YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Bir şeyi yazarken ölçülü yazın bir zahmet”
“Bir şeyi yazarken ölçülü yazın bir zahmet”
08 Mayıs 2014 18:11
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bazı basın yayın organlarında maden aramaları ve hidroelektrik santral çalışmalarında ormanların tahrip edildiği yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bazı basın yayın organlarında maden aramaları ve hidroelektrik santral çalışmalarında ormanların tahrip edildiği yönünde çıkan haberlere tepki göstererek, “Bütün Türkiye’de şimdiye kadar toplam 450 bin hektar alanda madencilik yapılıyor. Bu da çok cüzi bir alan. Taş ocağı geliyor, biz istemeyiz. Bu binalar ne ile yapılacak?” dedi.

Bakan Eroğlu, bugün çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afyonkarahisar’a geldi. Özel bir benzin istasyonunun açılışını gerçekleştirilen Eroğlu, daha sonra Mermer, Maden, Makine Teknolojileri, Sarf Malzemeleri ve İş Makinaları Fuarı’nın açılışına katıldı. Fuarın açılışında konuşan Bakan Eroğlu, bazı basın yayın organlarında maden aramaları ve hidroelektrik santral çalışmaları ile ormanların tahrip edildiği yönündeki haberlere tepki gösterdi. Türkiye’de 450 bin hektar alanda madencilik yapıldığını kaydeden Bakan Eroğlu, “Madenler, mermer gibi birtakım izinler büyük oranda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan veriliyor. Basın mensuplarımız, size söylüyorum. Özellikle bunu o kadar abartıyorsunuz ki; bütün Türkiye’de şimdiye kadar toplam 450 bin hektar alanda madencilik yapılıyor. Bu da çok cüzi bir alan. 20- 30 yılda verilen izinlerin toplamı bu. Biz sadece 2010 yılında 500 bin hektarlık yeni orman alanı oluşturduk ve rehabilite ettik. Bunları da yazın, marifet iltifata tabi. Arkadaşlarımız çalışıyor” dedi.

“Bir şeyi yazarken ölçülü yazın bir zahmet”

Konuşmasında taş ocağı ve maden sanayisinin Türkiye’ye kazandırdığı ekonomik kazanımlardan da bahseden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Taş ocağı geliyor, biz istemeyiz. Bu binalar ne ile yapılacak? Ben izin vermeyeyim, benim için çok kolay. Bu kadar insana istihdam sağlanıyor. Yurt dışından mermer mi ithal edelim, taş ocağı mı ithal edelim. Madenciler kati surette ormanları tahrip etmiyor, çünkü biz onlarla anlaştık. Dedik ki, maden çıkardıktan sonra çalıştığınız yeri ıslah edin.

Ağaçlandırma bedelini de veriyorlar. Biz iş bittikten sonra ağaçlandırıyoruz, kaybolan bir şey yok. HES’lerle ormanlar tahrip ediliyor diyorsunuz. Şimdiye kadar olan bütün HES’lere, madenlere bunların tamamına ayrılan alan toplam ormanlık alanın binde 2’si. Burada muazzam bir istihdam sağlanıyor. Bir şeyi yazarken ölçülü yazın bir zahmet. Ne getiriyor, ne götürüyor bunlara bakmak lazım. Ben madenciler için ne yapmak gerekiyorsa hazırım.”

Konuşmaların ardından fuar Bakan Eroğlu’nun yanı sıra törene katılan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel ve daire müdürlerinin kurdele kesmesi ile açıldı. Daha sonra Eroğlu ve beraberindekiler fuarı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler