YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Birileri Türkiye'nin yükselişinden rahatsız"
"Birileri Türkiye'nin yükselişinden rahatsız"
12 Haziran 2013 11:54
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris'te Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak, "Her demokratik ülkede bazı eylemler olur." dedi.

Fransa'nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Thierry Repentin ile çalışma kahvaltısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulanan Bakan Bağış, "Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Her demokratik ülkede bazı eylemler olur, bu eylemlere karşı güvenlik güçleri de mesuliyetlerin gereğini yerine getirirler. Bazen bu görevlerini gerçekleştirirken görev sınırlarını aştıkları da olur, bazen biber gazı veyahut da tazyikli su kullanımında belki abartıya da kaçabilirler, o tür durumlarda, bütün ülkelerde olduğu gibi gerekli tahkikatlar başlatılar ve önlemler alınır" dedi.

Bağış, "Bugün Türkiye'de olanlar, bir Paris'te olanlardan, Berlin'de, Brüksel'de olanlardan farklı değildir. Her AB ülkesinde olduğu gibi bizde de sivil toplum dinamiklerin kendi hissiyatlarını ortaya koydukları eylemler olabilir. Bu eylemlerin sınırları, kanunların ortaya koyduğu kuralları aşarsa o zaman güvenlik güçlerimiz de kendi mesuliyetlerini yerine getirirler. Ama bunu yerine getirirken yetkilerini aşarlarsa da gerekli tahkikatlar yapılır. Türkiye'de olan çok demokratik bir sürecin tezahürüdür" ifadelerini kullandı.

"Birileri Türkiye'nin yükselişinden rahatsız"

Özellikle Batı medyasının olayları abartılı olarak sunmasıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Bağış, "Bunu tüm halkımız yorumluyor, zaten milletimiz neyin ne olduğunun farkında, birileri Türkiye'nin yükselmesinden, zenginleşmesinden, şeffaflaşmasından, kalkınmasından rahatsız oldu arkadaşlar. Bu Türkler biraz fazla oluyor demeye başladılar. Bu bariz şekilde ortada" şeklinde konuştu.

"Üç yıl aradan sonra ilk kez fasıl açılacak"

Fransız Bakan Repentin ile görüşmesine ilişkin açıklamalarda da bulunan Bakan Bağış, "Türkiye'nin AB müzakere sürecini, açma süreci içinde olduğumuz bölgesel politikalar faslını ve Fransa'nın engelini kaldırmasını talep ettiğimiz mali politikalar faslını, bunun dışında bütün aday ülkelerin açmakla yükümlü oldukları 23 ve 24. fasılları kapsamlı bir şekilde değerlendirdik. Kendisi Sayın Hollande'ın bu yıl içerisinde Türkiye'yi ziyaret etmeyi arzu ettiği bir kez daha belirtti" dedi.

Bakan Bağış konuşmasına şöyle devam etti:

"Bir de kendisine bir espri yaptım. Bizim bugüne kadar görüştüğümüz Fransa'nın AB bakanları, görüşmemizden birkaç ay sonra daha yüksek mevkilere yükseldiler. Kendisine de ofisinizde ortamın tadını çıkarın, yakında buradan ayrılacaksınız, çünkü bugüne kadar hangi Fransız AB bakanı ile çalıştıysam birkaç ay içerisinde başka ve daha yüksek bakanlığa transfer oldular, bu toplantıyı gerçekleştirdiğimize göre sizin de önünüz açıktır, faslı açarsanız siz de yükselirsiniz diye espri yaptık. Çok samimi geçti. 26 Haziran'da faslın açılması için Brüksel'de olacağız. Türkiye, 26 Haziran'da üç yıl aradan sonra bir fasıl açmış olacak."

"İzmir, Expo için muazzam bir aday"

"İzmir, Expo için çok muazzam bir aday" şeklinde konuşan Bağış, "İçeride bunun da tanıtımını yapacağız. İzmir Valimiz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, sivil toplum kuruluşlarımız, hep birlikteyiz bugün. İzmir'in Expo adaylığı bizim ulusal bir meselemizdir. İzmir'in Expo'ya ev sahipliği yapması, İstanbul'un olimpiyatlara ev sahipliği yapmasının önünü açacaktır. Aynı zamanda bunlar Türkiye'nin imajının yükselmesine önemli katkılarda bulunacaktır. Dolayısıyla Türkiye'nin AB üyelik sürecinin de önü açılacaktır. Hepsi birbirini tamamlayan süreçlerdir" dedi.

 

iha

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler