geleni yapmaya çalışacaktır ama sınırlar var. O da bir şey yapamayacağını görüyor" dedi.
 
"Yeni bir Türkiye..."
 
Anayasa Mahkemesi AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili olarak karar aldıktan sonra artık Türkiye'nin "yeni bir Türkiye" olacağını belirten Baykal, dava reddedilirse AK Parti'nin değişim geçirmesi ihtiyacının olmayacağını söyledi.
 
Baykal, "Böyle karar çıkarsa onlarferahlayacaklar, rahatlayacaklar. Bu karar ile hesap sorma ihtiyacı daortadan kalkacak" dedi.
 
"Ergenekon" soruşturmasının, Anayasa Mahkemesi'ndeki davanın sonucu ne olursa olsun bu sonuçtan etkileneceğini savunan Baykal, "Kapanma olsa da olmasa da etkilenir" diye konuştu.
 
Baykal, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu süreçte kendisini aramadığını söyledi. Baykal, AK Parti'nin kapatılması durumunda Parlamento çoğunluğunda değişim olmayacağını ancak Başbakan'ın ihtiyacı doğrultusunda seçimin gündeme geleceğini ifade etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler