YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir utanç son buldu: Meclis tarihine geçtiler!
AK Parti'nin Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, başörtüsü ile Meclis Genel Kurulu'nda yemin ederek Türkiye tarihinde bir ilke imza attı.
Bir utanç son buldu: Meclis tarihine geçtiler!
23 Haziran 2015 / 16:51 Güncelleme: 23 Haziran 2015 / 18:46

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tarihinde bir ilk yaşandı. Meclis'in 25. dönem milletvekillerinin yemin töreninde ilk kez bir başörtülü vekil yemin etti.

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, TBMM'de yemin eden ilk başörtülü vekil oldu. 

Meclis'te yemin eden ikinci başörtülü vekil ise AK Parti'nin Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik oldu.

16 yıl önce Merve Kavakçı yemin edememişti

Türkiye'nin yakın siyasi tarihine damgasını vuran toplumsal bir kırılmaya neden olan Merve Kavakçı olayından 16 yıl sonra aynı kürsüde başörtülü milletvekilleri yemin etti. Fazilet Partisi'nden 1999 seçimlerinde milletvekili seçilen Merve Kavakçı milletvekilliği yeminini edemeden Meclis'ten çıkarılmıştı. Başörtüsüyle milletvekili seçilen MHP'den Nesrin Ünal ise başörtüsünü çıkararak yemin etmeyi tercih etmişti.

 // islam
Nûr, 31. Ayet: Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini,... Bunlar islamdan çooook. Uzak...Allahın kitabına gelin ey insanlar...
23 Haziran 2015 18:23
Elhamdulillah
 // uykucu
Kiymetli bacim. Meclisde basortusuyle yemin eden ilk mebus olarak Turk siyasi tarihine gectin. Bundan sonraki calismalarinda sana ve diger basortulu mebuslara muvaffakiyetler niyaz ederim....
23 Haziran 2015 Salı 16:56
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler