YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Birleşmiş Milletler'de yeni bir mekanizma başladı"
"Birleşmiş Milletler'de yeni bir mekanizma başladı"
01 Ekim 2013 23:50
Ahmet Davutoğlu, Suriye ile ilgili olarak, 'Komşu ülkelerle birlikte Birleşmiş Milletlerde komşu ülkeler toplantısı adında yeni bir mekanizma başladı' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ile ilgili olarak, “Komşu ülkelerle birlikte Birleşmiş Milletlerde komşu ülkeler toplantısı adında yeni bir mekanizma başladı. Her ay görüşmeler yapılacak. Cenevre’de gündeme getirdiğimiz konu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı veya Başkanlık açıklaması insani durumla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Toplantısı yapılması. Şu anda gündemde” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Meclis resepsiyonuna katıldı. Davutoğlu basın mensuplarının Birleşmiş Milletler ile ilgili sorularına cevap verdi. Davutoğlu, Suriye ile ilgili olarak, “Komşu ülkelerle birlikte Birleşmiş Milletlerde komşu ülkeler toplantısı adında yeni bir mekanizma başladı. Her ay görüşmeler yapılacak. Cenevre’de gündeme getirdiğimiz konu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı veya Başkanlık açıklaması insani durumla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Toplantısı yapılması.

Şu anda gündemde” dedi.Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi içerisinde insani boyutuna atıf olmasını istediklerini aktararak, “‘Ayrı karar hazırlıyoruz’ dediler. Şu anda bunu takip ediyoruz. Önemli olan bizim için hedef Suriyelileri Suriye içinde tutmak. Şu ana kadar yükün paylaşımı önemli ama bir taraftan yeni dalgaların oluşmasının önüne geçmek lazım.

O da ancak siyasi bir süreçle olur. Siyasi süreç olacak ya da oraya insani yardım girişinin olması için garantiler lazım. Birleşmiş milletler Güvenlik Konseyi insani durumun geneli ile ilgili bir karar alır” dedi.Suriye’de muhaliflerin ayrılmasına yönelik olarak Davutoğlu, “Alandaki değişmelere veya uluslararası tepkilere paralel farklı yorumlar, yaklaşımlar olabilir. Mesele Suriye halkının temsilinin sağlanması” şeklinde konuştu.Başörtüsü ile ilgili tam özgürlükten yana olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Herhalde başörtüsü konusunda çok sıkıntı yaşamış bir aile olarak, hiçbir kısıtlama, sınırlama olmasını istemeyiz” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler