YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Birleşme senaryosu başka yerlerde yazıldı"
"Birleşme senaryosu başka yerlerde yazıldı"
02 Ağustos 2009 09:58
İşte 367 dayatmasının perde arkası

ANAVATAN -Demokrat Parti birleşmesine tepki göstererek partisinden istifa eden Anavatan eski Milletvekili Mahmut Koçak, BUGÜN'e konuştu.


İki partinin Hüsamettin Cindoruk liderliğinde birleşmesi girişiminin, kapalı kapılar ardında planlanan karanlık bir senaryonun yansıması olduğunu söyleyen Koçak, "Birleşme fotoğrafına bakınca Hüsamettin Cindoruk'u, Mesut Yılmaz'ı arkada da Süleyman Demirel'in siluetini görüyorum. Bu tablo yeni bir umut olarak sunulabilir mi?" diye sordu.


“Şimdi ne değişti acaba”


29 Mart seçimlerinden önce Süleyman Soylu DP lideriyken Anavatan lideri Salih Uzun'un birleşme görüşmeleri yaptığını hatırlatan Koçak "O gün 'Biz DP çatısına gitmeyiz' diyerek birleşmeyi reddeden Uzun, neden şimdi partiyi kapatıp Cindoruk'a gidiyor? Ne değişti?" diye sordu. Anavatan’ın içinin boşaltıldığını ve partiye uğrayan vatandaşın bile kalmadığını söyleyen Koçak, halkın birleşme için bir talebi olmadığını kaydetti.


“Bir dönemlik parlamenter”


DP Genel Başkanı Cindoruk'un 'büyük siyasetçi' olarak sunulmasını eleştiren Koçak, "Cindoruk'un bir dönemlik parlamenterliği var. Nasıl köklü siyasetçi oluyor?" sözleriyle tepki gösterdi. İki partinin birleşme senaryosunu demokrasiyi baltalamak isteyenlerin yazdığını açıklayan Koçak, "Bu senaryo başka yerlerde yazılmıştır. Millete hizmet etmeyeceğine göre, bir yerlere hizmet edecektir" dedi.


367 dayatmam için özür diliyorum


2007 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e girmeyerek 367 dayatmasına ortak olan dönemin Mahmut Koçak, oylamaya katılmadığı için "pişman" olduğunu belirterek "367 dayatmasında payım oldu. Bu davranışım için tarih önünde milletimden özür diliyorum" dedi.


Mumcu’ya sordum ama


Erkan Mumcu ile defalarca konuştuklarını, "Herhangi bir dayatma, tehdit ya da şantaj alıyor muyuz?" diye sorduklarını anlatan Koçak, Mumcu'nun kendilerine büyük yeminler ederek böyle bir şey olmadığını söylediğini ifade etti. Koçak, eski Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın internete düşen ses kaydının ise kendisini adeta şoke ettiğini belirtti. "Keşke o gün oylamaya katılsaydım" diyen Koçak, o dönem kesinlikle kendilerine bir baskı olmadığını vurguladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler